Na podporu městské turistiky dá MMR půl miliardy

Foto: MMR Ministryně Klára Dostálová Foto: MMR

Jak jsme již včera informovali, Ministerstvo pro místní rozvoj se chystá podpořit městskou turistiku, která je v důsledku pandemie v hluboké krizi. Krajská města chce ministerstvo podpořit formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých peněz z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru.

Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Ministryně Klára Dostálová to včera řekla novinářům.

Se všemi krajskými městy se podle Dostálové už uskutečnila jednání a tuto formu podpory uvítala. „Debatovala se i statutární města, ale to bychom viděli až v další fázi. Prioritou pro nás nyní jsou velká krajská města, kde jsou největší problémy,“ uvedla Dostálová. Podle ministryně by měly být poukazy minimálně na tři noci. Ale pokud už města mají poukaz například jen na jednu noc, resort jim do toho nebude zasahovat, uvedla. Pří třídenním pobytu by mohl dospělý využít poukaz na 3 000 korun, na dítě by se vztahoval voucher za 1 000 korun. V případě kratšího ubytování by měly by částky odstupňované.

Podmínkou využití poukazu bude ubytování ve městě, poukaz bude možné využít nejen na pobyt, ale také na stravování či vstupy. Distribuce poukazů se podle Dostálové uskuteční přes informační centra či hotely. Vždy bude záležet na daném městě.

Výzvu na program by mělo MMR podle Dostálové vyhlásit zhruba v polovině července, zájemci o podporu se do ní budou moci hlásit tři měsíce. Pomoc budou moci uplatnit na způsobilé výdaje už od 1. července, peníze bude možné čerpat ještě příští rok, pravděpodobně do září.

Poukazy nezávisle na chystaném programu podle Dostálové připravily Praha, České Budějovice, Brno, Ostrava, Olomouc a Karlovy Vary. Zbylá krajská města se mohou zavedenými systémy inspirovat, MMR podle Dostálové programy pro města, která je nemají, zmapovalo. Další možností je využít za tímto účelem systém turistických karet, variant je podle Dostálové mnoho.

Omezení cestování v souvislosti s pandemií dopadlo podle státní agentury CzechTourism ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Před krizí na hlavní místo připadala většina příjezdového cestovního ruchu, zhruba osm z deseti návštěvníků bylo ze zahraničí. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v Praze dosáhly asi 82 miliard Kč. Kvůli nedostatku turistů z ciziny se s potížemi ale potýkají i další velká města jako Karlovy Vary nebo Ostrava.

MMR loni připravilo poukazy na pomoc tuzemským lázním, kde hosté z ciziny tvořili podle dat úřadu až 44 procent klientů. Program, který má naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb a přispět k obnově daných regionů, pokračuje celý letošní rok. Lidé mohou využívat poukazy na slevu 4 000 korun na pobyt v tuzemských lázních alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více