Návštěvnost turistických cílů v roce 2019

Databáze s návštěvností turistických cílů se opět díky spolupráci s krajskými a oblastními destinacemi rozšířila. Při uzávěrce cílů za rok 2019 jsme měli v databázi krásných 1 444 cílů. Loni byla novinkou kategorie „Neobjevených skvostů – tipů z regionů", v letošním roce jsme rozšířili výstup o samostatnou kapitolu věnovanou handicapovaným cestovatelům s názvem „Cestování bez bariér".

Vozíčkáři i maminky s kočárkem se mohou vydat až do oblak

V letošním roce jsme ve spolupráci s regiony přidali do infografiky samostatnou kapitolu, kterou jsme věnovali „Cestování bez bariér“. Věříme, že tato kapitola potěší nejen handicapované cestovatele, ale také seniory či maminky s kočárky, pro které je bezbariérový přístup mnohdy zásadní podmínkou, aby si výlet plně užili. Každý kraj v této kapitole představuje tři konkrétní místa.

Kromě hradů, zámků či galerií jsou pro vozíčkáře přístupné i velmi oblíbené atrakce, jako jsou stezky v korunách stromů. Ve východních Čechách se můžete vydat na Stezku korunami stromů v Krkonoších či na Stezku v oblacích na Dolní Moravě. V jižních Čechách je přístupná Stezka korunami stromů na Lipně, kde navíc pořádají přímo „Dny pro handicapované“. V tichosti spolu s neslyšícími si můžete projít v Českém ráji Tichou stezkou. Tato naučná stezka vznikla v roce 2018 a nachází se v okolí zříceniny Rotštejn.

Přehlednou databázi a interaktivní výstupy naleznete na portálu www.tourdata.cz.

V Plzeňském Prazdroji nabízejí prohlídky nejen pro vozíčkáře, ale také pro nevidomé či neslyšící návštěvníky, a to již od roku 2008. Mají speciálně proškolené průvodce, kteří dokážou všem skupinám handicapovaných návštěvníků zprostředkovat zajímavý zážitek. Lidé se zrakovým handicapem dostávají souhrn prohlídky v Braillově písmu a na trase je pro ně připravena řada předmětů a surovin, které umožňují zapojit hmat, čich a také chuť při ochutnávání chmele, sladu či hotového produktu.

Praha – víc než jen Karlův most a Pražský hrad

V letošním roce se do této analýzy spolu s námi aktivně zapojili i kolegové z Prague City Tourism, a proto vám nyní také představujeme „neobjevené skvosty“ hlavního města Prahy. Podle kolegů bychom rozhodně měli zavítat do Břevnovského kláštera, Winternitzovy vily a do domu U Zlatého prstenu. Tipy jsou velmi hezky voleny a kaž­dá z těchto památek na vás dýchne jinou atmosférou.

Začneme v centru na Starém Městě a jako první zamíříme do domu U Zlatého prstenu. První písemná zmínka o této památce pochází z počátku 15. století a název U Zlatého prstenu (ad aureum anulum) nese tento dům již od roku 1429. V interiéru této historické budovy můžete najít památky ještě o 200 let starší, a to zbytky ohradní zdi s dochovanými střílnami. Otevřena je zde stálá expozice, která ukazuje proměnu Prahy v době panování Karla IV.

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny v ČR v roce 2019

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny v ČR v roce 2019

Winternitzova vila je naopak pro milovníky architektury 20. století. Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek.

Pokud hledáte zklidnění a relaxaci, určitě se vydejte do Břevnovského kláštera – nejstaršího mužského kláštera v českých zemích. Zde můžete na prohlídku kláštera nebo se jen tak projít v krásné klášterní zahradě, která je otevřena pro veřejnost denně až do 20 hodin.

Podívejme se na to s nadhledem

V celkové databázi návštěvnosti turistických cílů můžete vyhledávat oblíbená místa podle kategorií. Těchto kategorií je 14 a sdružují atraktivity do ucelených skupin. Vybrat si tak můžete cíle například pouze v kategorii Hrady a zámky, Věda a technika, Sakrální památky atd.

Detailně se na to letos podíváme doslova a do písmene s nadhledem a rozebereme kategorii „Věže a rozhledny“. V této kategorii naleznete celkem 76 rozhleden, věží či věžiček po celé České republice (v předešlém roce jsme jich měli v databázi 60). Mezi nejnavštěvovanější rozhledny patří jednoznačně ty pražské. Prvenství stále patří Petřínské rozhledně (roční návštěvnost 702 000). S obrovským odstupem je Staroměstská mostecká věž (155 000) a jako třetí vyhlídková věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (79 000).

Nejvíce rozhleden máme v databázi kraje Vysočina (celkem 12). Největší návštěvnost v tomto kraji má rozhledna Karasín (roční návštěvnost více než 22 000) a najdete ji severně od Bystřice nad Pernštejnem. Druhým krajem, na který se můžete dívat z výšky, nebo chcete-li z vížky, je Jihočeský kraj. V databázi tohoto kraje je 11 rozhleden a věží s pravidelným monitoringem návštěvnosti. Největší návštěvnost patří Černé věži v Českých Budějovicích (33 000).

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více