Magické datum oznámeno: USA se otevřou 8. listopadu

Foto: Shutterstock.com Očkovaní turisté z Evropy se do USA začnou vracet od 8. listopadu Foto: Shutterstock.com

Jedna z hlavních překážek globálního turismu padne přesně za tři týdny. Bílý dům oznámil, že v pondělí 8. listopadu přestanou platit aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států. Místo dosavadního zákazu většiny cest z vybraných regionů zavádí USA jako podmínku pro vstup dokončené očkování proti covidu-19 v kombinaci s negativním testem na koronavirus.

O tom, že se do Spojených států budou moci vrátit naočkovaní turisté, jsme již informovali. Americká vláda tento záměr totiž avizovala již 20. září, neuvedla však konkrétní termín. I to byl důvod, proč někteří profesionálové z cestovního ruchu poněkud krotili nadšení všech zájemců o cesty do USA. „Není to první podobný slib, a nakonec z toho vždycky nebylo nic, a dokonce bez komentáře ze strany slibujícího,“ uvedl tehdy například pro redakci Celyoturismu.cz Michal Kužel, jednatel cestovní kanceláře America Tours. Období nejistoty ale naštěstí s nynějším oznámením přesného termínu uvolnění restrikcí končí.

„Nová cestovní politika Spojených států, která vyžaduje vakcinaci od zahraničních občanů cestujících do USA, začne 8. listopadu… Tato politika je vedena veřejným zdravím, je přísná a konzistentní,“ uvedl na twitteru mluvčí Bílého domu Kevin Munoz a doplnil, že termín se vztahuje nejen na leteckou dopravu, ale i na avizované ukončení restrikcí na pozemních hranicích s Kanadou a Mexikem, kde omezení na nezbytně nutné cesty platí už skoro 19 měsíců.

Při letech do USA budou muset cizinci podle dřívějšího oznámení ukazovat potvrzení o dokončeném očkování na covid-19 a k tomu negativní výsledek testu z posledních tří dní. Po příletu pak nebudou muset absolvovat karanténu.

AstraZeneca? No problem!

Z hlediska některých tuzemských zájemců o cesty do Spojených států je pak další pozitivní zprávou ta, že vstup na americké území bude umožněn i těm turistům, kteří byli pro covidu-19 naočkováni vakcínou, kterou sice neschválily americké úřady, ale byla úspěšně zaregistrována u Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ČTK to uvedl deník The New York Times s odkazem na Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To informovalo, že lidi, kteří dostali obě dávky vakcíny schválené WHO, budou americké úřady považovat za plně očkované. Pro obyvatele Evropské unie je rozhodnutí CDC významné v případě, že dostali vakcínu od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Ta totiž v USA není schválená, ale u WHO registrovaná je.

Zavedením nového systému pak skončí asi rok a půl trvající období, kdy mohli z některých zemí na americké území přicestovat jen Američané či lidé se závažným důvodem pro svou cestu. Zákaz „zbytných“ návštěv se podle agentury Reuters aktuálně vztahuje na 33 zemí včetně většiny Evropy, dále Číny, Indie a Brazílie.

Zlepšují se dopravní možnosti

Výraznější česko-americké turistické výměně aktuálně kromě protiepidemických opatření brání i neexistence přímého leteckého spojení. I v tomto ohledu se ale blýská na lepší časy. Americká letecká společnost Delta Air Lines například minulý týden oznámila, že od 26. května příštího roku obnoví přímé letecké spojení z Prahy do New Yorku na letiště JFK. A obnovy by se podle ředitelky zahraničního zastoupení agentury CzechTourism Michaely Claudino mělo dostat i pravidelné lince United Airlines do Newarku v New Jersey. Tato informace zazněla na říjnovém exportním workshopu agentury CzechTourism. Pro úplnost dodejme, že kromě těchto dvou linek byla před příchodem pandemie covidu-19 v provozu také spojení American Airlines do Chicaga a Filadelfie. O případné obnově těchto spojů zatím nemáme žádné informace.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více