Alicante: španělské město s tváří Maura

Foto: Shutterstock.com Hrad svaté Barbory, dominanta kopce Benacantil Foto: Shutterstock.com

Město Alicante, dnes čítající okolo 340 tisíc obyvatel, leží v samém středu stejnojmenného regionu, který je nejjižnější částí valencijského společenství. Římané ho kdysi pojmenovali Lucentum či také Lucentia. Své současné jméno získalo od Maurů. Význam je ale v obou jazycích stejný – město světla. Odkazuje na sluneční svit, kterého je zde celoročně požehnaně – až 300 dní.

Pro svou polohu i dopravní dostupnost – z Prahy se sem od března 2022 dostanete přímým letem se společností Eurowings – je Alicante nejen ideální startovací čárou pro toulky celou oblastí Costa Blancy, ale také pro porozumění tomu, jak se tato část moderního Španělska během let utvářela. Alicante vám dá nahlédnout do historie, v níž se mísily kultury mnoha národů. Jejich odkazy tu dnes najdete jak v rysech tváří místních obyvatel, tak v podobě památek, zvyků a tradic, početných festivalů a v neposlední řadě gastronomických pochoutek a specialit.

Na pomyslnou cestu časem, od pradávných kultur až po současnost této části Pyrenejského poloostrova, se můžete vydat v archeologickém muzeum M.A.R.Q. Sídlí ve zrenovovaných budovách původní alicantské nemocnice nedaleko centra města a v roce 2004 získalo cenu Evropské muzeum roku. Navštívit ho můžete od úterý do neděle a za cenu 3 eura vám nabídne zážitek moderního muzea 21. století. Od originálních archeologických artefaktů, přes reprodukce nerozeznatelné od reality, až po interaktivní výstavy doplněné trojrozměrnými projekcemi i videi. Jednotlivé expozice jsou rozděleny podle historických ér a také podle původu nálezů na archeologii městskou, podmořskou a jeskynní.

V muzeu M.A.R.Q platí, že zážitek z vaší návštěvy bude pokaždé v něčem jiný. Postará se o něj kromě nových, tematicky zaměřených výstav především archeologická laboratoř. Je přímo součástí muzea a proudí do ní objevy z blízkých i vzdálenějších nalezišť. „Ve zdejší laboratoři nalezené artefakty prozkoumají a pak se rozhodnou, zda je vystaví v tomto muzeu nebo v některém z menších muzeí v jiných městech,“ říká španělský průvodce Felipe Lozano. Na některá z nalezišť navíc M.A.R.Q přímo pořádá exkurze. Vypravit se můžete například do původní dochované části římského města Lucentum nebo do neolitické oblasti Pla de Petracos, plné pozoruhodných jeskynních maleb starých tisíce let. Mimochodem, střípkem v historické a kulturní mozaice muzea M.A.R.Q je i česká stopa. Zdejší kapli, dnes přebudované na knihovnu, zdobí honosný lustr z českého křišťálu.


Španělští Romeo a Julie

Odkaz období vlády Maurů, arabského a berberského obyvatelstva původem ze severní Afriky, na vás dýchne na hradě svaté Barbory (Santa Barbara Castle). Je nepřehlédnutelnou dominantou, stejně jako kopec Benacantil, na kterém byl postaven. S historií hradu vás seznámí některá ze tří každodenních prohlídek ve španělštině nebo v angličtině, které jsou pro turisty zdarma. Vydáte-li se na hrad o víkendu, čeká na vás netradiční zážitek v podobně speciální hrané prohlídky, při které vám budou vyprávět, oděni do historických kostýmů, osobnosti spjaté s hradem. Dozvíte se tak o založení hradu v 9. století i o jeho dobytí Alfonsem X. Kastilským v roce 1248, na svátek svaté Barbory. Hrad, který později pod rukou různých majitelů prošel několika přestavbami, dnes kromě dílčích výstav ve vnitřních prostorách nabízí také příjemné procházky po rozsáhlém hradním komplexu, posezení v některé z místních kaváren a restaurací, a konečně nezapomenutelné výhledy na alicantský přístav i samotné město. Společnost vám při nich budou dělat všudypřítomní rackové, plachtící nad svými hnízdy uloženými v záhybech hradní skály. Mějte se ale před nimi raději na pozoru, prý jim nesmírně chutná místní zmrzlina, pro kterou si troufnou trochu zariskovat.

„Hrad při nočním nasvícení vypadá velmi magicky a není divu, že na něm natáčeli film Hrabě Dracula nebo film o Frankensteinovi,“ doplňuje Zuzana Churanová, zástupce španělské centrály pro cestovní ruch pro ČR. Ať už směrem dolů zvolíte klikaticí se cestu terasami nebo jízdu výtahem vybudovaném ve vnitru kopce Benacantil, nezapomeňte se pak podívat zpět vzhůru. Váš pohled se totiž pravděpodobně střetne s tváří Maura. Obličej ve skále je sice dílem přírody, místní legendě to ale na zajímavosti a romantičnosti rozhodně neubírá. Podle ní se ve skále zračí tvář nešťastného Aliho. Maurský chlapec prostého původu se zamiloval do arabské princezny Cantary a chtěl se ucházet o její ruku. Její otec se ale rozhodl provdat ji za slavného a bohatého válečníka a neobměkčil ho ani pláč dcery, která z nešťastné lásky raději ukončila svůj život skokem ze skály. Ali, svědek tohoto tragického činu své milé, neunesl bolest ve svém srdci a odevzdal se vodám Středozemního moře. „Je to španělská verze Romea a Julie,“ mluví Felipe o místní legendě, podle které bude Aliho kamenná tvář navždy připomínat nešťastný osud dvou mladých lidí. Á propos, s legendou je spojena ještě jedna pointa a jistě i vy přijdete na to, jaká. Stačí se pozorně zadívat na jména Ali-Cantara… Už víte?


Po stopách svatého Jakuba i Andersena

V srdci města naštěstí obvykle narazíte na tváře usměvavé, které nerozhodí ani některý z propršených dní. Ty jsou tu, jak vás místní ujistí, spíše výjimkou. Pokud byste se v Alicante přeci jen do některého z nich trefili, město nabízí mnoho příležitostí, kde je v teple a suchu přečkat. Navštívit můžete některé z muzeí. Ve většině z nich se navíc za vstup neplatí a najdete je v centru města nebo jeho docházkové vzdálenosti. Z těch nejzajímavějších můžeme jmenovat Muzeum Ocean Race, které se věnuje závodu plachetnic, muzeum současného umění nebo muzeum umění MUBAG.

Vypravit se můžete také na místní trh. Do impozantní budovy z počátku 20. století, která sídlí na konci hlavního bulváru La Rambla, je nejlepší vydat se v ranních hodinách, prodejci tu své zboží nabízí od půl osmé. Atmosféra autentického přímořského tržiště, nabízející právě vylovené dary moře, čerstvé lokální druhy ovoce a zeleniny i místní gastronomické speciality, vás zcela jistě pohltí.

Milovníci historie by neměli vynechat prohlídku nejstarší a dosud sloužící baziliky svaté Marie, (Basilica of Santa Maria), ve které vás nadživotní plastika mušle upozorní, že tento kostel leží na jedné z odnoží Svatojakubské cesty (Camino de Santiago). Gotická stavba vyrostla na ruinách bývalé mešity, jako i mnoho alicantských domů, kterým historické základy položili berbeři nebo Arabové. Katedrálu svatého Mikuláše z Bari (Co-cathedral of Saint Nicholas of Bari) neminete, půjdete-li ve stopách Hanse Christiana Andersena. Slavný dánský spisovatel, kterému je v Alicante věnována speciální trasa, navštívil město v 19. století. A jak dokládají jeho zaznamenané vzpomínky, zanechalo v něm opravdu silný dojem.

To Alicante i celá oblast Costa Blancy ostatně umí i dnes. Není nic lepšího než to zjistit na vlastní kůži!

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více