Na podporu městské turistiky dá MMR půl miliardy

Foto: MMR Ministryně Klára Dostálová Foto: MMR

Jak jsme již včera informovali, Ministerstvo pro místní rozvoj se chystá podpořit městskou turistiku, která je v důsledku pandemie v hluboké krizi. Krajská města chce ministerstvo podpořit formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých peněz z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru.

Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Ministryně Klára Dostálová to včera řekla novinářům.

Se všemi krajskými městy se podle Dostálové už uskutečnila jednání a tuto formu podpory uvítala. „Debatovala se i statutární města, ale to bychom viděli až v další fázi. Prioritou pro nás nyní jsou velká krajská města, kde jsou největší problémy,“ uvedla Dostálová. Podle ministryně by měly být poukazy minimálně na tři noci. Ale pokud už města mají poukaz například jen na jednu noc, resort jim do toho nebude zasahovat, uvedla. Pří třídenním pobytu by mohl dospělý využít poukaz na 3 000 korun, na dítě by se vztahoval voucher za 1 000 korun. V případě kratšího ubytování by měly by částky odstupňované.

Podmínkou využití poukazu bude ubytování ve městě, poukaz bude možné využít nejen na pobyt, ale také na stravování či vstupy. Distribuce poukazů se podle Dostálové uskuteční přes informační centra či hotely. Vždy bude záležet na daném městě.

Výzvu na program by mělo MMR podle Dostálové vyhlásit zhruba v polovině července, zájemci o podporu se do ní budou moci hlásit tři měsíce. Pomoc budou moci uplatnit na způsobilé výdaje už od 1. července, peníze bude možné čerpat ještě příští rok, pravděpodobně do září.

Poukazy nezávisle na chystaném programu podle Dostálové připravily Praha, České Budějovice, Brno, Ostrava, Olomouc a Karlovy Vary. Zbylá krajská města se mohou zavedenými systémy inspirovat, MMR podle Dostálové programy pro města, která je nemají, zmapovalo. Další možností je využít za tímto účelem systém turistických karet, variant je podle Dostálové mnoho.

Omezení cestování v souvislosti s pandemií dopadlo podle státní agentury CzechTourism ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Před krizí na hlavní místo připadala většina příjezdového cestovního ruchu, zhruba osm z deseti návštěvníků bylo ze zahraničí. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v Praze dosáhly asi 82 miliard Kč. Kvůli nedostatku turistů z ciziny se s potížemi ale potýkají i další velká města jako Karlovy Vary nebo Ostrava.

MMR loni připravilo poukazy na pomoc tuzemským lázním, kde hosté z ciziny tvořili podle dat úřadu až 44 procent klientů. Program, který má naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb a přispět k obnově daných regionů, pokračuje celý letošní rok. Lidé mohou využívat poukazy na slevu 4 000 korun na pobyt v tuzemských lázních alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více