×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Dánské vnitrostátní lety do roku 2030 bez emisí?

Foto: Shutterstock.com Už za osm let by měla být vnitrostátní letecká doprava v Dánsku bezemisní Foto: Shutterstock.com

Do osmi let by měla vnitrostátní letecká doprava v Dánsku být bez emisí, oznámila v novoročním projevu premiérka Mette Frederiksenová. Připustila ale zároveň, že řešení k dosažení tohoto cíle její vláda teprve musí připravit. Dánsko má v úmyslu do roku 2030 snížit celkový objem uhlíkových emisí o 70 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedla BBC.

„Cestovat znamená žít, a proto létáme,“ řekla Frederiksenová, když oznamovala svůj plán. „Když jsou jiné země ve světě příliš pomalé, musí Dánsko převzít vůdčí roli a zvednout laťku ještě víc,“ dodala. Dosáhnout takzvaného zeleného létání bude podle ní těžké, ale vědci a podniky na tom pracují.

Evropský výrobce letecké techniky Airbus už oznámil plány na vývoj letadel na vodík, v provozu by mohla být do roku 2035. Pokud se bude vodík nutný k pohonu letadel vyrábět z obnovitelných zdrojů, mohla by to být pro Dánsko cesta, jak svého cíle dosáhnout. Zatím ale není jasné, zda bude potřebná technologie včas k dispozici a hlavně zda budou náklady na její pořízení přijatelné, pokud má Kodaň svého cíle dosáhnout do roku 2030.

Švédsko už také oznámilo plány učinit svou vnitrostátní leteckou dopravu zcela bez uhlíkových emisí do roku 2030, u mezistátních letů chce tohoto cíle dosáhnout do roku 2045. Vláda už také oznámila, že počítá se zavedením vyšších letištních poplatků pro ta letadla, která více znečišťují ovzduší.

Francie se mezitím chystá zakázat vnitrostátní lety, které je možné nahradit železniční dopravou s dojezdovou vzdáleností do dvou a půl hodiny. Takové opatření by mohlo ovlivnit cestování mezi Paříží a městy jako Nantes, Lyon či Bordeaux.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Smartwings

Smartwings si připsaly primát: přistání s „Maxem“ na Antarktidě

Letecká společnost Smartwings přistála s letounem Boeing 737 MAX 8 na Antarktidě. Přistání na Troll Airfield v severním cípu Antarktidy se uskutečnilo 26. ledna 2022 a stroj tohoto typu zde přistál vůbec poprvé. Let si objednala společnost Aircontact pro...

Číst více
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Svátky pomohly American Airlines snížit ztrátu

Ztráta amerických aerolinek American Airlines Group bez zahrnutí mimořádných položek ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 921 milionů USD (19,7 miliardy Kč) z 2,2 miliardy USD předloni, kdy zájem o cestování negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19. Ke zmírnění...

Číst více