Kde se lyžuje na Jeseníkách

Co jsou pro Čechy Krkonoše, to jsou pro Moravany Jeseníky. Jsou to hory obdařené mnoha přírodními půvaby, tajemnými, někdy až strašidelnými místy, výborným klimatem, minerálními prameny umožňujícími rozvoj lázeňství, dokonalou sítí značených turistických cest a v neposlední řadě vhodnými svahy, kterým velmi sluší lyžařské sjezdovky.

Jeseníky (Altvatergebirge) mají svůj domov, jak známo, v severním cípu Moravy při hranicích s Polskem. Jejich jádrem je nejvyšší část, Hrubý Jeseník. Do masivu patří ještě Nízký Jeseník a občas se k němu počítají i Rychlebské hory, od nichž je Hrubý Jeseník oddělen Ramzovským sedlem. Naopak k Jeseníkům nepatří Králický Sněžník, protože je to samostatný masiv. Všechna pohoří Jeseníků s výjimkou Nízkého jsou vyšší než 1000 m nad mořem. Nejvyšší horou Nízkého Jeseníku je Slunečná (798 m). Na východě přechází Nízký Jeseník v mírně zvlněnou náhorní rovinu. Nejvyšší horou Moravy a Slezska, a tím pádem také celých Jeseníků je Praděd (1492 m). K dalším význačným vrcholům se počítají Keprník (1423 m), Vysoká Hole (1464) m a Mravenečník (1343 m), na jehož vrcholu se dnes nachází horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.
Ponechme teď stranou, že Jeseníky jsou vděčnou destinací jako stvořenou pro toulky pěší či cyklistické, ponechme stranou lázně, hrady a zámky a všechny ty další turistické přitahovače a podívejme se na možnosti, které Jeseníky skýtají lyžařům.

Červenohorské sedlo – Jedno z nejfrekventovanějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě v horském sedle s nadmořskou výškou 1165 m, které je významným silničním přechodem Hrubého Jeseníku. Vlakem je přístupné do stanice Kouty nad Desnou, kde je nutno přestoupit na autobus směrem na Jeseník. Autobus má zastávku přímo v areálu Červenohorského sedla. Pro ty, kteří přijedou autem, je v areálu odstavné parkoviště. Pokud je plné, je nutno sjet do Koutů nad Desnou, nechat auto na kouteckém parkovišti a k cestě na Červenohorské sedlo použít kyvadlovou dopravu.
Nadmořská výška lyžařských sjezdovek ve SKI areálu se pohybuje mezi 862 až 1165 metry, což zaručuje předpoklad pro kvalitní zimní sezonu od poloviny prosince do konce března. Areál provozuje SKI KLUB Šumperk. Lyžařské středisko je rozděleno na severní a jižní svahy. Na Červenohorském sedle jezdí v sezoně 7 vleků, v provozu jsou 4 sjezdovky a 2 cvičné lyžařské louky. Terény dávají možnost výběru od vyloženě lehkých až po prudký slalomový svah určený opravdu zkušeným lyžařům. Sjezdovky se každý den upravují sněžnými stroji. V určité dny lze lyžovat i večer. Středisko dále skýtá služby servisu lyží, úschovny zavazadel, půjčovny sportovního vybavení, lyžařské školy a samozřejmě stravovacího i ubytovacího zázemí.

Klepáčov – středisko se nachází ve vsi Klepáčov na okraji Hrubého Jeseníku cca 18 km od Šumperka v nadmořské výšce 740 – 850 m. Středisko Klepáčov je na trase autobusových spojů mezi Šumperkem a Bruntálem. Pro automobily je k dispozici velké parkoviště. Klepáčov je vybaven umělým zasněžováním, osvětlením pro večerní lyžování a odbavovacím systémem. Ve středisku jsou 4 vleky a sjezdovky s různou obtížností.
Největší vlek BLV je na červené, uměle zasněžované sjezdovce. Vlek TLV s osvětlením pro večerní lyžování se nachází ve spodní části červené sjezdovky, menší vlek EPV na modré sjezdovce. Klepáčov má dostatek ubytovacích kapacit a občerstvení v okolí.

Ludvíkov – lyžařský svah je situován uprostřed obce Ludvíkov na trase z Vrbna pod Pradědem do Karlovy Studánky. Parkuje se tu na bezplatném parkovišti.
Bubínkový lyžařský vlek značky Doppelmayr je vhodný i pro lyžování malých dětí. Svah se uměle zasněžuje technickým sněhem a upravuje rolbou. Na svahu jsou umístěny železné prvky pro snowboardisty. Večer je možno lyžovat při umělém osvětlení. I Ludvíkov má ve svém okolí dostatek ubytovacích kapacit a občerstvení.

Ski Centrum Malá Morávka – Karlov – toto lyžařské centrum se nachází v největším rekreačním středisku Jeseníků. Karlov pod Pradědem leží na trase z Rýmařova do Karlovy Studánky, cca 10 km od Pradědu. Středisko leží na severních a severovýchodních svazích Solného vrchu a hory Klobouk.
Lyžařům je k dispozici 13 lyžařských vleků a několik tras pro běžecké lyžování. Terény jsou vhodné pro začátečníky i velmi zdatné lyžaře. Parkování je zajištěno u jednotlivých vleků, včetně stravovacích a ubytovacích možností. Služby zahrnují půjčovnu lyžařské výstroje, Skiservis a lyžařskou školu.
V Malé Morávce – Karlově jsou do jednotného odbavovacího systému zahrnuty lyžařské vleky Myšák, Malý Myšák, Přerovák, Minerva, Kazmarka, Jantar a Kopřivná.

Petříkov – Lyžařské centrum se středně obtížnými terény v horské obci Petříkov, která leží cca 2 km od Ramzovského sedla. Do Ramzové se dá dojet vlakem nebo autobusem. Díky nadmořské výšce jsou tu výborné podmínky pro lyžaře od poloviny prosince do konce března. K dispozici jsou 4 vleky o přepravní kapacitě 2000 osob za hodinu a 4 sjezdovky o celkové délce 1,8 km. Středisko je vybaveno umělým zasněžováním a sjezdové tratě se pravidelně upravují. V Petříkově lze využít služeb občerstvení, ski servisu nebo úschovny.

Praděd – Ovčárna – tento lyžařský areál leží přímo pod nejvyšší horou Jeseníků Pradědem a je známý výjimečně dobrými sněhovými podmínkami. Poblíž se nacházejí i lázně Karlova Studánka. Areál je přístupný autobusem buď do Karlovy Studánky (2 velkokapacitní parkoviště), nebo na parkoviště Hvězda (1 velkokapacitní parkoviště). Z parkoviště Hvězda jezdí na Ovčárnu kyvadlová doprava, přičemž soukromá vozidla a autobusy mají na Ovčárnu vjezd zakázán.
Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným lyžařským střediskem České republiky. Sezona často začíná již koncem října a sníh se obvykle udrží až do začátku května. Středisko disponuje 6 vleky s celkovou přepravní kapacitou 1000 osob za hodinu a lyžovat lze na sjezdovkách o celkové délce 4,5 km. Sjezdové tratě všech stupňů obtížnosti uspokojí jak začátečníky, tak i pokročilé lyžaře. Praděd – Ovčárna nabízí i možnost nočního lyžování. Ve středisku lze využít služeb lyžařské školy a půjčovny vybavení.

Ramzová – Lyžařské středisko se sedačkovou lanovkou u obce Ramzová, 10 km jihozápadně od okresního města Jeseník, na silnici spojující Šumperk s Jeseníkem a na železniční trati z Hanušovic do Jeseníku. Stanice Ramzová je nejvýše položenou rychlíkovou stanicí v ČR, leží ve výšce 760 m. Parkuje se u dolní stanice lanovky.
Lyžařský areál obnáší lanovou dráhou na Černavu s napojením na lanovku na Šerák a 4 vleky o celkové přepravní kapacitě 3590 osob za hodinu. Více než 8 km pravidelně upravovaných sjezdovek mají převýšení 60-550 metrů. Terény jsou různé a nabízejí možnosti vyžití pro náročné lyžaře i začátečníky. Večer se lyžuje na dvou vlecích. Na Ramzové je lyžařská škola a půjčovna sportovního vybavení.
Lanovka z Ramzové na Šerák je dvousedačková, má kapacitu 1000 osob za hodinu a celkem překonává převýšení cca 560 m. Jezdí každých 30 minut a v zimě je v provozu od 8:30 do 16:30.

-red-
Foto: Jan Jureček ml.

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více