×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Na skok k sousedům po naučných stezkách

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Každý, kdo vstupuje do České republiky, musí vyplnit registrační formulář, případně ještě podstoupit test. Týká se to i českých občanů, kteří se vrací ze zahraničí, včetně dětí starších šesti let. Tato povinnost neplatí pro toho, kdo v zahraničí pobýval méně než 12 hodin. V případě Německa, Polska, Slovenska a Rakouska se tato doba prodlužuje na 24 hodin. Pokud tedy toužíte po pocitu, že jste v zahraničí, ale chcete se vyhnout povinné registraci, dáme vám tipy, na kterých místech můžete „na skok“ nakouknout k našim sousedům a ještě se u toho něco zajímavého dozvědět.

Od Trautenberkova hradu do Německa

Okružní naučnou stezkou „Z hradu na zámek“ se můžete projít ze Skalné na Chebsku do saského městečka Schönberg a zpět. Vybrat si můžete ze dvou okruhů – po delším ujdete 13 kilometrů, po kratším 8,5 km. Na mapě stezky uvidíte ještě třetí okruh – dvoukilometrový. Ten ale vede jen ke státní hranici.

Trasa začíná u malebného hradu Vildštejn. Jedná se o jeden z nejstarších hradů na našem území, historikové jeho počátky kladou už do 12. století. Jedním z rodů, který hrad vlastnil, byli Trautenberkové. Jméno, které známe spíše z Krkonošských pohádek, nosili příslušníci německého rytířského rodu z Horní Falce. A hrad Vildštejn jim patřil od 17. do 18. století.

Foto: Shutterstock.com Rozhledna Kapellenberg Foto: Shutterstock.com

Naučná stezka pak vede krásnou zachovalou přírodou, zastavíte se v místech, kde ještě v 19. století bylo 14 rybníků a prosperující vesnice, ze které se do současnosti dochovala už jen boží muka, a nakonec se dostanete k zámku v Schönbergu. A když už tam budete, určitě si vyjděte i na rozhlednu na kopci Kapellenberg, která slibuje krásný výhled do kraje.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

www.skalna.cz

www.kamennevrchy.cz

Cestou plaveného dřeva

Do Německa vede i naučná stezka „Podél Nového plavebního kanálu“ z Flájí u Českého Jiřetína na Mostecku do obce Clausnitz v Sasku. Trasa měří 23 kilometrů a seznámíte se během ní s historií Flájského plavebního kanálu. Jde o jednu z nejstarších, alespoň částečně dochovaných technických památek u nás. Kanál vznikl v 17. století, až do roku 1872 sloužil k plavení dřeva a dnes je chráněn jako kulturní památka ČR. O působivou zastávku se postará například Jiřetínský vodopád – voda tu stéká z téměř šedesátimetrové výšky. Vodopád vznikl právě jako součást Flájského plavebního kanálu.

Foto: SchiDD / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) Flájský plavební kanál Foto: SchiDD / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

I když je celá trasa naučné stezky poměrně dlouhá, dá se dobře zkrátit a zároveň obohatit o další pamětihodnosti, například o starý dřevěný kostelík v Českém Jiřetíně. V Clausnitz se pak můžete těšit na malebný luteránský kostel se hřbitovem. Jeho současná podoba sice pochází z přelomu 19. a 20. století, ale jeho historie je mnohem starší. Ve 13. století tu cisterciáčtí mniši z nedalekého kláštera založili kapli, která se v průběhu staletí přestavovala a rozšiřovala – až do dnešní podoby.

Za přírodou Lužických a Žitavských hor

Milovníci přírody ocení také stezku „Lužické a Žitavské hory“. Okruh měří 31 kilometrů a seznamuje s přírodními zajímavostmi CHKO Lužické hory, která se za státní hranicí na německé straně promění na CHKO Žitavské hory. Jak se dočteme na webu www.luzicke-hory.cz, krajina vyniká výrazným reliéfem, vysokou lesnatostí a celkový krajinný ráz oblasti dokresluje lužická lidová architektura. K přírodovědecky nejhodnotnějším částem Lužických hor patří zbytky přirozených lesních porostů ve vrcholových partiích hor, podmáčené louky s výskytem vstavačovitých druhů rostlin a význačné geomorfologické útvary. Z nich se stezka věnuje hlavně takzvanému lužickému zlomu.

Naučná stezka „Lužické a Žitavské hory“ začíná (a zároveň končí) na autobusové zastávce v Jítravě u Jablonného v Podještědí.

Zítra vám přineseme tipy, kudy na skok do Polska.

Ilustrace: Shutterstock.com

Podmínky vstupu do Německa

Do Německa se v tuto chvíli dá dostat velmi snadno. Protože se ČR nenachází na německém seznamu rizikových zemí, k překročení hranic není nutný ani test, ani karanténa, ani registrace. Totéž platí při návratu z Německa, a to za předpokladu, že jste v Německu nebyli déle než 24 hodin.

V uzavřených prostorech v Německu platí povinná ochrana dýchacích cest, ve venkovních prostorech tato povinnost platí tam, kde se shlukují lidé, např. na trzích nebo zastávkách veřejné dopravy.

Bez jakéhokoliv potvrzení se můžete občerstvit ve venkovních prostorech restaurací, zároveň můžete bez potvrzení vstoupit do obchodů základních potřeb, např. do potravin, lékáren nebo zahradnictví.

V ostatních obchodech a také ve vnitřních prostorech restaurací ale potvrzení vyžadováno být může. Jde o potvrzení o negativním výsledku PCR nebo antigenního testu (ne starší než 24 hodin), o očkování (nejméně 14 dní od ukončení, tedy v případě dvoudávkového schématu jde o 14 dní od druhé dávky) nebo o prodělání nemoci (musí se opírat o PCR test, od kterého uběhlo minimálně 28 dní a maximálně šest měsíců). Všechna tato potvrzení musí být v německém, anglickém, francouzském, italském nebo španělském jazyce.

Potvrzení nemusí mít děti do šesti let.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Statistika: Domácí a výjezdový cestovní ruch ve 3. čtvrtletí 2021

V průběhu loňské letní sezóny se meziročně zvýšil počet realizovaných kratších i delších pobytů, s cílem v Česku i v zahraničí.  Důvodem bylo především zlepšení epidemiologické situace a uvolnění cestovních restrikcí u nás i ve světě. Vícedenních cest se ve 3. čtvrtletí uskutečnilo o 13 % více...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Cestu z nudy loni hledalo 21,5 milionu Čechů

Pro cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism, byl uplynulý rok opět rekordním. Počet návštěv překročil 21,5 milionu, což představuje 14procentní meziroční nárůst. O 16 procent se také oproti roku 2020 zvýšil počet uživatelů portálu –...

Číst více