Aktuální podmínky pro vstup do Portugalska

Foto: Shutterstock.com Camara de Lobos na Madeiře Foto: Shutterstock.com

Plánujete navštívit Portugalsko či některé z jeho ostrovů, a řešíte, zda je to v současnosti možné? Pak vězte, že ať už hodláte zamířit do kteréhokoli z portugalských území, jako turisté budete vítáni. Dokonce můžete počítat s rozšiřující se nabídkou leteckých spojení. Podmínky pro vstup a návrat se ale liší.

Pevninská část Portugalska se českým občanům otevřela 17. května. Každý turista cestující do Portugalska letecky musí vyplnit formulář na https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card a letecké společnosti předložit potvrzení o negativním výsledku svého RT-PCR testu ne staršího než 72 hodina. Výjimku z testu mají pouze děti do dvou let. Negativní test musí předložit i ti pasažéři, kteří budou v pevninském Portugalsku pouze v tranzitu. Petra Sochorcová z tuzemského zastoupení Turismo de Portugal pak minulý týden na tiskové konferenci v Praze upozornila i na další specifické podmínky pro vstup do země: „V současné době pro pevninské Portugalsko neplatí možnost předložit potvrzení o očkování, stejně tak není akceptováno potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.“ Změna se prý ale chystá. Více informací k vstupním podmínkám najdete na https://www.visitportugal.com/en/node/421175

Madeira

Uvažujete-li o cestě na ostrov Madeira, musíte počítat se zcela jiným – a o dost jednodušším – režimem. Dobrá zpráva ale je, že Madeira na rozdíl od pevninského Portugalska uznává doklad o dokončeném očkování a též potvrzení o tom, že cestující v posledních 90 dnech prodělal onemocnění. Před odletem z ČR je potřeba vyplnit formulář https://madeirasafe.com/#/ a s negativním výsledkem absolvovat PCR test (nejdéle 72 hodin před odletem). Děti do 12 let test podstoupit nemusí. Podle Petry Sochorcové je možné bezplatný test absolvovat i přímo na letišti na Madeiře, cestující ale musí počítat s tím, že do doby, než bude znám výsledek testu (do 12 hodin), bude muset vyčkat ve svém ubytovacím zařízení. „Ten, kdo přiletí s negativním testem již z původní destinace, má nárok na bezplatný test při návratu do země původu,“ uvedla Sochorcová a dodala, že antigenní test, který nyní vyžaduje česká strana při návratu Čechů do vlasti, stojí na ostrově od 20 do 40 eur. Pokud byste se chtěli vydat z Madeiry na výlet na ostrov Porto Santo, budete muset opět podstoupit (bezplatný) test.

Foto: Petr Manuel Ulrych Petra Sochorcová, Turismo de Portugal Foto: Petr Manuel Ulrych

Azorské ostrovy

Jsou-li vaším cílem Azorské ostrovy, i tam musíte počítat s nutností negativního PCR testu ne staršího 72 hodin, případně s testováním po příletu. Výsledek se dozvíte za 8-10 hodin. Kdo přiletí již otestován, získá podle informací Petry Sochorcové voucher v hodnotě 35 eur, za který může na Azorských ostrovech čerpat jakékoli služby. Z informací na webu https://www.visitazores.com/en rovněž vyplývá, že při pobytu delším než 7 nebo 13 dní je potřeba 6. a 12. den podstoupit kontrolní RT-PCR test v některém z místních certifikovaných testovacích středisek. Tyto testy jsou ale podle Petry Sochorcové bezplatné, resp. na náklady regionální vlády a na výsledky těchto druhých či třetích testů již není potřeba čekat v izolaci. Každý přijíždějící turista rovněž musí vyplnit formulář na https://mysafeazores.com. I na cestování mezi jednotlivými ostrovy je potřeba mít platný negativní test (ne starší 72 hod), případně se opět na náklady regionální vlády nechat otestovat v certifikovaných laboratořích uvedených na stránkách https://www.visitazores.com/en/trip-info. I na Azorech platí, že děti do 12 let test podstoupit nemusí.

Podmínky pro návrat

Kontinentální Portugalsko a Madeiry jsou podle informací z webu Ministerstva zahraničních věcí (MZV) na cestovatelském semaforu mezi oranžovými zeměmi (tedy zeměmi se středním rizikem nákazy), Azorské ostrovy pak byly 7. června zařazeny mezi země s vysokým rizikem (červené země). „Před vstupem na území ČR z Portugalska  je nutno oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického příjezdového formuláře a předložit výsledek antigenního (ne staršího 24 hodin) nebo PCR (ne staršího 72 hodin) testu na covid-19. Pro cestující ze všech oblastí Portugalska platí povinnost nošení respirátoru po dobu 14 dnů všude mimo domov. Cestující z Azorských ostrovů jsou s platností od 7. 6. 2021 dále povinni absolvovat další PCR test na území ČR do 5 dní od návratu. Antigenní testy jsou sice prováděny i ve vybrané síti lékáren, ale vícejazyčné potvrzení o výsledku antigenního testu v podobě potřebné pro cestování lze získat zejména na odběrových místech na letištích,“ uvádí MZV. Očkovaným osobám stačí pro návrat pouze vyplnit formulář. S detaily se seznámíte na Aktuální informace k cestování českých občanů do Portugalska v souvislosti se šířením koronaviru | Velvyslanectví České republiky v Lisabonu (mzv.cz).

Dopravních možností přibývá

Aktuálně se můžete dvakrát týdně vypravit přímými lety Smartwings z Prahy na Madeiru, od července pak bude obnoven seriál přímých letů TAP Portugal do Lisabonu. Spojení bude provozováno  každý den kromě úterý, informovala Petra Sochorcová.

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více