Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Cestovní pas nemusí být jen strohý úřední dokument, ale i svérázný nástroj k propagaci kultury země, která jej vydala. Důkazem mohou být nové „komiksové“ pasy Belgického království.
Belgičané, kteří počínaje příštím pondělím požádají o vydání nového cestovního pasu, budou do světa vyrážet v doprovodu oblíbených komiksových postav. Belgická vláda se totiž rozhodla, že nové cestovní dokumenty ozdobí obrázky z nejznámějších kreslených příběhů od belgických autorů. Vedle fotografie majitele pasu tak policisté při kontrolách na hranicích uvidí reportéra Tintina, kovboje Šťastného Luka či Šmouly.
Komiks má v Belgii dlouhou tradici. Tamní autoři patřili v první polovině minulého století k průkopníkům světových komiksů a jedenáctimilionová země vychází z jejich tradice do dneška. Belgická metropole je plná prodejen komiksových knih, pořádají se tu pravidelné festivaly a výstavy a desítky zdí v centru Bruselu zdobí obří malby s komiksovými motivy. Nyní se kreslené postavy dostávají i do úředních dokladů. „Je to příležitost, jak prezentovat deváté umění, komiksové příběhy, které jsou zásadní součástí naší kultury a vlivu ve světě,“ zdůvodnila nápad belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová.
Uvnitř pasů vydávaných od 7. února se objeví komiksoví hrdinové ztvárnění na cestách či s cestovatelskými artefakty. Čísla stránek pasu budou vepsána do komiksových bublin, přizpůsoben bude i typ písma.
Wilmèsová zdůraznila, že vládě jde nejen o propagaci belgické literatury, ale i o bezpečnost dokladů. Belgické pasy podle ní patří co do bezpečnostních prvků k nejlepším na světě, na poslední úpravu ale došlo v roce 2008, kdy se na pasy dostaly motivy belgických měst. Častější změny podoby pasů a doplňování bezpečnostních prvků má podle ministryně komplikovat práci jejich případným padělatelům.
Před odvahou a inovativností belgických úřadů nezbývá než smeknout. U nás se zřejmě podobných experimentů jen tak nedočkáme, na to jsou příliš konzervativní jak naši úředníci, tak my sami. Však si to představte. Vyjděme z toho, že nejpopulárnějšími českými komiksy jsou Rychlé šípy a Čtyřlístek. Pokud by se na stránkách našich pasů objevil třeba Mirek Dušín nebo Myšpulín, nebylo by to ještě tak zlé. Ale představte si, že by grafiky inspirovalo Bratrstvo kočičí pracky – pak by na vás policista po návratu na Ruzyň mohl rozverně mrknout a požádat vás, abyste mu ukázali Dlouhé Bidlo nebo Štětináče. A Čtyřlístek? To jsou přeci také Bobík, Pinďa a Fifinka…
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.
Costa Blanca neboli Bílé pobřeží. Pravdou ale je, že provincie Alicante, spadající do společenství Valencie, vyniká mezi jinými svou nebývalou pestrostí. Není proto divu, že krajina, u Středozemního moře lemovaná písečnými i oblázkovými plážemi a směrem do vnitrozemí...