Muzeum Karlova mostu

Přes Karlův most projdou denně tisíce turistů. Obdivují jeho eleganci, uměleckou podobu a dopřávají si úchvatné výhledy na Pražský hrad a Malou Stranu. Kdo se však chce seznámit s kamenným skvostem podrobněji, neměl by před staroměstským vstupem na most minout relativně nenápadné, leč skvostně vybavené Muzeum Karlova mostu.

Unikátní muzeum najdete v několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha na Křižovnickém náměstí v těsné blízkosti Staroměstské mostecké věže. Seznámíte se zde nejen s údaji o mostu, jeho stavbě a historických podobách, ale i o sochařské výzdobě. Součástí expozice jsou též desítky nejrůznějších autentických exponátů, figuríny středověkých dělníků nebo také věrné kopie nejrůznějších strojů a zařízení, které se v minulosti používaly. Přehledné a poučné jsou zmenšené modely Juditina (první kamenný most přes Vltavu) a Karlova mostu, propracované do nejmenších detailů. Výstavu doplňují nejrůznější ikonografické podoby mostu, staré fotografie a velký model Prahy z doby kolem roku 1000. V sálech zní podkresové zvuky připomínající práci na stavbě, takže si mezi hlasy řemeslníků, řezáním a nejrůznějším sekáním připadáte jako na opravdovém středověkém staveništi. Autenticita hraje v expozici hlavní roli. Pomyslnou třešničkou prohlídky je část Juditina mostu, která je k vidění v suterénu muzea. Na druhé straně od muzejní pokladny je zase odkrytý kus nájezdu na nejstarší kamenný most s původní dlažbou a jižní boční vstup do původního kostelíku, tvořený třemi schody a zejména opukovým portálem. Součástí objektu je také příjemná kavárna, muzejní obchod a výstavní prostor, využívaný především pro fotografické prezentace.

Modely mostu jsou propracované do nejmenších detailů

 

Vzájemná poloha a tvar Karlova (vlevo) a Juditina mostu

 

Atmosféru středověkého staveniště umocňují figuríny řemeslníků

Předchůdcem velkého Karlova díla byl v 10. století most dřevěný, nahrazený ve druhé polovině 12. století románským kamenným Juditiným mostem. Ten byl zničen v roce 1342 velkou povodní. Karlův most je v naší zemi, a nejen v ní, bezesporu jednou z nejznámějších mostních staveb. V minulosti se jmenoval Pražský či Kamenný. Po svém zakladateli byl nazván až v roce 1870. Byl dokončen počátkem 15. století, jeho délka je 520 metrů, šířka 10 metrů a spočívá na 16 pilířích. Na obou březích je zakončen mostními věžemi. Staroměstská pochází z rukou Petra Parléře, Malostranské jsou každá z jiného období. Na zábradlích mostu najdeme celkem 30 soch a sousoší světců, které sem byly instalovány mezi lety 1683 a 1714. Jejich autory jsou významní barokní sochaři, například M. B. Braun nebo otec a synové Brokoffovi. Některé sochy však byly zničeny častými povodněmi a vandalismem, proto byly postupně nahrazovány díly soudobých umělců. Aby se původní pískovcové skulptury zachovaly i nadále, jsou postupně nahrazovány kopiemi a originály jsou ukládány do lapidária Národního muzea, vyšehradského sálu Gorlice nebo do Národní galerie.

Text a foto: Jan Pomykal

www.muzeumkarlovamostu.cz

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více