×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Nakažení koronavirem se budou moci izolovat v hotelech

Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude dobrovolná, bude záležet na individuálním rozhodnutí, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Uvítal, že hotely nabídly vládě volnou kapacitu k využití pro tento účel.

Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině

Podle ministra kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.

Prymula uvedl, že ne každá rodina má možnost izolovat od ostatních svého člena, který se koronavirem nakazil. „Tento člověk bude mít možnost, nebude to povinnost, strávit těch deset dnů v zařízeních hotelového typu,“ řekl. V těchto zařízeních bude monitorován zdravotní stav nemocného a v případě potřeby bude možné ho převézt do nemocnice.

Hotely chce vláda využívat také k umístění lidí s lehkým průběhem nemoci, kteří jsou nyní v nemocnicích, protože není možné je vrátit do jejich prostředí. V minulosti vládní představitelé mluvili například o klientech domovů seniorů, které by nebylo možné účinně izolovat.

„Jsme schopni poskytnout kapacitu jednoho z našich hotelů, v tomto případě je to NH Prague City hotel s kapacitou 309 pokojů, a to okamžitě pro potřeby ministerstva zdravotnictví. Předpokládám, že pobyt by hradila zdravotní pojišťovna pacienta, tak jak je to v případě pobytu v nemocnici. Ale zatím jsme od ministerstva žádné požadavky nedostali, jakmile dostaneme nějaké konkrétní požadavky, ihned se tím začneme zabývat,“ vyjádřil se generální ředitel hotelů NH Prague City a NH Collection Prague Petr Nešpůrek.

Možnost využití hotelům pro nemocné s covidem by mohla být pozitivní především pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, zmínila Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. „Vše je o vzájemné dohodě a věříme v otevřený dialog mezi hoteliéry a ministerstvem zdravotnictví o podmínkách, za jakých bude možné volnou kapacitu využít. Rozhodně nemůže jít o hurá akci – o nás bez nás. I navzdory tomu, že máme nyní vyhlášen nouzový stav,“ doplnila dále.

Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda nyní omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až patnácti procent.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Profesní svazy volají po kompenzacích, vláda se jimi bude zabývat příští týden

(aktualizováno 20. 1.) Seznam profesních svazů kritizujících postoj vlády k podpoře cestovního ruchu se neustále rozrůstá. Nově se ozvala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) - kabinetu vyčítá, že bez náhrady zrušil program Antivirus jako jedinou fungující podporu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Co plánuje vláda pro cestovní ruch?

Vláda premiéra Petra Fialy minulý týden představila své dlouho očekávané programové prohlášení. Jakou budoucnost v něm plánuje cestovnímu ruchu?

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ČUCR apeluje na vládu, aby spustila kompenzace

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) žádá v souvislosti s novými protikoronavirovými opatřeními vládu v demisi o přímou finanční podporu subjektů podnikajících v turismu. Nové restrikce totiž podle unie už tak kritickou situaci mnoha firem ještě dále podstatně zhorší. Další pokles...

Číst více