Na Šumavě se opravuje Poledník, opravy čeká i rechle u Modravy

Foto: Shutterstock.com Rozhledna na Poledníku je nyní kvůli rekonstrukci uzavřena Foto: Shutterstock.com

Letošní turistické sezony na Šumavě se částečně dotknou opravy na dvou oblíbených turistických místech. Opravuje se rozhledna na Poledníku, která se veřejnosti otevře nejdřív v říjnu. Zřejmě na přelomu srpna a září se začne také s opravou hradlového mostu nedaleko Modravy, která si vyžádá omezení provozu. Obě oblíbená turistická místa jsou ve špatném stavu.

Na Poledník snad v říjnu

Oprava oblíbené rozhledny Poledník, která byla veřejnosti zpřístupněna poprvé před 23 lety, je v plném proudu. Již loni tam rekonstruovali vnitřek věže. Letos se začalo s opravou opláštění, což s sebou nese další omezení pro turisty. „Kvůli bezpečnosti muselo být uzavřeno nouzové nocoviště v blízkosti rozhledny, a to na celou dobu rekonstrukce. Ta měla být hotová na konci července, avšak poté, co zhotovitel odkryl původní opláštění, zjistilo se, že se bude muset vyměnit na celé rozhledně. Kvůli tomu se práce prodlouží nejméně o měsíc,“ řekla vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy Martina Kučerová. Pokud rekonstrukce skončí ještě v srpnu a kolaudace se stihne do konce září, rozhledna s novým zázemím informačního střediska by mohla být zpřístupněna letos po dobu celého října.

Na konci 60. let 20. století vznikl na Poledníku vojenský areál pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a pro odposlechy a rušení televizního i radiového signálu vysílačů umístěných za hranicemi. Do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční oblasti, armáda ho opustila po roce 1990. Věž, která měří 37 metrů a na jejíž vrchol vede 227 schodů, byla přebudovaná na rozhlednu a veřejnosti se otevřela v roce 1998.

Foto: Shutterstock.com Poslední rekonstrukce rechle u Modravy proběhla v roce 2000 Foto: Shutterstock.com

Hradlový most postaví znovu

Oprava hradlového mostu (rechle) u Modravy měla podle původních plánů začít už v červenci, odsunula se mimo jiné i kvůli technologickým přepočtům a kvůli nedostatku potřebných stavebních materiálů, řekl ČTK mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Dřevěná konstrukce 72 metrů dlouhého hradlového mostu je v natolik špatném stavu, že je nutná celková rekonstrukce, fakticky stavba celého mostu. „Po dohodě se zhotovitelem a také statikem ještě prověřujeme nové možnosti využití materiálů pro základní konstrukci mostu. Chceme totiž, aby most vydržel déle než dvacet let, jako tomu bylo nyní,“ řekl Dvořák. Současný most přes řeku Vydru, otevřený v roce 2000, je věrnou replikou bývalého historického mostu z počátku 19. století.

Na stav mostu nyní pravidelně dohlíží statik. Dovolil jeho další používání, ale s omezeními, která musejí dodržovat pěší turisté i cyklisté. Na mostě se nesmí zdržovat větší množství lidí, není možné se opírat o zábradlí a po mostní konstrukci se nesmí jet na kole. Cyklista může kolo přes most pouze převést. „Žádáme všechny návštěvníky, aby dbali těchto omezení, která budou přímo u mostu popsána. Jen tak bude možné starý most do začátku rekonstrukce využívat. Pokud vše půjde dobře, začne se s rekonstrukcí, a tedy i s omezením turistického provozu, na přelomu letošního srpna a září,“ uvedl Dvořák.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více