Brněnské letiště v létě odbavilo 176 000 cestujících

Foto: Shutterstock.com Z pravidelných linek Brnu zbylo spojení Ryanairu do Londýna Foto: Shutterstock.com

Letos v létě přibylo na brněnském letišti v Tuřanech proti minulému roku cestujících trojnásobně na 176 000. Proti rekordní sezoně v roce 2019 je to ale o 56 procent méně. Pandemie covidu již druhým rokem zasáhla mezinárodní turistický ruch a situace na leteckém trhu zůstává kritická, uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Společnost skončí letos ve ztrátě mezi pěti a deseti miliony korun. Částečně výpadek v osobní dopravě kompenzuje rostoucí nákladní doprava.

Brněnské letiště v posledních letech žije v osobní dopravě z letní charterové dopravy, kterou využívají turisté k cestě na dovolenou do přímořských letovisek. Pravidelné linky se nedařilo do Brna přivést v letech před covidem a v současnosti je situace ještě obtížnější. Brnu tak zbyla pouze nízkonákladová linka Ryanairu do Londýna. „Počet odbavených pasažérů za celý letošní rok odhadujeme na 190 000,“ řekl Kratina.

Uvedl rovněž, že se společně s městem a krajem snaží dělat maximum pro to, aby se do Brna létalo více. Situace na trhu ale podle něj nadále zůstává nestabilní a nepředvídatelná. „Letečtí dopravci jsou při rozhodování opatrní více než kdy jindy,“ řekl Kratina.

Naopak nákladní doprava rostla díky tomu, že začala létat pravidelná linka společnosti DHL Express do Lipska. Letos by tak letiště mělo odbavit 12 500 tun nákladu. To je dosud nejvíc a třikrát více než loni.

Brněnské letiště je největším regionálním letištěm v Česku a také nejvyužívanějším. Méně cestujících odbavují letiště v Pardubicích (o jeho výsledcích a aktivitách jsme informovali v tomto článku), Karlových Varech a Ostravě.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více