Jak letos nejlépe do Švýcarska?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Hledáte tip na atraktivní výlet po Evropě, který vám nebude komplikovat bezpočet covidových testů a povinná karanténa v cílové destinaci? Zkuste zapřemýšlet o Švýcarsku. Podmínky jsou maximálně vstřícné, dopravních spojení kvapem přibývá a těšit se můžete na řadu novinek…

Podmínky pro vstup do této alpské země jsou od 6. května pro české turisty maximálně volné. Česko bylo vyřazeno ze seznamu rizikových zemí a proto vypravíte-li se poznávat krásy Švýcarska individuální dopravou, nebudete svázáni žádnými restrikcemi. Nebudete potřebovat ani negativní test, ani odevzdávat vstupní formulář. Stejně tak tranzit přes Německo či Rakousko je možný bez testů a příjezdových formulářů. Potřebovat budete každopádně roční dálniční známku, těšit se ale můžete na bezplatný průjezd tunely (s výjimkou těch na švýcarsko-italských či švýcarsko-francouzských hranicích).

Pokud do země helvétského kříže přicestujete vlakem, autobusem či lodí, vystačíte si se vstupním formulářem. A zvolíte-li dopravu leteckou, budete potřebovat ke vstupu na palubu letadla negativní PCR test a před vstupem do země budete muset vyplnit formulář. „Jakmile Evropská unie přijme pravidla pro cestování, je Švýcarsko připraveno je kopírovat,“ uvedla na tiskové konferenci v minulém týdnu manažerka tuzemského zastoupení Switzerland Tourism Alena Koukalová.

Pro turisty, kteří mají v plánu vyjet do Švýcarska autobusem, přidala Alena Koukalová zajímavou informaci týkající se dopravce Nobless Line. Tato firma od 6. května posílila noční linku do Švýcarska a zpět. Její luxusní autobusy jezdí nově z Prahy a Plzně každou středu, čtvrtek, pátek a neděli večer, z Bernu, Curychu a St. Gallenu pak každé pondělí, čtvrtek, pátek a neděli večer. Další možností jsou spoje ČSAD Tišnov z Brna, Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu, Lucernu, Fribourgu a Bernu. Cestující mohou vyrazit vždy ve středu, v pátek či neděli. Jednou týdně se lze do Švýcarska svézt i s RegioJetem, který nabízí přímá spojení z Prahy do St. Gallenu, Curychu, Lucernu, Ženevy, Lausanne a Lugana. Síť těchto dopravců je hustší než v minulých letech, což je podle Aleny Koukalové dáno tím, že autobusy nyní suplují leteckou dopravu, která je až do konce letošního roku naopak v porovnání s minulostí řidší. Obnovení linky z Prahy do Curychu oznámil také FlixBus. Dojde k němu 2. června a v provozu bude linka čtyřikrát týdně. „Autobus do Curychu vyjíždí z Prahy v devět ráno, zastavuje v 7 městech na německém území, např. v historických univerzitních centrech Regensburg, Augsburg a Tübingen a také na letišti ve Stuttgartu. Do Curychu přijíždí ve 20:30. Zpátky je spoj k dispozici v pondělí a od pátku do neděle s odjezdem v 8:35 a příjezdem do Prahy v 19:55,“ uvedla mluvčí FlixBusu Eva Krejčí.

Dáváte-li přednost co nejkomfortnějšímu cestování a vyhledáváte-li romantiku vlaků, vězte, že od června budete mít opět k dispozici spojení přímým lůžkovým vozem Českých drah z Prahy přes Sargans do Curychu. „Vlak odjíždí denně po 18. hodině s příjezdem do Curychu následující den po osmé hodině ranní. Kolem půl osmé ráno je možné vystoupit v zastávce Sargans, která je vhodná pro návštěvníky kantonu Graubünden,“ vysvětlila Alena Koukalová a dodala, že v lůžkovém voze si může cestující vybrat z několik tříd – od klasického třílůžkového oddílu až po nejkomfortnější třídu Deluxe se samostatnou sprchou a WC.

Abyste měli informace o možnostech cestování do Švýcarska úplné, přidáváme ty, které se týkají letecké dopravy. Se švýcarským vlajkovým dopravcem Swiss se aktuálně můžete vydat třikrát týdně do Curychu – vždy v pondělí, čtvrtek a sobotu. V červnu bude k dispozici i úterní let a Swiss začne také třikrát týdně (v pondělí, čtvrtek a sobotu) létat do Ženevy. V červenci pak plány této letecké společnosti počítají s dvanácti lety týdně do Curychu a čtyřmi lety týdně do Ženevy.

Jaké povinnosti vás čekají při návratu?

Komplikovanější je dle v současnosti platných podmínek až cesta domů. Švýcarsko je – podobně jako většina dalších evropských zemí – aktuálně na seznamu našeho ministerstva zdravotnictví vedeno mezi zeměmi s vysokým rizikem onemocnění covidem-19 (tzv. červené země), pro návrat platí pravidla uvedená zde: Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19 | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz) Zjednodušeně řečeno: po návratu je vyžadována karanténa a do 5 dnů absolvování PCR testu. Lidé cestující veřejnou dopravou musejí test s negativním výsledkem absolvovat ještě před započetím cesty. Výjimky mají osoby plně očkované či prokazatelně prodělavší onemocnění covidem.

Vydáte-li se letos do Švýcarska, můžete se těšit minimálně na pět desítek atraktivních turistických novinek. S vybranými tipy vás seznámíme již brzy na našich stránkách.

Nejnovější články z rubriky Autobusová

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nová autobusová linka do polských Beskyd odložena

Z Ostravy do polské části Slezských Beskyd měla v neděli začít jezdit nová autobusová linka. O víkendech a státních svátcích měla jezdit přes Havířov, Český Těšin a Třinec do polských měst a obcí Ustroň, Visla, Jistebná a Javořinka. Jak ale ČTK...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Za zničenou lanovku zajistí kraj na Ještěd autobusovou dopravu

Místo zničené kabinové lanovky bude turisty na Ještěd vozit autobus. Spojení zajistí Liberecký kraj. Turisty by měla linka vozit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Pokud to půjde, měly...

Číst více