Evropské hlavní město kultury: skvělá příležitost pro Plzeň

Jistě si mnozí z vás pamatují na rok 2000, kdy byla Praha Evropským hlavním městem kultury. Celá akce měla pro Českou republiku mimořádný hospodářský, politický a kulturně společenský význam. Této skutečnosti si je vědomo i město Plzeň, které se rozhodlo o tento prestižní titul ucházet v roce 2015. Jakým směrem se bude celý projekt ubírat, co vše je třeba splnit, aby uznání Plzeň obhájila, jsme se v západočeské metropoli zeptali osoby nejpovolanější: JUDr. Marcely Krejsové, náměstkyně primátora města Plzně pro školství, kulturu, zdravotnictví a sociální věci.

Co vás vedlo k tomu kandidovat na post Evropského hlavního města kultury v roce 2015?
Předně musím říct, že o tom, že jedno z českých měst může získat tento titul, rozhodla Evropská komise. Všichni víme, že Praha to již nemůže být, tak jsme si řekli, proč ne Plzeň? Do budoucna to zvýší návštěvnost města, začnou fungovat multiplikační efekty, to znamená, že peníze vložené do projektu a do zviditelnění města se postupně budou vracet. Zvýší se příliv turistů, kteří zde budou utrácet za ubytování, prohlídky a všelijaká lákadla, což se projeví jednak v daňových výnosech, ale hlavně ve spokojenosti místních lidí. Další motivací byla skutečnost, že Plzeň byla za totality brána jako město, které by bylo v případě nějakého válečného konfliktu obětováno. To znamená, že sem nebyly investovány žádné peníze, což bylo patrné na stavu celého města i na technické a kulturní infrastruktuře. Důvodem je tedy získat finanční prostředky na zlepšení této situace a samozřejmě zviditelnit město. Jak to dopadne, zatím nevíme, protože ministerstvo kultury zatím ještě nevypsalo soutěž, což musí, aby se mohla hlásit i další města, která o kandidatuře uvažují. Poté bude ministerstvo kultury spolu s Evropskou komisí vybírat dvě města, která doporučí do Bruselu, a tam se rozhodne o městě, které titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015 získá.

Plzeň leží na soutoku čtyř řek, proto jste si pro svou kandidaturu zvolili téma vody. Můžete popsat tuto ideu?
Zkrátka se to samo nabízí, vždyť položení města na soutoku čtyř řek je samo o sobě kuriózní. Čtyři světové strany, čtyři brány do města Plzně, čtyři obchodní cesty a zároveň mísení vod, jejich vzájemné prolínání, osvěžování, ochucování, obohacování, to všechno spolu souvisí. A jestli se dá někde hovořit o prolínání kultur, tak je to v Plzni. Bez jakýchkoliv pokynů zvenčí tu funguje už staletí. Nikdy tady nevznikl náboženský, jazykový ani kulturní konflikt. Vždyť ani židovská čtvrť v Plzni nebyla nikdy oddělena jako jinde. Židé byli vážení občané města, alespoň tak mi to babička vyprávěla.

V boji o titul musí Plzeň splnit velké množství kritérií Evropské komise. Jaká to například jsou?
Za prvé musíme doložit, že máme odpovídající infrastrukturu, kde se budou kulturní a společenské akce odehrávat, hodnotí se pojetí programu a myšlenka zapojení veřejnosti a spolupráce s ní a dbá se na trvale udržitelný rozvoj. Kulturní akce se spojují s ostatními volnočasovými aktivitami, do rámcového programu se komponují sportovní akce, konference i kultivace městského prostředí. Vrátím se do roku 2000, kdy byla evropským městem kultury Praha, která nesoutěžila, byla rovnou jmenovaná. Ale podle názoru Palmerovy zprávy Praha rok pro kulturu nevyužila dostatečně. Vložila také málo peněz do mediální kampaně a marketingu a dnes se dá říct, že po této akci nezůstala v Praze ani stopa. Všechny investice byly použity do pouličních festivalů, zatímco dnes se spíš dbá na to, aby celá věc měla myšlenku a aby se hledělo na trvale udržitelný rozvoj. To znamená, aby tady potom zůstalo něco, co se bude dál smysluplně využívat. A my si myslíme, že tato kritéria splňujeme.

Jaké můžete v tuto chvíli nabídnout projekty, které přispějí k příznivému hodnocení?
Plzeň nabízí až nadstandardně pestrou nabídku kulturních akcí. Když to zlehčím, tak začínáme festivalem v lednu a mám-li zahrnout i prosincové masové zpívání koled, tak máme celoroční kulturní festivaly včetně celoroční každodenní činnosti divadel, symfonického orchestru, knihovny nebo galerie. Pořádat více festivalů už je v podstatě zbytečné, chceme se ubránit rozmělnění a chceme je zachovat vzácné. Vložené peníze do programu bychom chtěli využít také k tomu, abychom si mohli dovolit pozvat významné umělce, a tak přitáhnout více návštěvníků. Zároveň hodláme oslovit veřejnost a využít i projekty občanů města.

-vho-
Foto: Město Plzeň

www.plzen.eu

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více