Návštěvnost turistických cílů v roce 2019

Databáze s návštěvností turistických cílů se opět díky spolupráci s krajskými a oblastními destinacemi rozšířila. Při uzávěrce cílů za rok 2019 jsme měli v databázi krásných 1 444 cílů. Loni byla novinkou kategorie „Neobjevených skvostů – tipů z regionů", v letošním roce jsme rozšířili výstup o samostatnou kapitolu věnovanou handicapovaným cestovatelům s názvem „Cestování bez bariér".

Vozíčkáři i maminky s kočárkem se mohou vydat až do oblak

V letošním roce jsme ve spolupráci s regiony přidali do infografiky samostatnou kapitolu, kterou jsme věnovali „Cestování bez bariér“. Věříme, že tato kapitola potěší nejen handicapované cestovatele, ale také seniory či maminky s kočárky, pro které je bezbariérový přístup mnohdy zásadní podmínkou, aby si výlet plně užili. Každý kraj v této kapitole představuje tři konkrétní místa.

Kromě hradů, zámků či galerií jsou pro vozíčkáře přístupné i velmi oblíbené atrakce, jako jsou stezky v korunách stromů. Ve východních Čechách se můžete vydat na Stezku korunami stromů v Krkonoších či na Stezku v oblacích na Dolní Moravě. V jižních Čechách je přístupná Stezka korunami stromů na Lipně, kde navíc pořádají přímo „Dny pro handicapované“. V tichosti spolu s neslyšícími si můžete projít v Českém ráji Tichou stezkou. Tato naučná stezka vznikla v roce 2018 a nachází se v okolí zříceniny Rotštejn.

Přehlednou databázi a interaktivní výstupy naleznete na portálu www.tourdata.cz.

V Plzeňském Prazdroji nabízejí prohlídky nejen pro vozíčkáře, ale také pro nevidomé či neslyšící návštěvníky, a to již od roku 2008. Mají speciálně proškolené průvodce, kteří dokážou všem skupinám handicapovaných návštěvníků zprostředkovat zajímavý zážitek. Lidé se zrakovým handicapem dostávají souhrn prohlídky v Braillově písmu a na trase je pro ně připravena řada předmětů a surovin, které umožňují zapojit hmat, čich a také chuť při ochutnávání chmele, sladu či hotového produktu.

Praha – víc než jen Karlův most a Pražský hrad

V letošním roce se do této analýzy spolu s námi aktivně zapojili i kolegové z Prague City Tourism, a proto vám nyní také představujeme „neobjevené skvosty“ hlavního města Prahy. Podle kolegů bychom rozhodně měli zavítat do Břevnovského kláštera, Winternitzovy vily a do domu U Zlatého prstenu. Tipy jsou velmi hezky voleny a kaž­dá z těchto památek na vás dýchne jinou atmosférou.

Začneme v centru na Starém Městě a jako první zamíříme do domu U Zlatého prstenu. První písemná zmínka o této památce pochází z počátku 15. století a název U Zlatého prstenu (ad aureum anulum) nese tento dům již od roku 1429. V interiéru této historické budovy můžete najít památky ještě o 200 let starší, a to zbytky ohradní zdi s dochovanými střílnami. Otevřena je zde stálá expozice, která ukazuje proměnu Prahy v době panování Karla IV.

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny v ČR v roce 2019

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny v ČR v roce 2019

Winternitzova vila je naopak pro milovníky architektury 20. století. Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek.

Pokud hledáte zklidnění a relaxaci, určitě se vydejte do Břevnovského kláštera – nejstaršího mužského kláštera v českých zemích. Zde můžete na prohlídku kláštera nebo se jen tak projít v krásné klášterní zahradě, která je otevřena pro veřejnost denně až do 20 hodin.

Podívejme se na to s nadhledem

V celkové databázi návštěvnosti turistických cílů můžete vyhledávat oblíbená místa podle kategorií. Těchto kategorií je 14 a sdružují atraktivity do ucelených skupin. Vybrat si tak můžete cíle například pouze v kategorii Hrady a zámky, Věda a technika, Sakrální památky atd.

Detailně se na to letos podíváme doslova a do písmene s nadhledem a rozebereme kategorii „Věže a rozhledny“. V této kategorii naleznete celkem 76 rozhleden, věží či věžiček po celé České republice (v předešlém roce jsme jich měli v databázi 60). Mezi nejnavštěvovanější rozhledny patří jednoznačně ty pražské. Prvenství stále patří Petřínské rozhledně (roční návštěvnost 702 000). S obrovským odstupem je Staroměstská mostecká věž (155 000) a jako třetí vyhlídková věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (79 000).

Nejvíce rozhleden máme v databázi kraje Vysočina (celkem 12). Největší návštěvnost v tomto kraji má rozhledna Karasín (roční návštěvnost více než 22 000) a najdete ji severně od Bystřice nad Pernštejnem. Druhým krajem, na který se můžete dívat z výšky, nebo chcete-li z vížky, je Jihočeský kraj. V databázi tohoto kraje je 11 rozhleden a věží s pravidelným monitoringem návštěvnosti. Největší návštěvnost patří Černé věži v Českých Budějovicích (33 000).

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více