Archeologové lákají: Najděte střepy z pravěku

Foto: ÚAPP Brno Archeologický výzkum v Polešovicích Foto: ÚAPP Brno

Projít se místy, kde naši předci lovili mamuty, kde staří Římané postavili svůj vojenský tábor nebo kde stávaly vesnice. Oživit si znalosti ze školních lavic, ale také se seznámit s nejnovějšími poznatky z naší historie. To a mnoho dalšího nabízí Archeologické léto, které ve spolupráci s dalšími výzkumnými a vzdělávacími institucemi pořádají Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a Brně. Jedná se o sérii exkurzí na atraktivní archeologické lokality, a kdo bude chtít, může se sám chopit lopatek a štětců a aktivně se zapojit do vykopávek.

„Archeologickým létem chceme rozšířit nabídku poznávacích a výletních cílů pro laickou i poučenou veřejnost v době, kterou stále ještě ovlivňuje pandemická situace,“ říká jedna z pořadatelek akce Kristina Jarošová z Archeologického ústavu AV ČR v Praze. Během července, srpna a půlky září archeologové uspořádají přes 250 exkurzí na necelé stovce lokalit po celé republice. Zájemci budou moct navštívit jak místa dobře známá ze školních učebnic, tak i lokality, které u široké veřejnosti zatím stojí stranou výraznější pozornosti.

Milovníci historie tak můžou zavítat například do Dolních Věstonic, Předmostí u Přerova, Býčí skály nebo do Kateřinské jeskyně. Právě posledně jmenovaná Kateřinská jeskyně v Moravském krase se v poslední době dostala do centra pozornosti vědců, protože v ní objevili nejstarší jeskynní malby v České republice. Staré jsou nejméně sedm tisíc let. U některých z nich si ale odborníci myslí, že by mohly být ještě starší.

Foto: Shutterstock.com Kateřinská jeskyně. Ilustrační foto Foto: Shutterstock.com

Letošní Archeologické léto navazuje na loňský pilotní ročník. Jeho exkurzí se zúčastnilo kolem čtyř tisíc návštěvníků. „Nejdůležitějším zjištěním byla skutečnost, že je mezi veřejností o tento druh akcí zájem. To byla nejsilnější motivace zopakovat Archeologické léto i letos. Po prvním, pilotním, ročníku jsme již dokázali lépe odhadnout, jaký druh lokalit je pro veřejnost zajímavější nebo jaké termíny či denní doba jsou pro prohlídky vhodnější,“ přidává se druhá organizátorka Zdenka Kosarová z Archeologického ústavu AV ČR v Brně a dodává: „Příjemným překvapením byl například zájem ze strany lesní správy dozvědět se více o lokalitách skrývajících se v lesích, což je vzhledem ke kůrovcové kalamitě pro archeology velmi aktuální téma. Také jsme prostřednictvím této akce navázali kontakty s dalšími amatérskými hledači. Obecně bylo znát, že přímý kontakt archeologů s veřejností pomohl přiblížit náš obor širšímu spektru zájemců.“ I proto pořadatelé věří, že akce se stane už tradiční součástí letních prázdnin.

Vzdělání i odpočinek

Cílem Archeologického léta je veřejnosti představit „autentickou vědu“. „Pokud běžný návštěvník pochopí podstatu a zranitelnost archeologických památek – nemovitých i movitých –, je velká šance, že bude respektovat archeologii i mimo svoji dovolenou,“ věří Jarošová a varuje před „hledáním pokladů a tajemna“. Časté a zároveň necitlivé návštěvy hledačů senzací lokalitu zátěžují.

Za dobrý příklad prezentace archeologického dědictví vhodně skloubeného s turismem Zdenka Kosarová považuje lokalitu nedaleko novomlýnských nádrží: „Na Moravě mohu uvést příklad z Pasohlávek, kde se ve 2. stol. n. l. nalézala na Hradisku u Mušova římská vojenská pevnost. Lokalita je veřejnosti poměrně dobře známá a donedávna se zde nalézala pro návštěvníky ‚pouze‘ naučná stezka. V loňském roce zde bylo přímo pod Hradiskem vybudováno Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše, které moderním způsobem prezentuje tuto evropsky významnou lokalitu. Z návštěvnosti i reakcí veřejnosti je patrné, že vedle Aquaparku Pasohlávky, který se nalézá v těsném sousedství, zde přibyl vítaný turistický cíl a zájemci tak mohou strávit na místě aktivním odpočinkem celý den.“ I sem můžou návštěvníci v rámci Archeologického léta přijít.

Foto: Shutterstock.com Aquapark v Pasohlávkách v těsném sousedství archeologické lokality. Bílá budova vpravo nahoře je Návštěvnické centrum Mušov - Brána do Římské říše Foto: Shutterstock.com

Pořadatelé Archeologického léta upozorňují, že účast na komentované prohlídce je ve většině případů bezplatná, její termín se ale musí předem rezervovat. Pokud se zájemci na prohlídku nedostanou, můžou se s archeologickými místy seznámit alespoň virtuálně, a to pomocí Archeologického atlasu České republiky, ve kterém je popsáno více než 200 lokalit včetně detailních plánků a map.

Zítra některá z míst zapojených do Archeologického léta představíme detailněji.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

      www.archeologickeleto.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více