IATA: Letecká doprava loni klesla o dvě třetiny

Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta

„Loňský rok byl katastrofa. Jinak to nelze popsat. Oživení, které nastalo během letní sezony na severní polokouli, se na podzim zadrhlo a v závěru roku se situace dramaticky zhoršila,“ uvedl šéf sdružení Alexandre de Juniac. „Rok 2021 bude dalším obtížným rokem,“ prohlásil.

Podle šéfa IATA je nyní obtížné předpovídat oživení letecké osobní dopravy, protože státy kvůli novým variantám koronaviru zpřísňují restrikce pro cestování. Základní prognóza IATA předpokládá, že poptávka po osobní letecké přepravě se letos zvýší o 50,4 procenta. V případě delšího trvání nových restrikcí by však podle sdružení mohla poptávka stoupnout pouze o 13 procent.

„Svět je dnes více uzavřený než kdykoliv v uplynulých 12 měsících a cestující čelí řadě rychle se měnících a globálně nekoordinovaných restrikcí pro cestování,“ uvedl de Juniac.

Sdružení rovněž oznámilo, že globální poptávka po letecké nákladní dopravě se vloni snížila o 10,6 procenta. To představuje nejprudší pokles od roku 1990, kdy sdružení tento údaj začalo sledovat. „Letecká nákladní doprava přežívá krizi v lepším stavu než osobní. Pro mnoho aerolinek se nákladní doprava stala důležitým zdrojem příjmů,“ upozornil de Juniac.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Smartwings obnoví linku do Dubaje

Letecká skupina Smartwings dále posiluje na pražském letišti, kde nyní nabízí letecká spojení do téměř 60 destinací. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během...

Číst více
Foto: IVB

Vídeňský roční kupon teď platí i v Innsbrucku či Linci

Jedna jízdenka pro šest rakouských měst. Držitelé ročního kuponu ve Vídni, Štýrském Hradci, Linci, Salcburku, Innsbrucku a Klagenfurtu se mohou až do 8. srpna bezplatně svézt MHD v jakémkoli z těchto měst.

Číst více