Destinace se otevírají, zájezdy nezdražují. Jak dopadne léto?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zahraniční destinace se podle cestovní agentury Invia chystají na zahájení sezony. Ceny zájezdů jsou prý srovnatelné s rokem 2019, Češi si ale více dopřávají, poptávají lepší hotely a kvalitnější služby. ČTK to řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Naopak šéf rezervačního portálu Booking.com Glenn Fogel předpokládá, že náklady na zahraniční dovolenou budou letos vyšší.

Nejvíce klientů se podle Řezníčkové letos v létě tradičně chystá do Řecka, které podle ní oznámilo, že od 15. května ukončuje pro turisty sedmidenní karanténu. Čechům bude vstup umožněn s dokladem o očkování proti koronaviru nebo negativním PCR testu, uvedla. I další cestovní kanceláře a agentury potvrzují, že Řecko je i v letošním roce u českých cestovatelů nejžádanější destinací pro trávení letní dovolené.

Mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj uvedl, že Češi mají zájem zejména o řecké ostrovy Kréta a Zakynthos, následují Rhodos a Kos. Obvyklá délka zájezdů je mezi osmi až 12 dny, průměrná cena činí 15 900 korun. Někteří Češi nechtějí s cestou do Řecka čekat až na léto. „Vidíme jednoznačně trend, kdy ti, kteří byli naočkovaní, vyrážejí bez omezení do Řecka již v květnu či červnu,“ sdělil ČTK Ondrůj.

Ilustrace: Shutterstock.com

Anketa

Myslíte, že v létě vycestuje do zahraničí více Čechů než loni?

Silná poptávka je také po Bulharsku. Podle mluvčí CK Čedok Evy Němečkové si země mnoho příznivců získala loni, když byly omezené možnosti cestování, a letos se do ní plánují vrátit. Češi se podle Řezníčkové při příjezdu mohou prokázat potvrzením o ukončeném očkování, dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech nebo negativním PCR či antigenním testem.

Češi loni nemohli vycestovat do oblíbeného Turecka, cestovní kanceláře u něj tak sledují značné prodeje. Země do 17. května vyhlásila přísnou uzávěru. Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného je tento režim daný právě tím, že turecká vláda chce pandemii co nejvíce utlumit před nadcházející turistickou sezonou. Místní počítají s tím, že se to povede a začátkem června se země pro turisty otevře, řekl.

Prodejů zájezdů k moři podle ředitele cestovního portálu Skrz.cz Matěje Dvorského v poslední době přibývá a květnu podle něj lze očekávat další růst. „Letošní duben je v prodejích v průměru jen o zhruba 25 procent za dubnem 2019, ale pokud bychom se podívali čistě na druhou půlku dubna, už je to pokles jen asi deset procent,“ uvedl.

Rovněž podle Fogela je zájem o cestování s ustupující pandemií vyšší a porostou podle něj tak i náklady na dovolenou. Mnoho leteckých společností loni podle něj kvůli krizi a zákazu cestování výrazně omezilo počet letadel v provozu. Navzdory vysoké poptávce ale zůstává značná nejistota kolem dalšího vývoje epidemie, což aerolinkám komplikuje plánování při návratu letadel do vzduchu.

Informace o vybraných destinacích

Země Otevření pro turisty Sezona Průměrná cena zájezdu v Kč
2021 2019
Bulharsko otevřené červen-září 13 100 12 700
Egypt otevřený celoročně 15 700 14 700
Chorvatsko otevřené červen-září 8 400 7 400
Itálie po 15. květnu končí karanténa celoročně 7 900 7 800
Řecko od 15. května končí karanténa květen-říjen 16 500 15 700
Tunisko otevřené květen-říjen 13 500 13 300
Turecko zatím neznámo polovina května-polovina října 16 500 17 000

Zdroj: Invia

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Tunisko přispěje cestovkám na podzimní chartery

Cestovním kancelářím, které vypraví do Tuniska charterové lety na okraji sezony, se dostane od této země finanční podpory. Snahou destinace je podpořit pandemií silně poznamenaný turismus. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Neočkovaní klienti cestovek mají v Tunisku úlevu z karantény

U turisty oblíbeného Tuniska došlo v tomto týdnu ke dvěma změnám. Předně byla tato severoafrická destinace na cestovatelském semaforu přeřazena ze skupiny „černých“ zemí mezi země tmavě červené. Od středy pak tuniské úřady zavedly povinnou karanténu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tunisko, Rusko či Indie už nebudou extrémně rizikové

Od pondělí 23. srpna dojde k úpravě cestovatelského semaforu. Ze skupiny zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy vypadnou Tunisko, Rusko nebo Indie, informoval tento týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V seznamu států, do kterých ministerstvo důrazně nedoporučuje cestovat, tak...

Číst více