MMR chce prominout platbu do garančního fondu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce cestovním kancelářím pro příští rok prominout platbu do garančního fondu. Ten slouží jako záložní zdroj na případné pokrytí náhrad klientům po krachu cestovní kanceláře, které by neuhradila pojišťovna. Pro letošek byla výše příspěvku 0,05 procenta z roční plánované tržby.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce cestovním kancelářím pro příští rok prominout platbu do garančního fondu

Cestovní kanceláře podle MMR na letošní rok počítaly s tržbami 33,8 miliardy korun. Kvůli koronaviru však očekávají prodeje mezi sedmi a deseti miliardami korun. Příští rok by měly tržby dosáhnout nejvýše 15 miliard korun.

Splatnost poplatku je do 31. prosince, nová vyhláška tak musí být vydána nejpozději do 30. září, aby byly cestovní kanceláře od příspěvků pro příští rok osvobozeny. Za letošní rok kanceláře do fondu poslaly 16,9 milionu korun. Z fondu zatím nebylo čerpáno, je v něm 61,6 milionu korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se přitom měly platby zastavit při dosažení 50 milionů korun. Pokud bude fond naplněný, podle Papeže by příspěvky do něj neměly cestovní kanceláře platit ani v dalších letech.

V České republice je v současné době podle MMR provozováno 782 cestovních kanceláří, což je meziročně o 67 méně. Většina kanceláří však jen dočasně přerušila činnost, a to zpravidla do konce roku. Do 1. července vyhlásily v souvislosti s pandemií úpadek tři cestovní kanceláře, z toho dvě malé s ročními tržbami z prodeje zájezdů do čtyř milionů korun a jedna středně velká s ročními tržbami přes 50 milionů korun. Do letošní statistiky se počítá také krach cestovní kanceláře Thomas Cook, která skončila již loni, ale insolvenční návrh byl podán letos v březnu.

Tuzemské cestovní kanceláře a agentury čelí kvůli koronaviru a vládním opatřením meziročním ztrátám 70 až 80 procent. Cestování je stále omezené a zájezdy na letošní léto mohou prodejci nabízet jen do vybraných destinací. Kanceláře zaplatily na letošní sezonu do začátku koronavirové krize podle Asociace cestovních kanceláří ČR zálohy na zájezdy klientů do zahraničí ve výši 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více