Ministryně jedná v Číně o podpoře turismu

 zobrazovaný popis

Na svoji druhou návštěvu Číny odletěla v sobotu 9. dubna ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová. Na cestě, která potrvá do 14. dubna, je doprovázena podnikatelskou misí Hospodářské komory ČR. Cílem návštěvy je především podpořit vztahy obou zemí na poli cestovního ruchu. Snahou je přilákat ještě více čínských turistů do České republiky, ale také přesvědčit čínskou stranu, aby připravila podmínky pro české turisty v Číně a povzbudila jejich zájem.

V Che-nan jednala ministryně Karla Šlechtová s viceguvernérem této provincie Shu-Qingem

Nejprve vedla cesta ministerské delegace a podnikatelů do města Čeng-čou v provincii Che-nan, která má přes sto milionů obyvatel a pro český cestovní ruch tak obrovský potenciál. Zde ministryně jednala s viceguvernérem provincie Che-nan Shu Qingem a společně také zahájili jedno ze dvou obchodních fór. V provincii Che-nan vytvořila Karla Šlechtová dobré vztahy již při své první návštěvě, na niž v loňském roce navázala také návštěva guvernéra této provincie v Praze.

 Druhé obchodní forum čeká delegaci při návštěvě jihočínské provincie Jün-nan, kam odletí v úterý večer. Půjde o vůbec první oficiální delegaci na úrovni ministra, která zavítá do této části Číny. Zde se ministryně setká s guvernérem provincie.

Spolu s ministryní cestují také dvě její náměstkyně – Klára Dostálová a Olga Letáčková. CzechTourism zde zastupuje jeho ředitelka Monika Palatková a ředitelka ZZ Peking Noemi Guerrero-Benešová.

Jedním z hlavních cílů druhé čínské mise Karly Šlechtové je představit potenciálním klientům i možnosti návštěvy různých regionů naší země. I proto se cesty účastní podnikatelé z oblasti hoteliérství, lázní a cestovních kanceláří. Delegaci Hospodářské komory vede její vice prezident Michal Štefl. Zástupci českých společností chtějí v Číně jednat například o obchodní spolupráci s ortopedickými a neurologickými klinikami, o spolupráci v oblasti lázeňství a hotelnictví, ale také ve sklářství či potravinářském průmyslu.

Jen vloni přicestovalo do ČR dle Českého statistického úřadu více než 350 tisíc čínských turistů. Byly zřízeny již tři přímé letecké linky – do Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. O dalším přímém leteckém spojení (Praha- Kchun-ming) bude ministryně Karla Šlechtová jednat s guvernérem provincie Jün-nan Ruanem Chengfem.

Jako problém vidí Šlechtová fakt, že čínští turisté tráví v ČR pouze dva až tři dny. Snaha přesvědčit je, aby se zdrželi déle, nebyla údajně v posledních letech úspěšná. Číňané totiž chtějí při své cestě do Evropy vždy navštívit větší počet zemí. „Pro ně je Evropa jedna provincie, zvlášť pak ta střední, či bývalá východní,“ uvedla Šlechtová ve včerejším rozhovoru s novináři v Čeng-čou. „My se tedy musíme snažit dostat do Česka co nejvíc lidí, když víme, že nezůstanou déle… Nebudeme cílit na jednu skupinu, ale budeme se snažit, aby se točily,“ řekla ministryně. Připomněla přitom skutečnost, že Číňané většinou do výletu do Evropy investují celoživotní úspory, takže nelze čekat, že by se stejní lidé do Česka vraceli. Cílem by podle Šlechtové mělo být také to, aby čínští turisté navštěvovali v ČR i jiná místa než Prahu. Potenciál vidí například v jižních Čechách, na jižní Moravě či v Karlovarském kraji.

Ministryni budou během její návštěvy Číny prezentovány oblasti, které by se mohly stát zajímavými středisky pro české turisty. V provincii Che-nan zavítá Karla Šlechtová mimo jiné do jeskyní Lung-men se starověkými sochami, které jsou na seznamu památek UNESCO, či do slavného buddhistického kláštera Šao-lin, jehož mniši se proslavili díky svému studiu bojových umění a vytvoření šaolinské školy kung-fu.

Zájem Čechů jezdit na dovolenou do Číny je zatím podle Šlechtové malý, ročně jich do této asijské země vycestuje 20 tisíc. „Měli by tady co dělat, ale musí o ně být postaráno. To jsem dnes také čínské straně tlumočila,“ prohlásila.

Foto: -mmr- a -efr-

 

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více