Chorvatsko zpřísnilo podmínky, poptávku to neovlivní

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Čeští turisté přijíždějící do Chorvatska budou muset znovu na hranicích prokazovat svoji bezinfekčnost covidovými certifikáty. V posledních dnech jim ke vstupu do země stačil jen cestovní doklad. Staronové opatření by ale podle cestovních kanceláří nemělo mít žádný vliv na poptávku po cestách do této oblíbené destinace.

Na chorvatské hranice se vrátily kontroly, volný režim, kdy pro vstup do země stačil českým turistům jen cestovní pas či občanský průkaz (a vyplněný vstupní formulář), vydržel jen dva týdny. „V souladu s rozhodnutím Štábu Civilní ochrany Chorvatské republiky umožňuje od 1. července 2021 Chorvatsko volný vstup osobám s digitálním certifikátem o bezinfekčnosti proti nemoci covid-19 (‚EU covid pas‘), které přijíždějí bezprostředně ze států, resp. regionů EU/Schengenského prostoru,“ uvedlo dnes v tiskové zprávě Chorvatské turistické sdružení. Ostatní turisté musejí prokázat svoji bezinfekčnost covidovými certifikáty.

V případě, že se cestující na příjezdu nebude schopen prokázat jedním z předepsaných dokumentů,  je možné otestovat se PCR nebo rychlým antigenním testem po příjezdu do  Chorvatska.  V případě nemožnosti testování trvá domácí izolace 10 dní.

Na poptávku po zájezdech k Jadranu by to však podle cestovních kanceláří nemělo mít vliv. Komplikací může být změna podmínek pro ty turisty, kteří se chystají odjet během zítřka.

Pro cestovatele, kteří se do Chorvatska chystají v příštím týdnu, změna podmínek znamená podle výkonné ředitelky CK Travel Family Blanky Hrubé pouze „staronovou“ informaci a povinnost. V tuto chvíli jsou podle ní pravidla pro většinu států stejná. „Velký problém nastal s oznámením dnes, kdy většina klientů je připravena na zítřejší (páteční) odjezd a někteří jsou již na cestě. Proto se snažíme urychleně klienty o těchto změnách informovat,“ uvedla.

Zájem o dovolenou u Jadranu podle Hrubé prudce narostl, přes povinnosti testů, očkování a potvrzení při cestě do Chorvatska, tak také přes povinnost testů při zpáteční cestě. Vzhledem i ke zkušenostem z loňska byla CK Travel Family podle ní na situaci připravena.

Češi plánované zájezdy kvůli novým pravidlům podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové určitě rušit nebudou. „Je to drobnost, nemyslím si, že by to ovlivnilo lásku Čechů k Chorvatsku,“ řekla. Mnoho lidí je podle ní už očkovaných, prodělali nemoc covid-19, případně si mohou test nechat provést zdarma, dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně mají hrazené ze zdravotního pojištění. S cestovní agenturou Invia míří do Chovatska podle Řezníčkové deset procent klientů, destinace je momentálně v oblíbenosti na čtvrtém místě. Lidé nejčastěji volí vlastní dopravu a u ubytování tříhvězdičkové hotely s polopenzí.

Marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný upozornil, že každá změna na poslední chvíli je necitlivá a klientům může způsobit komplikace. „Všichni věříme, že změn bude v létě co nejméně a budou-li, tak se je budeme všichni dozvídat s větším předstihem,“ uvedl.

Zavedení kontrol na hranicích v Chorvatsku ani podle spoluzakladatele a výkonného ředitele vyhledávače jachet Boataround.com Pavla Přibiše zájem Čechů po lodích v Chorvatsku zásadně neovlivní. „Zatím nevidíme, že by poptávka šla dolů, je to spíše naopak. Sezona totiž začala velmi pozdě a vývoj pandemické situace je nejistý, takže jachtaři si určitě budou chtít užít moře i za těchto nově nastavených podmínek. Stejnou motivaci budou mít i Chorvaté, kteří dohánějí měsíce, kdy do země nemohli volně přijíždět turisté,“ uvedl. Doplnil, že Chorvatsko se na léto připravilo. Pracovníky v turismu nechalo přednostně očkovat, nabízí výhodné podmínky pro pronájem jachet, mnoho nových služeb, včetně provedení antigenních i PCR testů přímo v marínách, často s výsledkem do druhého dne.

Chorvatsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) strávilo 412 000, před pandemií v roce 2019 dokonce 740 000. Chorvatské úřady pracují s jinými hodnotami – počet českých turistů v předcovidových letech podle nich překračoval 800 tisíc. Jak jsme již informovali dříve, letos by podle ředitele Chorvatského turistického sdružení v České republice Dubravka Miholiće mohl počet příjezdů z Česka dosáhnout 600 tisíc.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Chorvatsko má nejlepší epidemiologickou situaci ve Středomoří

Podle průzkumu ECDC je současná průměrná čtrnáctidenní míra výskytu na 100 000 obyvatel v Chorvatsku 33,7. To znamená, že Chorvatsko má v současné době nejpříznivější epidemiologickou situaci ve srovnání s ostatními středomořskými destinacemi. V pobřežních oblastech, které jsou vyhledávanými turistickými...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Jak řešit covid na cestách

Mezi nejvyhledávanější destinace pro letošní leteckou dovolenou patří Bulharsko, Řecko, Španělsko, Turecko či Egypt. V době covidové pandemie nás zde mohou potkat dva druhy komplikací. Jedná se o samotné onemocnění koronavirem, nebo nařízenou karanténu, do které ve...

Číst více
Foto: Letiště Praha

EasyJet nově spojuje Prahu a Barcelonu

Letecká společnost easyJet zahájila provoz na své nové lince, díky které během letních měsíců spojí Prahu a Barcelonu. Nová pravidelná linka je dalším krokem ke splnění závazku společnosti easyJet propojit své španělské základny s hlavními evropskými městy....

Číst více