Nakažení koronavirem se budou moci izolovat v hotelech

Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude dobrovolná, bude záležet na individuálním rozhodnutí, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Uvítal, že hotely nabídly vládě volnou kapacitu k využití pro tento účel.

Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině

Podle ministra kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.

Prymula uvedl, že ne každá rodina má možnost izolovat od ostatních svého člena, který se koronavirem nakazil. „Tento člověk bude mít možnost, nebude to povinnost, strávit těch deset dnů v zařízeních hotelového typu,“ řekl. V těchto zařízeních bude monitorován zdravotní stav nemocného a v případě potřeby bude možné ho převézt do nemocnice.

Hotely chce vláda využívat také k umístění lidí s lehkým průběhem nemoci, kteří jsou nyní v nemocnicích, protože není možné je vrátit do jejich prostředí. V minulosti vládní představitelé mluvili například o klientech domovů seniorů, které by nebylo možné účinně izolovat.

„Jsme schopni poskytnout kapacitu jednoho z našich hotelů, v tomto případě je to NH Prague City hotel s kapacitou 309 pokojů, a to okamžitě pro potřeby ministerstva zdravotnictví. Předpokládám, že pobyt by hradila zdravotní pojišťovna pacienta, tak jak je to v případě pobytu v nemocnici. Ale zatím jsme od ministerstva žádné požadavky nedostali, jakmile dostaneme nějaké konkrétní požadavky, ihned se tím začneme zabývat,“ vyjádřil se generální ředitel hotelů NH Prague City a NH Collection Prague Petr Nešpůrek.

Možnost využití hotelům pro nemocné s covidem by mohla být pozitivní především pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, zmínila Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. „Vše je o vzájemné dohodě a věříme v otevřený dialog mezi hoteliéry a ministerstvem zdravotnictví o podmínkách, za jakých bude možné volnou kapacitu využít. Rozhodně nemůže jít o hurá akci – o nás bez nás. I navzdory tomu, že máme nyní vyhlášen nouzový stav,“ doplnila dále.

Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda nyní omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až patnácti procent.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více