AHR ČR: Podnikatelé opět v nejistotě

Asociace hotelů a restaurací České republiky čelí po včerejším rozhodnutí zákonodárců o neprodloužení nouzového stavu dotazům mnoha podnikatelů ve službách cestovního ruchu, jak mají postupovat od pondělí 15. února. V tiskové zprávě to uvedl prezident asociace Václav Stárek, podle kterého jsou podnikatelé opět vystaveni naprosté nejistotě, jak se bude situace vyvíjet za dva dny a na co se mají případně připravit. 

AHR ČR apeluje na všechny provozovatele i zákazníky, aby důsledně dodržovali již v minulosti nastavená opatření na zajištění bezpečného provozu

„AHR ČR tedy apeluje na vládu, aby urychleně informovala veřejnost o dalších krocích a podmínkách pro podnikání od příštího týdne. Je velmi pravděpodobné, že v případě ukončení opatření na omezení ubytovacích a stravovacích služeb dojde postupnému otevření restaurací a částečně také ubytovacích kapacit,“ uvádí Václav Stárek s tím, že opakované otevírání a uzavírání provozů, které je spojeno se zásadním zvýšením nákladů a při uzavření následných ztrát, je pro ekonomiku služeb neudržitelné. 

V tuto chvíli nikdo s jistotou neví, jaký režim bude od pondělka nastaven. Pokud by opravdu mělo dojít k otevření služeb, pak AHR ČR apeluje na všechny provozovatele i zákazníky, aby důsledně dodržovali již v minulosti nastavená opatření na zajištění bezpečného provozu, jejichž základem je dodržování rozestupů mezi lidmi, používání roušek a respirátorů, desinfekce prostor a další opatření, která AHR ČR, jako profesní organizace sestavila do základního desatera bezpečného provozu. Václav Stárek k tomu říká: „Jsme přesvědčeni, že služby, které poskytujeme, se dají nastavit velmi bezpečně a odpovědný přístup je v zájmu všech, ať již zákazníka nebo personálu. V současné době se ale opět nacházíme v situaci, kdy nevíme, jaká pravidla budou platit již za několik dní a je tedy v první řadě zásadní, aby byla příslušnými orgány výkonné moci co nejrychleji, srozumitelně a jasně stanovena. Domníváme se, že varianty pro případ neschválení nouzového stavu měly být již předem připraveny tak, aby nedocházelo k těmto chaotickým situacím, které velmi komplikují život všem podnikatelům.“ 

AHR ČR zároveň apeluje na vládu, aby byla obnovena jednání s Hospodářskou komorou ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR o kompenzacích postiženým oborům tak, aby byla skutečně spravedlivá a funkční, jak bylo uvedeno ve včerejším společném otevřeném dopise profesních svazů, který je k dispozici na webových stránkách asociace.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

CEN zveřejnil novou pečeť – European Tourism Covid-19 Safety Seal

Evropský výbor pro normalizaci (CEN) dne 19. května 2021 zveřejnil normalizační dokument stanovující požadavky a pokyny k omezení šíření onemocnění covid-19 v odvětví cestovního ruchu. Dokument byl vyvinut z iniciativy Evropské komise za spolupráce CEN a Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO).

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Roadshow AHR ČR odstartuje v Ostravě

Asociace hotelů a restaurací zve na první zastavení letošní Roadshow AHR ČR, které se koná v Ostravě 23. června 2021. Již tradiční půldenní odborná akce vám pomůže opět nastartovat podnikání a vydat se správným směrem, slibují organizátoři.

Číst více
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Jak vidí budoucnost turismu politici? Vyslechněte předvolební debatu!

Co když zasáhne cestovní ruch další lockdown aneb jak na další vlnu pandemie? Jak na restart a rozvoj gastronomie? Zapojíme se opět do EET? Umíme podpořit ohrožené segmenty cestovního ruchu jako lázně a horská střediska? To jsou...

Číst více