×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Chorvatsko zpřísnilo podmínky, poptávku to neovlivní

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Čeští turisté přijíždějící do Chorvatska budou muset znovu na hranicích prokazovat svoji bezinfekčnost covidovými certifikáty. V posledních dnech jim ke vstupu do země stačil jen cestovní doklad. Staronové opatření by ale podle cestovních kanceláří nemělo mít žádný vliv na poptávku po cestách do této oblíbené destinace.

Na chorvatské hranice se vrátily kontroly, volný režim, kdy pro vstup do země stačil českým turistům jen cestovní pas či občanský průkaz (a vyplněný vstupní formulář), vydržel jen dva týdny. „V souladu s rozhodnutím Štábu Civilní ochrany Chorvatské republiky umožňuje od 1. července 2021 Chorvatsko volný vstup osobám s digitálním certifikátem o bezinfekčnosti proti nemoci covid-19 (‚EU covid pas‘), které přijíždějí bezprostředně ze států, resp. regionů EU/Schengenského prostoru,“ uvedlo dnes v tiskové zprávě Chorvatské turistické sdružení. Ostatní turisté musejí prokázat svoji bezinfekčnost covidovými certifikáty.

V případě, že se cestující na příjezdu nebude schopen prokázat jedním z předepsaných dokumentů,  je možné otestovat se PCR nebo rychlým antigenním testem po příjezdu do  Chorvatska.  V případě nemožnosti testování trvá domácí izolace 10 dní.

Na poptávku po zájezdech k Jadranu by to však podle cestovních kanceláří nemělo mít vliv. Komplikací může být změna podmínek pro ty turisty, kteří se chystají odjet během zítřka.

Pro cestovatele, kteří se do Chorvatska chystají v příštím týdnu, změna podmínek znamená podle výkonné ředitelky CK Travel Family Blanky Hrubé pouze „staronovou“ informaci a povinnost. V tuto chvíli jsou podle ní pravidla pro většinu států stejná. „Velký problém nastal s oznámením dnes, kdy většina klientů je připravena na zítřejší (páteční) odjezd a někteří jsou již na cestě. Proto se snažíme urychleně klienty o těchto změnách informovat,“ uvedla.

Zájem o dovolenou u Jadranu podle Hrubé prudce narostl, přes povinnosti testů, očkování a potvrzení při cestě do Chorvatska, tak také přes povinnost testů při zpáteční cestě. Vzhledem i ke zkušenostem z loňska byla CK Travel Family podle ní na situaci připravena.

Češi plánované zájezdy kvůli novým pravidlům podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové určitě rušit nebudou. „Je to drobnost, nemyslím si, že by to ovlivnilo lásku Čechů k Chorvatsku,“ řekla. Mnoho lidí je podle ní už očkovaných, prodělali nemoc covid-19, případně si mohou test nechat provést zdarma, dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně mají hrazené ze zdravotního pojištění. S cestovní agenturou Invia míří do Chovatska podle Řezníčkové deset procent klientů, destinace je momentálně v oblíbenosti na čtvrtém místě. Lidé nejčastěji volí vlastní dopravu a u ubytování tříhvězdičkové hotely s polopenzí.

Marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný upozornil, že každá změna na poslední chvíli je necitlivá a klientům může způsobit komplikace. „Všichni věříme, že změn bude v létě co nejméně a budou-li, tak se je budeme všichni dozvídat s větším předstihem,“ uvedl.

Zavedení kontrol na hranicích v Chorvatsku ani podle spoluzakladatele a výkonného ředitele vyhledávače jachet Boataround.com Pavla Přibiše zájem Čechů po lodích v Chorvatsku zásadně neovlivní. „Zatím nevidíme, že by poptávka šla dolů, je to spíše naopak. Sezona totiž začala velmi pozdě a vývoj pandemické situace je nejistý, takže jachtaři si určitě budou chtít užít moře i za těchto nově nastavených podmínek. Stejnou motivaci budou mít i Chorvaté, kteří dohánějí měsíce, kdy do země nemohli volně přijíždět turisté,“ uvedl. Doplnil, že Chorvatsko se na léto připravilo. Pracovníky v turismu nechalo přednostně očkovat, nabízí výhodné podmínky pro pronájem jachet, mnoho nových služeb, včetně provedení antigenních i PCR testů přímo v marínách, často s výsledkem do druhého dne.

Chorvatsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) strávilo 412 000, před pandemií v roce 2019 dokonce 740 000. Chorvatské úřady pracují s jinými hodnotami – počet českých turistů v předcovidových letech podle nich překračoval 800 tisíc. Jak jsme již informovali dříve, letos by podle ředitele Chorvatského turistického sdružení v České republice Dubravka Miholiće mohl počet příjezdů z Česka dosáhnout 600 tisíc.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Thajská zátoka známá z filmu Pláž byla opět otevřena

Zátoka Maya v souostroví Pchi Pchi, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, se po více než třech letech znovu otevřela pro návštěvníky. Ti ale musí dodržovat přísná opatření, která mají tento přírodní skvost chránit...

Číst více