Fejeton: Kam o Velikonocích?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Nic není s cestováním tak spojené, jako Velikonoce. První velikonoční zájezd pro izraelské přistěhovalce směřoval od faraonských otrockých staveb Egypta do tehdejší Palestiny. Příprava byla jak vystřižená ze současných reálií.

Termín se posouval, vyjednávání podmínek k překročení hranic hraničilo se zázraky a mluvili do toho věštci všeho druhu. Startovalo se v noci. Povinnou výbavou a testováním: kdo neměl příslušné označení, měl smůlu. Ostatní – hurá za světlem. Průvodce Mojžíš měl autorizované osvědčení, přesto nechyběly reklamace, ani žádosti o předčasný návrat. Zvláště když plná penze byla poněkud jednotvárná. Na to se, jak známo, časem zapomene. Tak přišel pro změnu na pořad zájezd do Babylonu…

Zásadní inovaci přinesla nová cestovní kancelář J.K., když po letech vyhlásila novou tématiku zájezdů: za hranice otročení doslovnému výkladu nesmyslných předpisů, sobectví a papalášství. Cílové země – celý svět. Itinerář zůstal, zato z  tématiky se po čase tak nějak šikovně odbočilo.

Máme další tisíciletí a mezi loňskými a letošními Velikonocemi jsou potenciální cestující otroky covidu. Temno je falešně nasvětlováno promodralým světlem virtuální reality: vyřešte si dovolenou – bigzoom! Místo planoucího ohně jen mihotavé plamínky slibů. Malérečky a maléry barví na červeno místo vajíček kraje a země na mapě bývalých cestovních cílů. Hodně fádně, chtělo by to víc pestrosti.

A hlavně, už aby tu byla ta cesta ze tmy ke světlu. Podle osvědčených pravidel je nejdřív obětován někdo nevinný. Kdo bude velikonoční beránek?  Stačí těch pár set cestovek, které se vytratily z ministerského seznamu živých, nádavkem nespočítaně hospod a průvodců a dalších služeb? Či snad bude muset být nejdřív utracena větší půlka ekonomiky, o splácení dluhu nemluvě? Jsou obětním beránkem zdravotníci, kteří potí krev, zatímco řídicí orgány odvolávají, co schválily a schvalují, co odvolaly a lidi na to tudíž pro covid nedbají?

Zachovejte paniku!  Čech si vždycky poradí. Bohatší a privilegovaní se protestují do té exotiky, která zrovna nebude přímo zakázaná, na Island či na svou jachtu kdesi na moři, ti o něco méně situovaní na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Emirátů, Egypta či kam to zrovna půjde.  Pár šťastných majitelů chat a chalup ve svém okrese se uchýlí na své latifundie. A víte, kam budeme moct strčit nos my, kteří nevládneme ničím takovým, natož výsadami? Přece do respirátoru!

A stranou všech prvoplánových reklam nabízí CK Pandemia zbrusu staronový program: cestu do sebe.  Aby svitlo. Bude zájem?

Autor

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Kutná hora láká k vícedenním pobytům

Do Kutné Hory se po opadnutí pandemie vrátili turisté, využívají ve větší míře vícedenní pobyty. Převažují návštěvníci z Česka nebo okolních zemí, naopak chybějí turisté ze Středomoří, Asie nebo Ruska, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Návrat k normálu bude pro hotely zřejmě dlouhý

Na začátku července zveřejnil Český statistický úřad první předběžné údaje o návštěvnosti hotelů za květen. V tomto měsíci se uvolnila opatření omezující poskytování ubytovacích služeb, která platila od prosince loňského roku. První výsledky prozatím naznačují jen pozvolný...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Více než miliarda ročně na podporu turismu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce pro příští roky ze státního rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun ročně. V posledních letech se vyčleněná podpora pohybovala kolem 700 milionů. Vyplývá to ze Strategie...

Číst více