AHR ČR: Prodloužení nehodnotíme, musí se ale více pomoci podnikatelům

Vláda včera rozhodla o prodloužení doby, po kterou musí být pro veřejnost uzavřena stravovací zařízení, do 11. dubna. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) tento krok nechce hodnotit, podle jejího prezidenta Václava Stárka ale musí vláda více pomoci podnikatelům. 

Restaurace musí zůstat zavřené do 11. dubna

Pro ČTK včera Václav Stárek uvedl, že podle něj možné řešit nejdřív zdraví lidí a potom pomoc podnikům, musí se to udělat najednou. Informace, že například program COVID II nebude pro pražské podnikatele, je dle jeho názoru znepokojující. Dále by se měla zvýšit podpora od státu na mzdu lidí v uzavřených provozech, navrhovaných 24 800 korun považuje AHR ČR za nedostačující.

„Nechceme rozhodnutí vlády zpochybňovat a respektujeme jej,“ řekl o prodloužení doby ČTK Stárek. Stát by pak podle něj také měl odpustit lidem, kteří museli kvůli rozhodnutí vlády zavřít, odvody na sociální a zdravotní pojištění. 

„Stát nastavil horní hranici na příspěvek platu zaměstnanců na 24 800 Kč. Kromě toho, že je žádost o tento příspěvek velmi byrokraticky složitá, to znamená, že abyste aspoň něco dostali, musíte zaměstnanci proplatit jeho plnou mzdu z předchozích měsíců a pak má stát 30 dní na to, aby vám část z toho nahradil. Pokud máte zaměstnance, který pobíral 50 000 Kč hrubého, musíte mu tuto částku vyplatit v plné výši a s trochou štěstí vám za měsíc stát přispěje 24 800 Kč, takže žádných 80 procent,“ okomentoval státní příspěvek spolumajitel pražského Pivovarského klubu Martin Dočkal. Navíc pokud si podnikatel zažádá o půjčku na zaplacení mezd, nedostane ani těchto necelých maximálních 25 000 korun na zaměstnance.

Program COVID by měl přinést bezúročné půjčky pro podnikatele, zatím ale na ně nedosáhnou pražské provozovny. „Nás půjčka jako taková nezachrání, když nevím, jestli to vůbec rozdýcháme,“ dodal pro ČTK Dočkal. Navíc jsou podle něj všechny žádosti extrémně administrativně náročné, podnikatelé, kteří nemají na mzdy, si pak platí účetní, aby zjistili co a jak vyplnit. Částečným řešením by podle něj byl slib, že i po skončení koronavirových omezení nebudou podnikatelé muset platit odvody státu, a to včetně daně z přidané hodnoty. „V tu chvíli mi stojí za to do té hospody zainvestovat vlastní peníze,“ uzavřel.

Jak uvedla AHR ČR spolu se společností Economic Impact v dřívější studii, v případě trvání současných vládních omezení do konce dubna klesne spotřeba cestovního ruchu, tedy poptávka návštěvníků, kteří tráví dovolenou v Česku, o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173 000 plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června, došlo by k propadu o 202 miliard korun a ohroženo by bylo 246 000 pracovních míst.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Podnikatelské svazy připravily záchranný plán pro cestovní ruch

AHR ČR: Vláda by měla pomoc cestovnímu ruchu proti propouštění

AHR ČR: Antivirus zřejmě propouštění nezamezí

 
 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více
Foto: AHR ČR

Pavel Hlinka nositelem Gaspart Bonet Foundation Award

Během 84. valného shromáždění konfederace HOTREC, které se uskutečnilo v Praze, obdržel Pavel Hlinka evropské ocenění za svůj mimořádný přínos k propagaci odvětví cestovního ruchu a pohostinství v České republice. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR...

Číst více