Dočkáme se pasů s Rychlými šípy?

Foto: Shutterstock.com V belgických pasech začnou do světa cestovat třeba Tintin nebo Šmoulové Foto: Shutterstock.com

Cestovní pas nemusí být jen strohý úřední dokument, ale i svérázný nástroj k propagaci kultury země, která jej vydala. Důkazem mohou být nové „komiksové“ pasy Belgického království.

Belgičané, kteří počínaje příštím pondělím požádají o vydání nového cestovního pasu, budou do světa vyrážet v doprovodu oblíbených komiksových postav. Belgická vláda se totiž rozhodla, že nové cestovní dokumenty ozdobí obrázky z nejznámějších kreslených příběhů od belgických autorů. Vedle fotografie majitele pasu tak policisté při kontrolách na hranicích uvidí reportéra Tintina, kovboje Šťastného Luka či Šmouly.

Komiks má v Belgii dlouhou tradici. Tamní autoři patřili v první polovině minulého století k průkopníkům světových komiksů a jedenáctimilionová země vychází z jejich tradice do dneška. Belgická metropole je plná prodejen komiksových knih, pořádají se tu pravidelné festivaly a výstavy a desítky zdí v centru Bruselu zdobí obří malby s komiksovými motivy. Nyní se kreslené postavy dostávají i do úředních dokladů. „Je to příležitost, jak prezentovat deváté umění, komiksové příběhy, které jsou zásadní součástí naší kultury a vlivu ve světě,“ zdůvodnila nápad belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová.

Uvnitř pasů vydávaných od 7. února se objeví komiksoví hrdinové ztvárnění na cestách či s cestovatelskými artefakty. Čísla stránek pasu budou vepsána do komiksových bublin, přizpůsoben bude i typ písma.

Wilmèsová zdůraznila, že vládě jde nejen o propagaci belgické literatury, ale i o bezpečnost dokladů. Belgické pasy podle ní patří co do bezpečnostních prvků k nejlepším na světě, na poslední úpravu ale došlo v roce 2008, kdy se na pasy dostaly motivy belgických měst. Častější změny podoby pasů a doplňování bezpečnostních prvků má podle ministryně komplikovat práci jejich případným padělatelům.

Před odvahou a inovativností belgických úřadů nezbývá než smeknout. U nás se zřejmě podobných experimentů jen tak nedočkáme, na to jsou příliš konzervativní jak naši úředníci, tak my sami. Však si to představte. Vyjděme z toho, že nejpopulárnějšími českými komiksy jsou Rychlé šípy a Čtyřlístek. Pokud by se na stránkách našich pasů objevil třeba Mirek Dušín nebo Myšpulín, nebylo by to ještě tak zlé. Ale představte si, že by grafiky inspirovalo Bratrstvo kočičí pracky – pak by na vás policista po návratu na Ruzyň mohl rozverně mrknout a požádat vás, abyste mu ukázali Dlouhé Bidlo nebo Štětináče. A Čtyřlístek? To jsou přeci také Bobík, Pinďa a Fifinka…

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více