AHR vnímá rozhodnutí o uzavření gastra jako správné

Jakékoliv částečné řešení vlády vůči restauracím by mělo na ekonomiku provozů stejné dopady jako jejich uzavření. V dané situaci je to správné rozhodnutí, sdělil prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. Podstatné budou kompenzace pro toto odvětví, o kterých se bude v tomto týdnu jednat. Provozovatelé stravovacích a ubytovacích služeb by měli opatření vlády odpovědně a důsledně dodržovat, aby tak přispěli k překonání současné nepříznivé situace, dodal Stárek.

Jakékoliv částečné řešení vlády vůči restauracím by mělo na ekonomiku provozů stejné dopady jako jejich uzavření

Vláda v pondělí schválila, že od středy do 3. listopadu budou muset být restaurace, bary a kluby uzavřeny. Občerstvení budou moci do 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Už nyní platí pro stravovacích zařízení zavírací doba ve 20:00. Tato restrikce platná teprve od pátku prakticky podle Stárka znemožnila večerní fungování restaurací. Provozovatelé veřejného stravování by podle něj při dalším zkrácením otevírací doby stáli před rozhodnutím uzavřít své podniky.

Hotelové restaurace mohou být nadále hostům k dispozici do 20:00. To je podle Stárka logický krok. Už na jaře se podle něj ukázalo, že provoz hotelových služeb se zaváděním složitých výjimek a výrazným omezováním provozu, není možný. Ubytovací služby je přitom třeba zajistit pro služební pobyty. „Ubytovací zařízení budou jinak minimálně využívána a budou stát před stejným rozhodnutím, zda přerušit provoz nebo jej udržet pro řádově jednotky hostů. Z tohoto pohledu je zcela logické zachovat také možnost stravovacích služeb pro ta zařízení, která zůstanou otevřena,“ doplnil.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy ukazují data, že restaurace nejsou častým místem nákazy, přesto se je vláda rozhodla na tři týdny uzavřít. Kabinet by měl nejpozději do konce týdne představit program záchrany gastronomického odvětví, včetně pomoci dodavatelům. V ohrožení je 200 tisíc pracovních míst, sdělil Prouza.

Podnikatelům v gastronomii by podle Prouzy pomohlo zrušení odvodů sociálního pojištění a automatický odklad daňových plateb. Dále by jim měly být kompenzovány fixní náklady za jednotlivé provozovny, jako je nájemné nebo energie. Zásadní je také převzetí nákladů na zaměstnance, které vládní opatření připraví o práci. Vláda by měla současně představit plán restartu a modernizace celého sektoru, až se situace začne zlepšovat, dodal Prouza.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

CEN zveřejnil novou pečeť – European Tourism Covid-19 Safety Seal

Evropský výbor pro normalizaci (CEN) dne 19. května 2021 zveřejnil normalizační dokument stanovující požadavky a pokyny k omezení šíření onemocnění covid-19 v odvětví cestovního ruchu. Dokument byl vyvinut z iniciativy Evropské komise za spolupráce CEN a Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO).

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Roadshow AHR ČR odstartuje v Ostravě

Asociace hotelů a restaurací zve na první zastavení letošní Roadshow AHR ČR, které se koná v Ostravě 23. června 2021. Již tradiční půldenní odborná akce vám pomůže opět nastartovat podnikání a vydat se správným směrem, slibují organizátoři.

Číst více
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Jak vidí budoucnost turismu politici? Vyslechněte předvolební debatu!

Co když zasáhne cestovní ruch další lockdown aneb jak na další vlnu pandemie? Jak na restart a rozvoj gastronomie? Zapojíme se opět do EET? Umíme podpořit ohrožené segmenty cestovního ruchu jako lázně a horská střediska? To jsou...

Číst více