Kolem Turecka panuje optimismus

Turecko loni navštívilo 39,5 mil. zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o téměř 22 procent. Nejčastěji do země mířili Rusové, Němci a Bulhaři. Počet příjezdů rostl i v letošním roce. Otazníky ale visí nad budoucností cestovního ruchu v Turecku v příštích měsících – napjatá mezinárodní politická situace se může samozřejmě na turismu podepsat.

Turečtí statistici loni do kolonky s počtem příjezdů zapsali hodnotu 39,5 mil. osob. To znamená, že zemi v roce 2018 navštívilo o 21,84 procenta více než o rok dříve. Rekord z roku 2015 ale zůstal těsně nepokořen – tehdy do Turecka zavítalo 39,8 mil. turistů. Historicky nejvyšší hodnoty by mohl incoming do země na pomezí Evropy a Asie dosáhnout v letošním roce, k tomu se ale ještě dostaneme.
 

 TOP 10 zdrojových trhů tureckého incomingu

1. Rusko 6. Nizozemsko
2. Německo 7. Írán
3. Bulharsko 8. Francie
4. Spojené království 9. USA
4. Gruzie 10. Ukrajina

 
Nejčastějším cílem zahraničních turistů byl v uplynulém roce tradičně Istanbul – zamířila do něj víc než třetina všech cizinců přijíždějících do země (13,4 mil. osob). Druhá příčka patřila (rovněž tradičně) Antalii, která se v roce 2018 stala cílem pro 12,4 mil. turistů ze zahraničí.

Graf 1 – Vývoj počtu hotelů v letech 2011–2018

alt_text

Zdroj: Český statistický úřad

Pokud jde o zdrojové trhy, nejvíce hostů loni přicestovalo do Turecka z Ruské federace – konkrétně téměř 6 milionů osob, což představovalo meziroční nárůst o 26,5 procenta. Na druhém místě skončili Němci, kterých turečtí statistici napočítali 4,5 milionu (tj. o 25,9 procenta víc než v roce 2017), pomyslný bronz loni putoval do Bulharska za 2,4 mil. příjezdů (a meziroční nárůst o 28,8 procenta). Čtvrtá příčka patřila Britům – těch loni do Turecka přicestovalo 2,25 milio­nu, v meziročním srovnání to znamená nárůst o úctyhodných 35,9 procenta.

V Turecku loni rostly také příjmy z cestovního ruchu, byť ne tak rychle jako příjezdy. Země z cestovního ruchu utržila 29,5 mld. USD, příjmy se tak meziročně zvýšily o 12,3 procenta. Na konto zahraničních turistů z toho šlo 81,8 procenta celkových příjmů. Turkish Statistics Institute (TÜIK) sleduje i výdaje individuálních a organizovaných turistů. Individuální turisté (včetně domácích) prý loni v zemi utratili 22,5 mld. USD, turisté přijíždějící s cestovními kancelářemi pak 6,9 mld. USD. Průměrná útrata jednoho turisty dosáhla v uplynulém roce 647 USD, přičemž je zajímavé, že domácí turisté utráceli mnohem více než zahraniční (801 vs. 617 USD).

Graf 2 – Příjezdy zahraničních turistů v letech 2002–2018 (v mil.)

alt_text

Zdroj: UNWTO

Statistiky týkající se českých turistů cestujících v loňském roce do Turecka bohužel k dispozici nemáme – poslední údaje ve statistikách Českého statistického úřadu jsou za rok 2015, kdy bylo napočítáno 162 000 cest (tedy cest s alespoň 4 přenocováními) a 1,366 mil. přenocování. Spokojit se tedy musíme s informacemi o trendech od cestovních kanceláří. Ty se shodují na tom, že zájem o Turecko v posledních letech roste – kupříkladu podle informací Asociace cestovních kanceláří ČR bylo Turecko letos v létě třetí nejprodávanější leteckou destinací (po Řecku a Egyptu). „Na letní sezonu 2019 se zájezdy do Turecka prodávaly skvěle, často jsme ještě dokupovali další pokoje, abychom mohli pokrýt poptávku,“ dokresluje situaci Petr Kostka z CK Exim Tours. A podle Jana Bezděka z CK Fischer se dá Turecko označit za skokana roku. „Bylo vůbec nejrychleji rostoucí destinací a v porovnání s loňskou sezonou vzrostl zájem v řádu desítek procent.“

Turecký cestovní ruch v číslech

alt_text

Nárůst, o kterém hovoří čeští touroperátoři, potvrzují i oficiální čísla. Podle údajů za letošní třetí čtvrtletí, která na konci října publikoval TÜIK, navštívilo Turecko v letních měsících (resp. od července do konce září) 18,44 mil. zahraničních turistů, počet domácích dosáhl hodnoty 3,17 mil. Celkově se počet návštěvníků meziročně zvýšil o 15 procent. Příjmy z cestovního ruchu pak od července do září vzrostly o 22 procent na 14,31 mld. USD. Každý zahraniční turista v létě v Turecku utratil zhruba 623 USD.

Graf 3 – Mezinárodní příjezdy
dle druhu dopravy (2015)
Graf 4 – Delší cesty českých turistů do Turecka v letech 2011-2015 (v tis.)
Graf 3 – Mezinárodní příjezdy dle druhu dopravy (2015) Graf 4 – Delší cesty českých turistů do Turecka v letech 2011-2015 (v tis.)
Zdroj: Canadean
 
Zdroj: Canadean, Ministry of Culture and Tourism
 

Z uvedených hodnot se dá usuzovat, že počet příjezdů do Turecka letos dosáhne rekordních hodnot. Kupříkladu v případě Istanbulu se očekává, že město za celý letošní rok přivítá 15,5 mil. turistů, a že tak jejich počet poprvé v historii překoná počet rezidentů. Jak se ale bude incoming do této země vyvíjet v roce 2020? To je zatím ve hvězdách. V úvahu je třeba brát aktuální politickou a bezpečnostní situaci v regionu, která rozhodně není pozitivní. Na druhou stranu hlavní turistická sezona je ještě daleko a do té doby se může mnoho věcí změnit. Ať už k lepšímu, nebo k horšímu. Na prognózy je v tuto chvíli možná ještě brzo, tuzemští touroperátoři si však přece jen k očekávanému vývoji troufají se vyjádřit. A jsou vesměs optimističtí. „Turecko bude znovu patřit ke klíčovým destinacím. V tuto chvíli už máme na Tureckou riviéru prodaných několik tisíc zájezdů a Turecko se v oblíbenosti drží jen těsně za dlouhodobě vedoucím Řeckem. Problematická oblast turecko-syrské hranice je od letovisek na Turecké riviéře vzdálená 1 000km, a na turismus tak tamní situace nebude mít vliv,“ věří Jan Bezděk z CK Fi­scher. A v podobném duchu hovoří i Petr Kostka z CK Exim Tours: „Zájem o léto 2020 v Turecku je oproti loňskému opět vyšší a prodej začal ihned po spuštění prodejů first minute na příští rok. Dovolenou v Turecku si na rok 2020 zakoupily již tisíce klientů, evidujeme nárůst ve stovkách procent ve srovnání s minulým rokem ve stejném období.“

Foto: Shutterstock.com


(Článek čerpá mj. z dat poskytnutých agenturou CzechTourism.)

 

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více