Chystaná opatření poškodí služby, restauratéři volají po kompenzacích

Foto: Shutterstock.com Restauratéři se kvůli novým opatřením obávají dalšího propadu tržeb Foto: Shutterstock.com

Opatření, která vláda připravuje s cílem zpomalit pandemii covidu-19, budou mít podle zástupců oboru zásadní dopady na podnikání v gastronomii a ve službách. V souvislosti s očekávaným hlubokým propadem tržeb vyzvali vládu k zavedení kompenzačních programů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera na tiskové konferenci řekl, že na čtvrtečním mimořádném jednání kabinetu navrhne, aby se zrušilo při vstupu do restaurací, služeb péče o tělo, na sportoviště nebo hromadné akce uznávání veškerých testů na koronavirus. Platný by měl být jen certifikát o dokončeném očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. Nové opatření by mělo platit od pondělí, vláda se jím inspirovala v Bavorsku.

Ministerský záměr se nelíbí představitelům profesních svazů v oblasti gastronomie. Například Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, chystaná opatření označil za neadekvátní vůči službám. Stát podle něj stále více znepřístupňuje lidem služby, u kterých se ale neprokazuje, že by byly ohniskem nákazy. Argument vládních představitelů, že Česká republika postupuje jako okolní státy, také není podle Stárka zcela přesný. V sousedních zemích mají podnikatelé v souvislosti s omezeními okamžitě nárok na podporu. Například v Německu ji mohou čerpat ve chvíli, když jim tržby klesnou na 70 procent stavu, který evidovali před krizí v roce 2019, uvedl.

Pokud restaurace budou jen pro očkované a lidi po covidu, jak nyní chystá vláda, přijdou do konce letoška o zhruba pět miliard korun, vypočetl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Češi loni totiž kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie, plyne z nových dat Eurostatu. Vzhledem k proočkování většiny populace Kovanda předpokládá, že opatření chystaná od příštího týdne odradí od návštěvy provozovny jen menší část populace.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček jednal s profesními svazy o náhradách v úterý večer. Ze strany profesních svazů zazněly požadavky na obnovení programů Covid nepokryté náklady a Covid 21 s rozhodným obdobím od listopadu 2021 a na obnovení programu Antivirus nebo zavedení Kurzarbeit pro sektory služeb dotčených opatřením vlády. Podle dnešních informací, které svým členům rozeslala AHR ČR, byla rovněž projednána možnost snížení DPH na 5% na roky 2022 – 2023, tato otázka ale bude muset být konkrétně řešena až s novou vládou. Ministr Havlíček po úterním jednání pro ČTK uvedl, že jeho resort připraví programy pomoci, bude prý ale na nové vládě, zda je spustí. Všechny programy pomoci by podle Havlíčka měly mít stejné vstupní podmínky. Rozhodující by měl být pokles obratu za určité období letošního roku vůči stejné době roku 2019. „Budeme ještě během zítřka (pátku) se svazy a asociacemi jednat,“ uvedl. Havlíček v úterý večer ČTK řekl, že na kompenzace by mohly mít jako dříve nárok podnikatelé s propadem tržeb o 50 procent, svazy podle něj chtějí lepší podmínky a začínají na poklesu 30 procent.

Zástupci české gastronomie, sdružení v Gastronomické sekci Hospodářské komory, se podle dnešního prohlášení shodují na tom, že vláda bude muset restartovat program Antivirus na ochranu pracovních míst i kompenzační programy včetně kompenzačního bonusu pro živnostníky, protože chystaná opatření budou mít zásadní dopady na podnikání v gastronomii i ve službách, kde se již dnes propady obratu počítají v některých regionech v desítkách procent. Kompenzační programy by podle jejich názoru měly být dostupné pro všechny, kterým obrat poklesne o třicet a více procent, a hradit by měly 70 procent nepokrytých nákladů. S ohledem na dlouhotrvající pandemickou situaci je podle Gastronomické sekce Hospodářské komory ČR nutné, aby se podpůrné programy rozběhly co nejrychleji.

Nejde jen o podporu

Vláda by podle Gastronomické sekce Hospodářské komory měla také výrazně více investovat do rychlého očkování populace, přijít s finanční motivací pro první dávku u starších spoluobčanů i pro třetí dávku všem, kteří jsou šest a více měsíců po očkování. Představitelé sekce pak také vyzvali všechny provozovatele gastronomických služeb, aby dodržovali všechna platná opatření a pomohli tak zabránit dalšímu výraznému růstu nakažených a dalšímu lockdownu. „Aby byla opatření důvěryhodná, měla by se vymáhat,“ poznamenal dále Stárek. Stát podle něj nijak nezasahuje například vůči stoupencům iniciativy Chcípl PES, kteří dlouhodobě veškerá nařízení bojkotují. Naopak vláda ale podle něj dává signál, pokud někdo opatření ctí, přijde k němu kontrola a může ho sankcionovat i za drobnost, kterou neuhlídal.

Ubytovací zařízení hlásí podle AHR propady a rušení rezervací za poslední týden až o třetinu, od chvíle, kdy vstoupilo v platnost současné omezení. Po vyhlášení nových plánovaných opatření jsou prý hromadně rušeny objednané akce i individuální pobyty, uvedl Václav Stárek, podle kterého jsou podnikatelé ve službách využíváni jako nástroj pro motivaci občanů k očkování a nesou ekonomickou zátěž těchto opatření. „Z tohoto titulu vnímáme požadavek na kompenzace, stejně jako je tomu například v Německu, jako zcela legitimní. Apelujeme však na vládu k aktivaci programu Antivirus, ke kterému se prozatím nevyjádřila,“ napsal dnes odpoledne v tiskové zprávě Stárek.

AHR zároveň požaduje, aby byla zachována možnost pro zaměstnance na služebních cestách, i nadále vykonávat pracovní povinnosti a prokázat se při ubytování formou OTN. Pokud by i pro tyto zaměstnance platilo pravidlo povinnosti očkování, ocitne se řada firem v problému, jak zajistit svou činnost, uvádí AHR.

Možný propad tržeb gastronomických zařízení v důsledku nových restrikcí zatím nelze kvantifikovat. Vyčíslit je však podle AHR možné dopad zavedení kontrol očkování, prodělání nemoci či negativního testu v restauracích na začátku listopadu – 70 procent provozovatelů prý zaznamenalo snížení počtu návštěvníků o třetinu, uvedla AHR dříve.

Dotykačka: Do hospod chodí o pětinu méně lidí

Pokles tržeb se pokusila vyčíslit také společnost Dotykačka. Ta uvádí, že poté, co se v úvodu listopadu souhrnné tržby gastro podniků náhle propadly skoro o pětinu oproti poslednímu říjnovému týdnu, přinesl sice druhý listopadový týden navýšení obratu zhruba o 7 procent, stále se ale jedná o hodnoty hluboko pod říjnovou úrovní.

„Z pohledu počtu otevřených provozoven ještě poklesy nejsou tak dramatické. Čísla veskrze odpovídají typickému posezónnímu vývoji, kdy část zařízení během podzimu zavírá. S nástupem listopadu jsme ale zaznamenali značný propad návštěvnosti, který je patrný zejména v některých segmentech. Například do hospod chodí od listopadu o pětinu míň lidí než dřív, přitom po celý říjen u nich byla návštěvnost stabilní,“ komentuje ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

Tak jako v předchozích obdobích, kdy platila různá protipandemická opatření, i nyní platí, že situaci nejlépe zvládají rychlá občerstvení. „Propady návštěvnosti i tržeb jsou u nich ve srovnání s ostatními gastro formáty v tuhle chvíli nejnižší. Jejich výhodou je, že i za standardních podmínek jsou přizpůsobeny prodeji ‚s sebou‘, takže dokonce ani výdejní okénka pro ně nejsou takovým problémem,“ shrnuje Menclík. Tržby fastfoodů se v první polovině listopadu drží přibližně 8 procent pod úrovní října, což je o něco lepší než průměr celého gastra.

Při pohledu na mapu republiky se podle Dotykačky do mínusových hodnot ve srovnání s říjnem zbarvilo všech 14 krajů. Původním hodnotám tržeb se aktuálně nejvíc blíží Pardubický kraj a Praha, kde je pokles jen kolem 6 procent. S koncem letní sezóny je znát, že se vylidnily především turisticky atraktivní oblasti hor. Ve velkých městech prý propady tak velké nejsou.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více