COT na cestách: 72 hodin v Bratislavě a okolí (III.)

Foto: Shutterstock.com AQUAPARK Senec Foto: Shutterstock.com

Cestu do slovenské metropole lze zkombinovat s pobytem v jejím okolí. Třeba u vyhlášených Slunečných jezer u Sence. Ty jsou ostatně českým turistům velmi dobře známé – tvoří zde absolutní většinu ubytovaných hostů. 

O Slunečných (nebo též Seneckých) jezerech se na Wikipedii dočtete, že se jedná o turistickou lokalitu, jejíž historie se píše již od roku 1845, kdy zde probíhalo bagrování štěrku na výstavbu železnice Bratislava-Galanta. A že se původně jednalo o pět samostatných jezer. To by však již dnes laik nepoznal, neboť pětice jezer se postupně slila do jedné vodní plochy o rozloze zhruba 100 ha. Cestovní ruch se v této oblasti rozvíjí už sto let. „Jezero začalo sloužit k rekreaci již v roce 1919, kdy dostalo oficiální název Slovenské Tahiti,“ připomíná historii oblasti Róbert Poór z Oblastní organizace cestovního ruchu Senec, jinak též majitel hotelu Dolphin na severním břehu jezera. „Mimo jiné se tu zakládal československý jachting,“ připomíná Poór.

Dnes lze kolem jezera najít prakticky vše, co si našinec spojuje s rekreací u vody. K dispozici jsou hotely různých tříd, penziony i ubytování v soukromí, kemp, zázemí pro karavany, množství restaurací a stánků a další infrastruktura sloužící k rekreaci a zábavě. Nabízených aktivit je nepřeberné množství. To ostatně řada současných čtenářů COT mohla poznat na vlastní kůži loni v září, kdy se v areálu Slunečných jezer konaly letní Tourism X Games.

K dispozici jsou hotely různých tříd, penziony i ubytování v soukromí, kemp, zázemí pro karavany, množství restaurací a stánků a další infrastruktura sloužící k rekreaci a zábavě Jezero už sice nenese název Slovenské Tahiti, špetku exotiky však nabízí i dnes

Foto: Petr Manuel Ulrych

Areál Slunečných jezer se nachází severovýchodně od Bratislavy, z centra města je to sem asi třicet kilometrů. A přestože i přímo v hlavním městě se nachází několik vodních ploch využitelných pro rekreaci (připomeňme třeba legendární Zlaté piesky), mnozí Bratislavané míří za pěkného počasí na pláže u Sence. Pokud jde o rozlohu a doprovodnou infrastrukturu nemají Slunečná jezera v kraji konkurenci. Ze zahraničních návštěvníků stojí za zmínku zejména Češi. Ti jezdili na Slunečná jezera již za minulého režimu a rádi tak činí i dnes. „Hosté z Česka představují až 90 procent naší klientely,“ uvádí Róbert Poór. Jejich pobyty se ovšem v posledních letech zkracují, nejčastěji teď přijíždějí na prodloužené víkendy. Tomuto obecnému trendu se někteří místní ubytovatelé snaží čelit tím, že během hlavní sezony (od půlky července do poloviny srpna) nabízejí minimálně čtyřdenní pobyty. Jen pro dokreslení: v loňském roce s v hromadných ubytovacích zařízeních v regionu Sence zaregistrovalo bezmála 70 tisíc hostů, dohromady zde strávili takřka 200 tisíc nocí.

Tip na ubytování

Hotel Dolphin má i vlastní travnatou pláž Chloubou hotelu je vinný sklep

Foto: Petr Manuel Ulrych

Plejáda ubytovacích možností na Slunečných jezerech je velmi široká. Tipem redakce určeným pro náročnější klientelu je čtyřhvězdičkový Hotel Dolphin v sousedství Aquaparku Senec. Kromě luxusního ubytování v 60 moderně zařízených pokojích a apartmánech nabízí toto zařízení také konferenční zázemí, fitness centrum, střešní interiérový bazén, vlastní travnatou pláž či restauraci, které šéfuje michelinský šéfkuchař původem z Itálie. Chloubou hotelu je i stylový vinný sklep s nabídkou slovenských i zahraničních vín.

AQUAPARK Senec by měl být synonymem pro relaxaci

Čeština zaznívala kolem jezera i během infocesty tuzemských novinářů na počátku července. A to nejen z jejich úst, ale také z úst části turistů (ti by se ovšem kvůli počasí i aktuální situaci v cestovním ruchu dali napočítat na prstech dvou rukou). Naší mateřštinou plynně hovoří také ředitel termálního AQUAPARKu Senec Miroslav Zvěřina. Jak by také ne, vždyť ještě nedávno působil coby provozní manažer Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. Oba zmiňované akvaparky mají od loňského října stejného majitele. Miroslav Zvěřina říká, že když dostal nabídku ujmout se řízení seneckého areálu, ani na chvíli neváhal. A hlavně svého rozhodnutí nelituje. Pod jeho vedením se akvapark modernizuje a rozšiřuje – otevřena byla například nová restaurace  s bohatým samoobslužným bufetem, připravuje se modernizace celého aquaparku a další rozšiřování služeb.

Ani v Senci nechybí tobogány a skluzavky Na své si přijdou i milovníci adrenalinu

Foto: AQUAPARK Senec

Proč by ale měl český klient zamířit do seneckého akvaparku, když může navštívit jeho sesterský areál v moravských Pasohlávkách? Podle Miroslava Zvěřiny jsou obě zařízení zaměřena na rodiny s dětmi a celodenní zábavu. „Aqualand Moravia je větší a je vyhledáván hlavně pro své ‚adrenalinové‘ atrakce. AQUAPARK Senec by pak měl být spíše synonymem pro relaxaci, ale ani v Senci nechybí tobogány a skluzavky, které do správného aquaparku patří,“ vysvětluje Zvěřina. Potřebám rodin byl například uzpůsoben provoz Swimarény – tento bazén nově nabízí třeba hravou formou řešené plavecké kurzy pro děti. Návštěvu seneckého akvaparku je pak navíc možno zkombinovat s výlety do okolí a dopřát si tak komplexní zážitek z pobytu v této části Slovenska. Čeští hosté jsou prý navíc u místních podnikatelů ve velké oblibě. „Kdykoli s nimi hovořím, ptají se, kdy už Češi zase přijedou,“ dodává Zvěřina.

Přestože nad letošní letní sezonou visí jeden velký otazník, dá se předpokládat, že čeští hosté na Slunečná jezera i tentokrát zamíří. Už proto, že jim tento oblíbený areál může poskytnout určitou alternativu k dovolené u moře, které se nyní část cestovatelské veřejnosti obává. Dovolená na „Slovenském Tahiti“ bude letos příjemná i kvůli nižší poptávce – rezervace ubytování jsou meziročně asi o třetinu menší, dá se tedy očekávat, že volněji bude návštěvníkům i na plážích či v restauracích…

Autor

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více