EasyJet snížil roční ztrátu, dopady omikronu nechce odhadovat

Foto: Shutterstock.com easyJet snížil ztrátu za finanční rok 2021 na 858 mil. liber Foto: Shutterstock.com

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních letů. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě a dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby mohla posoudit dopad koronavirové varianty omikron na leteckou dopravu.

Firma předpokládá, že se kapacita vrátí na úroveň roku 2019 v jejím čtvrtém finančním čtvrtletí, tedy v létě 2022. Celkový finanční výhled ale společnost nezveřejnila. Finanční rok easyJetu končí v září.

Skupina snížila náklady a upřednostnila nejsilnější trasy. Začátek nového finančního roku je podle ní povzbudivý díky poptávce po zimních dovolených a růstu rezervací na léto. Zimu tedy easyJet nechce odepsat navzdory vzrůstající nejistotě ohledně varianty omikron.

Situace leteckých společností je v letošním roce nevyzpytatelná. V první polovině roku se zotavovaly, když se jednotlivé země v Evropě i jinde znovu otevíraly pro cestování. Pak ale začaly narůstat obavy z tempa hospodářské obnovy s tím, jak znovu sílila epidemie covidu-19.

Akcie leteckých společností před týdnem prudce klesly, když se objevily zprávy o variantě omikron. Konkurenční nízkonákladová společnost Ryanair už varovala, že evropské aerolinky čeká náročný konec roku, protože míra infekce v Evropě prudce vzrostla.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více