Brněnské letiště v létě odbavilo 176 000 cestujících

Foto: Shutterstock.com Z pravidelných linek Brnu zbylo spojení Ryanairu do Londýna Foto: Shutterstock.com

Letos v létě přibylo na brněnském letišti v Tuřanech proti minulému roku cestujících trojnásobně na 176 000. Proti rekordní sezoně v roce 2019 je to ale o 56 procent méně. Pandemie covidu již druhým rokem zasáhla mezinárodní turistický ruch a situace na leteckém trhu zůstává kritická, uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Společnost skončí letos ve ztrátě mezi pěti a deseti miliony korun. Částečně výpadek v osobní dopravě kompenzuje rostoucí nákladní doprava.

Brněnské letiště v posledních letech žije v osobní dopravě z letní charterové dopravy, kterou využívají turisté k cestě na dovolenou do přímořských letovisek. Pravidelné linky se nedařilo do Brna přivést v letech před covidem a v současnosti je situace ještě obtížnější. Brnu tak zbyla pouze nízkonákladová linka Ryanairu do Londýna. „Počet odbavených pasažérů za celý letošní rok odhadujeme na 190 000,“ řekl Kratina.

Uvedl rovněž, že se společně s městem a krajem snaží dělat maximum pro to, aby se do Brna létalo více. Situace na trhu ale podle něj nadále zůstává nestabilní a nepředvídatelná. „Letečtí dopravci jsou při rozhodování opatrní více než kdy jindy,“ řekl Kratina.

Naopak nákladní doprava rostla díky tomu, že začala létat pravidelná linka společnosti DHL Express do Lipska. Letos by tak letiště mělo odbavit 12 500 tun nákladu. To je dosud nejvíc a třikrát více než loni.

Brněnské letiště je největším regionálním letištěm v Česku a také nejvyužívanějším. Méně cestujících odbavují letiště v Pardubicích (o jeho výsledcích a aktivitách jsme informovali v tomto článku), Karlových Varech a Ostravě.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více
Foto: Hradec Králové Region Convention Bureau

Královéhradecký kraj? Firemní akce od A do Z

Na pořádání konferencí, seminářů, workshopů, eventů či teambuildingů jsme tu my. A s námi v tom jede více než 50 partnerů z celého kraje! Společně vám vaši velkou i malou firemní akci připravíme na míru, a to včetně pestré nabídky doprovodných...

Číst více
Foto: Martin Peterka

Východní Morava – inspirující místo pro výjimečná setkání

Autentický region Východní Morava by se vám měl dostat do hledáčku míst, pokud hledáte opravdový zážitek pro své pracovní partnery. Jeho jedinečnost a pestrost pramení ze spojení oblastí – Kroměřížska, Slovácka, Valašska, Zlínska a Luhačovicka.

Číst více