EXPO 2020 v Dubaji bude možná o rok odloženo

Foto: CZEXPO Vizualizace českého pavilonu Foto: CZEXPO

Pandemie nového koronaviru má vliv i na největší světové kulturní a sportovní akce. Po olympiádě může odsunout i Všeobecnou světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Rozhodnutí je na organizátorech a členských zemích, verdikt má padnout nejpozději do konce května.

Řídící výbor EXPO 2020 v Dubaji doporučí účastnickým zemím prozkoumat možnosti a dopady případného odložení první Všeobecné světové výstavy v arabském světě o dvanáct měsíců. Důvodem je celosvětové šíření koronaviru SARS-CoV-2 a protipandemická opatření proti onemocnění COVID-19. Na včerejší několikahodinové telekonferenci se na tom dohodli generální komisaři členských zemí Řídícího výboru (Steering Committee) včetně České republiky s organizátory EXPO 2020 v Dubaji a s vedením Mezinárodního úřadu pro výstavy (BIE) v Paříži. 

Český pavilon bude lákat na vodu, sklo, tematické výstavy a českou kuchyni

„Pracujeme dál tak, aby byly Český pavilon a expozice připraveny podle původního plánu, tedy k 20. říjnu 2020. Pokud by však měla pandemie COVID-19 znamenat, že Světová výstava nebude světová, nebo že se do Dubaje nedostanou zahraniční návštěvníci, jsme připraveni otevření pavilonu o rok odložit,“ uvedl generální komisař České republiky a člen Steering Committee Jiří František Potužník. „Je to pro nás přijatelnější varianta než například zkrácení EXPO z šesti měsíců na čtyři. Upozornili jsme také na fakt, že i za rok může být situace z medicínského či ekonomického hlediska nepříznivá, a že už v roce 2025 se má další Světová výstava konat v Japonsku, které bude mít na přípravu málo času. To vše by se mělo brát v úvahu,“ dodal.  

Účastnické země EXPO 2020 a dubajští organizátoři budou muset kromě dalších okolností zvážit například rovněž to, jak se případné odložení Světové výstavy o rok promítne do jejich rozpočtů. 21. dubna 2020 by se k případnému návrhu Spojených arabských emirátů, tedy pořadatelské země, měl vyjádřit výkonný výbor BIE a nejpozději do konce května na valném shromáždění prostřednictvím telekonference či elektronického hlasování i všechny členské země.

Výstava EXPO 2020 má trvat 173 dnů a zúčastnit se jí vystavovatelé ze 192 zemí. Organizátoři očekávají, že během půlroku na výstavu zavítá 20-25 milionů lidí. Výjimečnost připravované dubajské výstavy tkví podle organizátorů nejen v tom, že se bude jednat o první EXPO pořádané v arabském světě, ale třeba i v samotné koncepci. Bude to například vůbec poprvé, kdy bude mít každá země svůj vlastní pavilon, v kterém bude moci představit svůj národ, jeho kulturu, úspěchy, ambice a produkty. V areálu navíc nebudou pavilony rozmístěny podle geografického kritéria, jako tomu bylo na předešlých výstavách, ale podle subtémat, ke kterým se jednotlivé země přihlásily. V této souvislosti připomeňme, že hlavní téma výstavy bude znít „Connecting Minds, Creating the Future“, tedy „Propojování myslí, vytváření budoucnosti“. Subtématy jsou pak udržitelnost a mobilita. 

Aktuální podoba Českého pavilonu

Český pavilon se bude nacházet v zóně zaměřené na udržitelnost na pozemku s plochou 2 200 m2. Jeho jádrem bude systém ­S.A.W.E.R. (jedná se o zkratku ze Solar Air Water Energy Resources), tedy technologie vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Systém vyvíjejí odborníci z Akademie věd ČR a Českého vysokého učení technického. „Voda vyrobená tímto systémem pak může být upravena pro různé účely – ať už jako pitná pro lidi či zvířata, tak třeba pro zavlažování a tedy přeměnu pouštního písku v úrodnou půdu,“ píší k tomu organizátoři výstavy. Uvnitř pavilonu bude na návštěvníky čekat mimo jiné rozsáhlá výstava designového skla a rotační expozice, v níž se budou ve čtrnáctidenních cyklech střídat tematické výstavy představující silné české exportní firmy a jejich produkci.

Čtěte také: Dubaj nabízí virtuální tour po městě

Dubaj loni navštívilo rekordních 16,7 milionu turistů

Dvě podzimní novinky z Dubaje

Vizualizace a foto: CZEXPO

 

 

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více