×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

AHR ČR: Prodloužení nehodnotíme, musí se ale více pomoci podnikatelům

Vláda včera rozhodla o prodloužení doby, po kterou musí být pro veřejnost uzavřena stravovací zařízení, do 11. dubna. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) tento krok nechce hodnotit, podle jejího prezidenta Václava Stárka ale musí vláda více pomoci podnikatelům. 

Restaurace musí zůstat zavřené do 11. dubna

Pro ČTK včera Václav Stárek uvedl, že podle něj možné řešit nejdřív zdraví lidí a potom pomoc podnikům, musí se to udělat najednou. Informace, že například program COVID II nebude pro pražské podnikatele, je dle jeho názoru znepokojující. Dále by se měla zvýšit podpora od státu na mzdu lidí v uzavřených provozech, navrhovaných 24 800 korun považuje AHR ČR za nedostačující.

„Nechceme rozhodnutí vlády zpochybňovat a respektujeme jej,“ řekl o prodloužení doby ČTK Stárek. Stát by pak podle něj také měl odpustit lidem, kteří museli kvůli rozhodnutí vlády zavřít, odvody na sociální a zdravotní pojištění. 

„Stát nastavil horní hranici na příspěvek platu zaměstnanců na 24 800 Kč. Kromě toho, že je žádost o tento příspěvek velmi byrokraticky složitá, to znamená, že abyste aspoň něco dostali, musíte zaměstnanci proplatit jeho plnou mzdu z předchozích měsíců a pak má stát 30 dní na to, aby vám část z toho nahradil. Pokud máte zaměstnance, který pobíral 50 000 Kč hrubého, musíte mu tuto částku vyplatit v plné výši a s trochou štěstí vám za měsíc stát přispěje 24 800 Kč, takže žádných 80 procent,“ okomentoval státní příspěvek spolumajitel pražského Pivovarského klubu Martin Dočkal. Navíc pokud si podnikatel zažádá o půjčku na zaplacení mezd, nedostane ani těchto necelých maximálních 25 000 korun na zaměstnance.

Program COVID by měl přinést bezúročné půjčky pro podnikatele, zatím ale na ně nedosáhnou pražské provozovny. „Nás půjčka jako taková nezachrání, když nevím, jestli to vůbec rozdýcháme,“ dodal pro ČTK Dočkal. Navíc jsou podle něj všechny žádosti extrémně administrativně náročné, podnikatelé, kteří nemají na mzdy, si pak platí účetní, aby zjistili co a jak vyplnit. Částečným řešením by podle něj byl slib, že i po skončení koronavirových omezení nebudou podnikatelé muset platit odvody státu, a to včetně daně z přidané hodnoty. „V tu chvíli mi stojí za to do té hospody zainvestovat vlastní peníze,“ uzavřel.

Jak uvedla AHR ČR spolu se společností Economic Impact v dřívější studii, v případě trvání současných vládních omezení do konce dubna klesne spotřeba cestovního ruchu, tedy poptávka návštěvníků, kteří tráví dovolenou v Česku, o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173 000 plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června, došlo by k propadu o 202 miliard korun a ohroženo by bylo 246 000 pracovních míst.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Podnikatelské svazy připravily záchranný plán pro cestovní ruch

AHR ČR: Vláda by měla pomoc cestovnímu ruchu proti propouštění

AHR ČR: Antivirus zřejmě propouštění nezamezí

 
 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

Vinaři z Němčiček zvou na festival vín

Přesně za týden otevřou vinaři z jihomoravské obce Němčičky své sklepy, aby přivítali hosty prvního Zimního festivalu vína.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Po kompenzacích volá i ČUCR, Síkela je nechce dávat plošně

Poté, co Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) vyzvala Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k vydání jasného stanoviska ohledně kompenzací pro firmy poškozené protipandemickými opatřeními, ozvala se na toto téma i Česká unie cestovního ruchu (ČUCR). Podle té už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Asociace hotelů a restaurací čeká jasné stanovisko MPO ke kompenzacím

Vládní protiepidemická opatření způsobila podnikatelům v oboru horeca podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) jen za prosinec propad tržeb o dvě třetiny. Lidé zrušili 90 procent předem domluvených skupinových akcí. Výhledy na zlepšení v nejbližších dvou měsících jsou...

Číst více