Načerpejte energii uprostřed krásné přírody

Obzvláště na jaře náš organismus lační po pohybu na čerstvém vzduchu, neboť mnozí z nás se probouzejí ze „zimního spánku“. Volte pohyb, který vás baví. Zkuste to třeba v Orlických horách a Podorlicku!

Tato oblast vyzařuje klid a pohostí turisty příjemnou a pohodovou atmosférou. Mírný profil samotného hřebene je stvořený pro nenáročnou turistiku, pěší i cyklistické toulky. Malebné podhůří nabízí hustou síť cyklotras, příjemných cyklo- a in-line stezek podél řek, kde si přijdou na své cykloturistické rodiny, nároční i sváteční cyklisté. Jeden z nejlepších terénů pro in-line bruslení v Česku objevíme právě kolem řeky Tiché Orlice.

Pohodové cyklostezky pro všechny, nechte se svézt…

Královská hřebenová je ideální trasou pro trekingová kola, nabídne vám daleké výhledy z hřebene, pokoříte nejvyšší horu Orlických hor a nakonec prozkoumáte i dělostřelecké pevnosti. Trasa vede po ­asfaltové cestě bez většího převýšení. Ze Šerlichu vystoupáte na Velkou Deštnou s novou rozhlednou a krásnými výhledy a pak sjíždíte jen s občasným stoupáním až k pevnosti Hanička. Můžete se zastavit na Anenském vrchu, kde je rovněž vojenský bunkr a rozhledna. Poté se můžete vrátit zpět do výchozího místa, nebo dále pokračovat do Rokytnice v Orlických horách, kde je velmi zajímavé interaktivní muzeum Sýpka.

Využijte další zdejší unikátní cyklostezky, kde se můžete projet na kole i na in-linech. Tento ráj se ukrývá pod názvem Orlické cyklo & in-line království, a to právem, protože stezky jsou zde opravdu královské. Nejen co se týká kvality povrchu, ale také tras, které probíhají přímo přírodním parkem Orlice. Projížďka přírodou podél řeky, navíc s minimálním převýšením, je tím pravým startem pro zahájení sezony. Trasy zvládnou bez problémů i menší děti. Po trase jsou odpočívadla s dětskými hřišti i zastávky s občerstvením. Svoji vyjížďku můžete absolvovat třeba z Ústí nad Orlicí. Stezky vedou krásným údolím podél meandrů Tiché Orlice, a to jak po proudu řeky směrem do Chocně, tak proti proudu do Letohradu. Každá z tras čítá cca 15 km, ale projet si můžete celých 30 km z Letohradu do Chocně.

Proběhněte se od rybníka k rybníku!

Běhání je dnes již přirozenou aktivitou, díky které posílíte celé tělo i mysl. Ideální trasy pro běh, ale také nordic walking najdete kolem vody, tentokrát v přírodním parku Lanškrounských rybníků. Kromě běžeckých okruhů v délce 3 a 6 km tu mají i jogínská zastavení s relaxačními cviky. Kromě úžasné přírodní kulisy tu nechybí ani osvěžení v podobě „živé vody“ Eduardova pramene.

Do přírody celá rodina

Motivovat zejména menší děti k procházce a pohybu je někdy velmi složité. Výlety je potřeba zatraktivnit! Za jedním z tipů zamiřte na Rychnovsko do letoviska Studánka. Každoročně tu s příchodem jara probíhá Probouzení Lesa Včelného, který je přírodním parkem v povodí Javornického potoka.

Doporučujeme pohodovou procházku bukovými lesy z malé vísky Semanín, kterou můžete protáhnout až na samotný vrch Kozlov s rozhlednou a chatou Maxe Švabinského, významného malíře 20. století, kterého právě kozlovská krajina inspirovala k celé řadě prací, když sem jezdíval na prázdninové pobyty. Po trase stezky narazíte hned na několik zajímavých zastávek, jako je bývalá štola na lupek, vy­užívaný v keramické výrobě, smírčí kříž nebo knajpoviště. Jedná se o přírodní otužovadlo, pojmenované podle léčitele Sebastiana Kneippa, významného propagátora otužování, jakožto osvědčené léčebné metody. V dřevěných korytech s protékající studenou vodou se projděte čapím krokem, a nakonec bosky po cestě vysypané malými kamínky. Povzbudíte tím krevní oběh.

Text a foto: Orlické hory a Podorlicko

www.mojeorlickehory.cz

 

 

 

 

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: BVV

Go a Regiontour až příští rok na podzim

Pořadatelé veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour ze společnosti Veletrhy Brno se rozhodli tyto tradiční akce přesunout na termín 3. - 6. listopadu 2022.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více