USA chybí turisté. Očkovaní a otestovaní se vrátí od listopadu

Foto: Shutterstock.com Plně očkovaní a negativně otestovaní turisté mohou opět cestovat do USA Foto: Shutterstock.com

(Doplněno o aktuální postřehy majitele CK America Tours v závěru článku.)
Restrikce, jež aktuálně brání příjezdům zahraničních turistů do USA, budou uvolněny na začátku listopadu a země začne na své území pouštět plně očkované cizince s potvrzením o čerstvém negativním testu na koronavirus. Oznámil to koordinátor protiepidemické politiky v Bílém domě Jeff Zients. Cestovní kanceláře specializující se na tuto destinaci se samozřejmě těší a přestože řada věcí (včetně cen) se v USA změnila, věří v návrat poptávky.

Cizinci, kteří budou chtít do USA odletět, pak budou muset před nástupem do letadla mířícího na americké území ukazovat potvrzení o dokončeném očkování na covid-19 a k tomu negativní výsledek testu z posledních tří dní. Po příletu pak nebudou muset absolvovat karanténu.

„Mezinárodní doprava je klíčová pro spojování rodin a přátel, pro malé i velké podniky a pro podporu otevřeného šíření myšlenek a kultury,“ uvedl Zients. „To je důvod, proč jsme s vědou a veřejným zdravím na prvním místě vytvořili nový systém mezinárodní letecké dopravy, který posiluje bezpečí Američanů tady doma, jakož i bezpečnost mezinárodní letecké dopravy,“ pokračoval zástupce Bílého domu.

Nová politika má nahradit soubor restrikcí, které začaly platit loni za úřadování bývalého prezidenta Donalda Trumpa a následně byly ještě zpřísněny po nástupu Joea Bidena do čela USA. Washington aktuálně nepovoluje vstup většině cizinců cestujících ze zemí schengenského prostoru, Británie, Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Íránu a Brazílie.

Americká vláda rovněž ohlásila další prodloužení platnosti omezení na pozemních hranicích s Mexikem a Kanadou. Zákaz „zbytných“ cest ze sousedních zemí, který trvá už od března 2020, tak zřejmě zůstane v platnosti nejméně do 21. října.

Američané a lidé s trvalým pobytem v USA mohou do země cestovat i z výše jmenovaných regionů. To bude platit i nadále, pro neočkované lidi vracející se do vlasti ovšem hodlá Bidenova vláda v listopadu zavést povinné testování na koronavirus těsně před odletem i po přistání.

Avizovaný konec zákazu zahraničních návštěv krátce po oznámení Bílého domu ocenila britská ministryně zahraničí Liz Trussová. „Skvělá zpráva pro lidi cestující ze Spojeného království do Spojených států. Důležité pro naši ekonomickou obnovu, rodiny a obchod,“ napsala na twitteru. O „skvělé zprávě“ pak na twitteru psal i německý ministr financí Olaf Scholz.

Agentura AP poznamenává, že současné americké restrikce se staly zdrojem rostoucí „geopolitické frustrace“, obzvláště mezi evropskými činiteli. Evropská unie a Londýn už dříve otevřely hranice plně očkovaným Američanům, navíc epidemická situace je v Evropě v posledních týdnech výrazně lepší než v USA.

Opatrná radost cestovních kanceláří

Pro cestovní kanceláře, které se v minulosti specializovaly na zájezdy do USA, znamená vyhlášení konkrétního data reálné světlo na konci tunelu, respektive termín, od kterého budou moci opět nastartovat svoji činnost. Jejich radost ovšem mírní minulé zkušenosti. „Není to první podobný slib, a nakonec z toho vždycky nebylo nic, a dokonce bez komentáře ze strany slibujícího,“ poznamenává Michal Kužel, jednatel cestovní kanceláře America Tours, podle kterého mohlo k restartu turismu dojít už na jaře, kdy americká vláda vyhlásila, že po otevření hranic budou moci do země přijíždět jen plně naočkovaní a negativně otestovaní turisté. „Ti ale nejsou a nebyli nikdy pro USA žádnou hrozbou,“ dodává Michal Kužel, podle kterého rozšíření varianty delta covidu-19 nesouvisí s příjezdy zahraničních turistů, ale s návraty amerických občanů ze zahraničí.

Zpráva o chystaném otevření amerických hranic je pochopitelně dobrou zprávou i pro tamní subjekty cestovního ruchu, kterým zahraniční klientela citelně chybí. Domácí ji – navzdory původním euforickým předpokladům – nenahradila. „Turisté a jejich peníze chybějí v hotelech, v restauracích, na atrakcích, prostě všude,“ komentuje lakonicky aktuální stav Michal Kužel, který se před pár dny vrátil z veletrhu cestovního ruchu IPW v Las Vegas. Ještě v červenci si američtí hoteliéři a provozovatelé turistických služeb neměli důvod stěžovat na nedostatek klientů, jenže již v srpnu se situace dramaticky změnila. Děti se kvůli pandemii vrátily do škol o měsíc dříve než běžně a turisty vyhledávané atrakce osiřely. „Národní parky jsou najednou prázdné. Teď je doba hlavní turistické sezóny, a po přírodě se potuluje pár Američanů, a pak už jen baťůžkáři z celého světa, kteří se sem dostali díky dvoutýdenní karanténě v Turecku a pak týdenní karanténě v USA,“ popisuje situaci Kužel.

Situace by se snad měla změnit na začátku listopadu. Pokud tedy americká administrativa vyhodnotí situaci jako příznivou. „Snad se konečně dostaneme k tomu, abychom mohli zase začít dělat svoji práci,“ doufá Kužel a jako perličku dodává, že hned první den po oznámení listopadového uvolnění restrikcí dostala jeho cestovní kancelář dvě skupinové objednávky na předvánoční nákupy v USA. Turisté  podle něj musejí počítat s tím, že řada věcí se v USA změnila. „Ceny jsou trochu jinde než byly, některé služby podražily až neskutečně, něco zůstalo stejné.. ale pořád má smysl Ameriku navštívit – to je to nejdůležitější,“ uzavírá majitel CK America Tours.

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více