Místní poplatky z pobytu v roce 2021

Města a obce v České republice mohly pro letošní rok zvýšit sazbu místního poplatku z pobytu až na 50 korun za osobu a noc. Pohled do městských vyhlášek ale napovídá, že této možnosti využila jen malá část z nich. V některých případech se radnice naopak rozhodly podnikatele podpořit odpuštěním poplatku.

Na úvod připomeňme, že místní poplatek z pobytu je v České republice vybírán od počátku loňského roku, kdy nahradil dva dřívější místní poplatky – z ubytovací kapacity a za lázeňský nebo rekreační pobyt. Jeho maximální výše byla pro rok 2020 stanovena na 21 Kč za každý započatý den pobytu, přičemž den příjezdu se nezapočítává. Zákon č. 278/2019 Sb., kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, pak městům a obcím umožňuje denní sazbu poplatku zvýšit až na 50 Kč.

Pro města a obce s intenzivnějším cestovním ruchem je místní poplatek z pobytu samozřejmě zajímavým zdrojem příjmů. Například v případě Prahy počítaly původní odhady s výběrem téměř 370 mil. Kč. Jenže pandemie onemocnění covid-19 způsobila dramatický pokles cestovního ruchu a tím i adekvátní pokles příjmů městských a obecních pokladen. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že místní poplatky z pobytu jsou pro města a obce také možným nástrojem podpory podnikatelů. V této souvislosti nás zajímalo, jak se v důsledku pandemie změnily plány samospráv pro tento rok. A výsledek našeho pátrání najdete v mapě – barevně jsme odlišili města a obce, u kterých byla do uzávěrky tohoto vydání potvrzena změna sazby zmiňovaného poplatku pro letošní rok. Ať už směrem vzhůru, či dolů.

V úvahu jsme brali města a obce s výraznější intenzitou cestovního ruchu, resp. ty, které disponují významnější ubytovací kapacitou. Jak je na první pohled patrné, u většiny z námi zkoumaných měst a obcí ke změně sazby nedošlo, případně bylo příslušné jednání zastupitelstva naplánováno až na období po uzávěrce tohoto vydání časopisu. Lze rovněž konstatovat, že ve většině případů letos sazba poplatku zůstává na 21 korunách, tedy na horní hranici dané zákonem pro rok 2020.

Zdražení v lázních a na horách

Řada měst a obcí využila možností daných zákonem a ve svých obecně závazných vyhláškách přistoupila ke zdražení poplatku. K zvýšení na maximální možnou (tedy 50korunovou) denní sazbu ovšem sáhlo jen minimum samospráv. Poměrně logicky se tak stalo tam, kde je cestovní ruch jedním z hlavních zdrojů příjmu obecních pokladen. Jedním z takových měst jsou Karlovy Vary, kde došlo k navýšení z loňských 21 korun na 50 Kč. Zdražení se ovšem týká jen pobytů do délky 3 nocí. Delší pobyty zůstanou nadále s poplatkem 21 korun. Město tím chce podpořit zejména tradiční lázeňské pobyty, které trvají delší dobu. Výběr poplatků ale i tak město v tomto roce očekává výrazně nižší než v letech před koronavirovou krizí, řekla novinářům primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová. Dosud mělo město z ubytovacích poplatků příjem ročně okolo 60 milionů korun. Do toho ale výrazně zasáhla opatření proti koronaviru. „U poplatků předpokládáme v roce 2021 propad zhruba o 30 procent proti roku 2019. V roce 2020 byl ten propad téměř 70procentní. My jsme přesto, že byl takový propad a uvědomujeme si, že v cestovním ruchu je problém, který bude trvat dva až tři roky, museli přistoupit ke zvýšení poplatku z pobytu,“ uvedla Pfeffer Ferklová. Při jednáních s hoteliéry ale město přistoupilo na kompromis a zavedlo zmiňovanou dvojí sazbu poplatku. Nové podmínky budou platit od 1. května, aby měli hoteliéři dostatek času informovat své obchodní partnery i hosty, dodala primátorka.

Denní sazba místního poplatku z pobytu ve vybraných městech v letech 2020 a 2021

 Denní sazba místního poplatku z pobytu ve vybraných městech v letech 2020 a 2021

Pozn.: Červeně jsou odlišena města a obce, u kterých byla pro rok 2021 potvrzena změna ve výši sazby poplatku z ubytování. V ostatních městech a obcích buď zůstává sazba pro letošní rok na loňské úrovni, případně tamní zastupitelstva rozhodovala o nové sazbě až po uzávěrce tohoto vydání.
*návrh platný v době uzávěrky
Mapa: Shutterstock.com

Padesátikorunu za den budou nově vybírat také v dalším lázeňském městě, totiž ve Františkových Lázních. Jak ale vysvětlil starosta města Jan Kuchař, nejde o reakci na loňskou koronavirovou krizi, letošní maximální sazba byla stanovena v městské vyhlášce již před rokem spolu se sazbou pro rok 2020.

Příliš nepřekvapí ani informace o tom, že na maximální výši poplatku pro letošní rok sáhlo také zastupitelstvo Lipna nad Vltavou. V dalších městech a obcích přistoupili k méně výraznému růstu sazby. Kupříkladu v Českém Krumlově je pro letošní rok stanovena sazba 30 Kč za osobu a noc. K dalšímu navýšení na maximálně možných 50 Kč pak dojde od roku 2022. Podle starosty Dalibora Cardy se tak město snaží „o alespoň částečnou úhradu nákladů spojených s cestovním ruchem ve městě, resp. zvýšení příjmů do pokladny města pro zdokonalování služeb pro obyvatele a cestovní ruch v následujících letech“. Místostarosta Martin Hák v této souvislosti pro COT označil za chybu systému skutečnost, že poplatek platí jen turisté starší 18 let. „Jako by náctiletí nezatěžovali město odpady nebo nerušili noční klid?“ uvedl Hák. Hosté mladší 18 let by podle jeho slov měli odvádět poplatek třeba v poloviční výši, osvobozeny by od něj měly být děti mladší 6 let. „Bez peněz to nebude nikdy fungovat. Kvalita něco stojí, to snad už všichni víme,“ dodal místostarosta Českého Krumlova.

V Liberci mělo podle původního záměru dojít ke zdražení místního poplatku z pobytu na dvojnásobek, tedy z 19 na 40 korun za noc. Radnice tím reagovala na propad příjmů způsobený pandemií covid-19 a na původní verzi daňového balíčku, kvůli které by rozpočet města přišel na sdílených daních až o 220 mil. korun. Zvýšená sazba poplatku měla městu přinést asi 3,5 mil. korun ročně. Daňový balíček v podobě schválené v prosinci senátory by měl ale propad sdílených daní snížit na cca 45 mil. korun, město tedy od záměru zvýšit sazbu poplatku z pobytu nakonec ustoupilo.

Poplatek z pobytu v kostce

Místní poplatek z pobytu se vztahuje na všechny krátkodobé pobyty (max. 60 po sobě jdoucích dnů) osob, které nejsou v dané obci přihlášeny k trvalému pobytu. Poplatek může zavést kterákoliv obec na území Česka. Plátci jsou všichni poskytovatelé úplatného pobytu, nikoli jen provozovatelé zkolaudovaných ubytovacích zařízení.

Podobně uvažovali také v krkonošském středisku Harrachov, kde je letos vybírán poplatek ve výši 30 Kč namísto loňských 21 Kč. Od zdražení poplatků z ubytování a za odpad, stejně jako od růstu daně z nemovitosti si radnice slibuje peníze na další rozvoj střediska a zlepšení služeb, část peněz z ubytování chce využít na podporu cestovního ruchu. Pro ČTK to uvedl harrachovský starosta Jaroslav Čech. „Za rok 2020 získá radnice z ubytování čtyři miliony korun, kvůli koronaviru zhruba o pětinu méně, než předpokládala. Máme takovou představu, že tím, co získáme díky zvýšení poplatku navíc, bychom podpořili rozvoj cestovního ruchu,“ řekl starosta. Radnice chce ale podle něj přitvrdit proti těm, kdo pronajímají své byty a apartmány načerno bez toho, že by z tohoto příjmu odváděli poplatky a daně. Na Booking.com nebo Airbnb jsou takových nabídek desítky.

O růstu poplatku z 21 na 30 Kč za osobu a noc nás informovala také Tereza Fajfrová z kanceláře primátora Ústí nad Labem, ke stejnému růstu dochází také v Třeboni nebo Mariánských Lázních. Janské Lázně pak zdražily z 21 na 26 Kč za osobu a noc.

Podpora skrze poplatek

V dalších městech a obcích se pak odhodlali buď k úplnému prominutí poplatku, případně k přechodnému snížení (nebo alespoň nezvýšení) jeho sazby. Například v Českých Budějovicích mělo letos dojít ke zvýšení sazby poplatku z 15 na 25 Kč. Jak ale pro náš magazín uvedl Martin Mlčák z českobudějovického magistrátu, v reakci na aktuální situaci se město rozhodlo sazbu ponechat na loňské úrovni.

Tab.: Denní sazba místního poplatku z pobytu v brněnských městských částech pro rok 2021

Brno MČ Sazba Kč/
den/osoba
Brno MČ Sazba Kč/
den/osoba
Bohunice 21 Medlánky 19
Bosonohy 20 Nový Lískovec 17
Bystrc 21 Ořešín 15
Černovice 19 Řečkovice a Mokrá Hora 19
Chrlice 2 Sever 21
Ivanovice 19 Slatina 21
Jehnice 15 Starý Lískovec 21
Jih 21 Střed 21
Jundrov 21 Tuřany 5
Kníničky 21 Útěchov 0
Kohoutovice 21 Vinohrady 21
Komín 21 Žabovřesky 18
Královo Pole 15 Žebětín 20
Líšeň 21 Židenice 21
Maloměřice a Obřany 21

Zdroj: Magistrát města Brna

Podpořit ubytovatele se prostřednictvím výše poplatku rozhodli také v Olomouci. Tam byl místní poplatek z pobytu kvůli probíhající pandemii od 1. ledna 2021 zrušen, podle Lucie Bartovské z olomouckého magistrátu bude znovu zaveden až od 1. ledna 2023 a to ve výši 21 korun. Poplatek není vybírán ani v Pardubicích, stejně jako v loňském roce.

Specifické Brno

Ojedinělé, pokud jde o sazbu místního poplatku z pobytu, je Brno. Její výše se totiž v jednotlivých městských částech liší, jak dokládá tabulka.

Jak uvedla Martina Pospíšilová z Magistrátu města Brna, výše poplatku vybíraná v brněnských městských částech se meziročně nezměnila, za připomenutí nicméně stojí skutečnost, že od 25. května 2020 do konce loňského roku byly místní poplatky z pobytu na celém území statutárního města Brna prominuty.

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více