Jihlava, město bohaté na historii a zároveň žijící žhavou současností

Mladým lidem, rodinám s dětmi i starším návštěvníkům, těm všem má Jihlava co nabídnout. Tradiční turistické cíle, kterými jsou zoologická zahrada, akvapark Vodní ráj, dětský zábavní park Robinson a jihlavské podzemí se svými třemi okruhy jsou nejvíce navštěvovanými atrakcemi města.

Historické jádro Jihlavy s jedním z největších náměstí v ČR lemovaným úchvatnými renesančními domy. V nich pro Jihlavu typické kryté dvory, dále např. kostel sv. Jakuba Většího, kostel Povýšení svatého Kříže, kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlým minoritským klášterem, barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly či brána Matky Boží se zachovalými zbytky městského opevnění si právem zaslouží být na seznamu městských památkových rezervací, které stojí za zhlédnutí.

V Jihlavě žil a psal své první tóny skladatel a dirigent Gustav Mahler, s jehož životní cestou se můžete seznámit v domě ve Znojemské ulici, ve kterém před svým odchodem do Vídně několik let žil. Rodiny s dětmi se mohou s Gustavem Mahlerem seznámit pomocí skrytých příběhů „Mahlerova duše“. Příjemnou procházkou si můžete projít Hornickou naučnou stezku, která vede mimo centrum města a seznamuje návštěvníky s historií těžby stříbra v Jihlavě.

Také milovníci dobrého jídla a pití si v Jihlavě přijdou na své. Kromě mnoha restaurací a Pivovarské naučné stezky najdou návštěvníci nedaleko centra jihlavský pivovar Ježek, kde lze pivo nejen ochutnat, ale seznámit se také s jeho výrobou.

Jihlava přeje rovněž sportovcům a aktivním návštěvníkům. Údolí vinoucí se nedaleko centra podél řeky Jihlavy nabízí stezku pro cyklisty. Milovníci kolečkových bruslí si zde také přijdou na své. Rodiny s dětmi si mohou vychutnat klidnou procházku údolím, kterou lze zpestřit návštěvou dětského zábavního parku. Údolí by mělo v nejbližší době ožívat dalšími atrakcemi, kromě již funkčního skateparku zde na jaře 2021 vyroste také pumptracková dráha, která bude svou délkou a konstrukcí unikátní v rámci celé republiky. Zastavte se a vyzkoušejte si Jihlavu, těšíme se na vás!

 Foto: Jakub Koumar

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chvilka na Slovensku, ale jen pro očkované

Slovensko má z našich sousedů nejpřísnější podmínky vstupu. Kdo nemá ukončené očkování proti covidu, musí – až na vyložené výjimky – nastoupit do desetidenní karantény. Následující tipy na jednodenní výlety tak využijete tehdy, pokud jste druhou...

Číst více