Pochodně a lyže aneb Silvestr na horách

Foto: Shutterstock.com I přes pandemii můžete strávit Silvestr na horách Foto: Shutterstock.com

Noční lyžování s pochodněmi, novoroční výstup do korun stromů nebo degustace vín na pokojích. To jsou jen střípky toho, jaké oslavy konce starého a začátku nového roku můžete zažít na českých horách. To vše za dodržování veškerých protiepidemických opatření. Pokud ještě nevíte, jak Silvestra strávíte, možná uvítáte naše tipy.

Oblíbenou součástí silvestrovských oslav je večerní lyžování. Tradičně tuto možnost nabízí například Ski BíláBeskydech, jejíž provozovatelé program plánují obohatit ještě o zápasy ve snow volleyballu na dojezdu sjezdovek. Vůbec poprvé se večerní lyžování uskuteční na Dolní Moravě a za tmy se bude lyžovat i na Šumavě, a to v Lyžařském areálu Zadov, konkrétně v části zvané Kobyla, mezi 18. a 21. hodinou. Bohatý program připravil i Skiareál Lipno: „Návštěvníci našeho Skiareálu Lipno se mohou těšit na perfektně upravené sjezdové tratě a již tradiční, novoroční výstup na Stezku korunami stromů. V letošním roce jsme také otevřeli nový hotel Element, který se nachází přímo u sjezdovky, a zde také připravujeme silvestrovský program pro hosty celého areálu. V hotelové restauraci Stodola bude připravena bufetová večeře, která zahrnuje i konzumaci vybraných nápojů, a program, jako je fotokoutek, mikromagie, DJ, dětský koutek s animačním programem či ohňostroj,“ láká Olga Kneiflová.

Nudit se nebudou ani návštěvníci Skiareálu Monínec na České Sibiři. Silvestrovský večer tam začne v 18 hodin otevřením restaurace, následovat bude raut, dětský program na téma Silvestrovská pouťová noc a ve 20 hodin se rozezní disco s Vláďou Slezákem. „Podle toho, jaké bude složení hostů, jestli bude hodně dětí, zřejmě nejdříve dětské a pak plynule přejdeme k peckám pro dospěláky na jejich přání dle tradice,“ slibuje za provozovatele Jaroslav Krejčí ml.

Vynechat samozřejmě nemůžeme ani naše nejvyšší hory. „Na silvestrovský večer jsme připravili speciální degustační menu s vinným párováním. Hosty budeme po uzavření restaurace ve 22 hodin obsluhovat na apartmánech. Připravenou máme nabídku i občerstvení, které jim můžeme na apartmán zanést tak, aby si tento večer užili dle svých představ a za dodržení všech protiepidemických opatření,“ plánuje Martin Venglář, ředitel Aparthotelu Svatý Vavřinec Peci pod Sněžkou.

Neotřelý zážitek slibuje Hana VeseláHarrachova: „Návštěvníky Harrachova zveme na tradiční silvestrovský sjezd s pochodněmi. Jedná se o zhruba třicetiminutovou akci, při které z vrcholu Čertovy hory sjíždí instruktoři všech harrachovských lyžařských škol se zapálenými loučemi. Je to divácky velice zajímavá podívaná pro celou rodinu.

Velký zájem i přes pandemii

Činnost horských středisek poněkud komplikují protipandemická opatření, přesto je jejich provozovatelé hodlají bezezbytku dodržovat. „Horská střediska mají již z minulé sezóny připravena opatření a manuál k pohybu návštěvníků v prostorách lanovek, vleků či půjčoven. I přesto, že ve skiareálech se jedná o bezpečný pohyb na čerstvém vzduchu, lyžařské areály respektují stanovená hygienická opatření, aby letošní zimní sezóna proběhla bez dalšího uzavření,“ říká ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.

I když lidé s rezervací silvestrovských pobytů na horách zpočátku váhali, mnohá ubytovací zařízení hlásí obsazeno. „Zájem o zimní pobyty je v posledních dnech výrazně silnější, než tomu bylo do konce listopadu. Lidé čekali, zda se budou pravidla pro služby nějak zpřísňovat. Je to logické. Naprosto tomuto chování rozumíme a počítali jsme s tím. Silvestrovský pobyt na hotelu již nekoupíte, máme posledních 15 % volných kapacit na chatách,“ popisuje Tomáš DrápalDolní Moravy.

Plnou obsazenost potvrzuje i Jaroslav Vrzgula ze Ski Bílá: „Zájem o pobyty je velký, i když se někteří lidé z důvodu očkování odhlašují. Silvestr je vyprodán.“ A v podobném duchu mluví i Hana Veselá z Harrachova: „O silvestrovské pobyty je tradičně velký zájem. Co se týká Štědrého večera, tam si Češi teprve zvykají trávit tento čas mimo domov. Poptávka je stabilní, stejná jako jiné roky. V dalších pobytech pokračuje trend uplynulých let, kdy lidé vyčkávají s rezervací pobytů na poslední chvíli.“

Foto: Shutterstock.com Noční sjezdovky slibují úchvatnou atmosféru Foto: Shutterstock.com

Šance na rezervaci stále je

I přes velkou obsazenost stále ještě existuje možnost si ubytování na horách rezervovat. Posledních 15 procent volných kapacit hlásí Aparthotel Svatý VavřinecPeci pod Sněžkou, minimální délka pobytu je pět nocí. A poměrně velkou šanci na ubytování máte v Monínci. „Větší zájem je o pobyt ‚mezi svátky‘. Na Silvestra, kdy se stále neví, dokdy bude moci být, zda do 22h, nebo přes půlnoc, je zájem menší. Zatím máme zarezervováno na 3–4denní pobyty přes Silvestra okolo 50 %. Takže ano, rádi přijímáme rezervace,“ zve Jaroslav Krejčí ml.

A úspěšní byste mohli být i na Lipně, jak popisuje Olga Kneiflová: „Zájem o zimní pobyty má rostoucí tendenci. V několika posledních dnech evidujeme nárůst rezervací, především pobytů přes Vánoce a Nový rok. Poptávka je samozřejmě lehce utlumená protiepidemickými opatřeními, ať už se týkají pobytu v hotelu, návštěvy restaurace či pohybu po sjezdovce. Klienti se chtějí vyhnout storno podmínkám, a tak vždy vyčkávají do poslední chvíle. Silvestrovský pobyt je ještě možné rezervovat, a to jak pouze ubytování, tak i ubytování s doprovodným programem.

Zima bude ještě dlouhá

Pokud byste silvestrovský program na horách nestihli, nesmutněte. Vždyť horská střediska mají před sebou ještě celou zimní sezónu. „Lákadel na Dolní Moravě je spousta. Od ubytování přímo na sjezdovkách, vyžití v podobě Mamutí horské dráhy či Stezky v oblacích. Novinkou je večerní lyžování na sjezdovce přímo u hotelu, nová panoramatická venkovní terasa u horské chaty Slaměnka a potom věci, které zákazníci vnímají nepřímo, a to nejmodernější zasněžovací technologie v Česku. Devizou Dolní Moravy je spektrum služeb, zážitků, doslova od rána do večera + naprosto perfektní infrastruktura doprovodných služeb gastronomie, parkování, odbavovacího systému, zákaznického centra, půjčoven, servisů, lyžařské školy, je to toho opravdu hodně, stejně jako sněhu! Sněhu máme letos nejvíce za poslední roky. Počasí na horách odpovídá charakteru zimy tak, jak má v zimě být!“ je nadšený Tomáš Drápal.

Prima sezónu slibuje i Harrachov a Hana Veselá: „Harrachov nabízí řadu perfektně upravených běžeckých tratí a terénů pro skialpinismus. Na lyžaře jsou připravené a vybavené i naše půjčovny. Novinkou ve skiareálu je prodej permanentek online a ski depot přímo pod lanovkou na Čertovu horu. Zveme také k návštěvě našich nových webových stránek www.harrachovcard.cz a ke sledování našich sociálních sítích pod značkou Harrachov.“

A novinky očekávejte i na Lipně. „Věříme, že všichni ocení dvě velké novinky v nabídce skipasů. Jsou jimi celodenní skipas, který je platný i na večerní lyžování a také přenosný skipas, po kterém byla poptávka hlavně ze strany rodičů mladších dětí.  Novinkou pro všechny zimní návštěvníky bude také zmiňovaný hotel Element, restaurace Stodola i cukrárna Povidloň. Ty doplnily chybějící poptávku po kvalitní gastronomii i čtyřhvězdičkovém ubytování,“ uzavírá Olga Kneiflová.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více