360° Travel Trends: CzechTourism – Cestování bez bariér

„Hendikepovaní se dost často bojí cestovat, přesné a kvalitní informace o místě či trase jsou pro cestování s vozíkem nebo jiným znevýhodněním klíčové a čím podrobněji je vše popsáno, s o to menšími zábranami a větší chutí se do neznámého místa vydají,“ říká Marie Harcubová, která procestovala na vozíku společně se svou maminkou už třicet sedm zemí na pěti kontinentech a s nadšením šíří myšlenku, že zdravotní znevýhodnění není pro cestování překážkou. Sama také mapuje turistické cíle a trasy pro cestovatelskou platformu Disway, jež pomáhá výletníkům z řad hendikepovaných plánovat cesty, trasy a výlety.

Podle dat ENATu (European Network for Accessible Tourism) se přístupný turismus v Evropě více než 130 miliónů lidí a tím i potenciálních zákazníků pro podnikatele v cestovním ruchu. Jen v Česku překročil počet lidí, kteří mají vrozené nebo získané zdravotní postižení, hranici jednoho milionu.

„Lidé se specifickými potřebami ať už se jedná o vozíčkáře, nevidomé či neslyšící, představují pro podnikatele napříč oboru cestovního ruchu velmi zajímavou cílovou skupinu. Jednak proto, že mají chuť cestovat a poznávat nová místa stejně jako ostatní, ale také proto, že velmi často necestují sami. Doprovází je rodina nebo přátelé. Zároveň jsou ochotni cestovat mimo hlavní přeplněné sezóny a když jsou se službami spokojeni, velmi často se vracejí,“ říká Jan Herget ředitel CzechTourism.

V České republice funguje mnoho subjektů, které lidem se specifickými problémy pomáhají, vytvářejí a zastřešují různé programy či společné aktivity, do kterých spadá i cestování. Agentura CzechTourism by ráda spolupracovala a zapojila se do oblasti usnadnění a zpříjemnění cestování. Nejnavštěvovanější cestovatelský portál Kudy z Nudy, který například vloni zaznamenal přes 18 milionů návštěv, by zavedl sekci „Cestování bez bariér“, kde by byly publikovány tipy na výlety pro cestovatele se zdravotním znevýhodněním a byly by kategorizovány podle zavedených norem. To vše ve spolupráci s organizacemi sdružujícími hendikepované. Jednak aby informace o trasách byly skutečně relevantní a také proto, aby se využilo již stávajícíh informací, které mnohdy tyto subjekty mají.

„Sekci Cestování bez bariér na portálu Kudy z nudy je jednou z aktivit, které jsme si pro tento rok vytyčili. Dále chceme ve spolupráci s příslušnými institucemi zařadit do programu vzdělávání v cestovním ruchu odborná školení na téma bezbariérovosti a přístupnosti a v případě zájmu také zařadit do certifikace Českého systému kvality služeb také oblast přístupnosti. V neposlední řadě bychom rádi rozvíjeli partnerství na kulturních a sportovních akcích, které jsou či chtějí být bezbariérové, a podíleli se na jejich zviditelnění. Novým počinem bude i vyhlášení TOP 10 nejpřístupnějších turistických cílů v Česku,“ doplnil Jan Herget.

O tom všem si budeme povídat v rámci panelové diskuse na konferenci 360° TRAVEL TRENDS, která se uskuteční již tento pátek.

Celý program a vstupenky (stále ještě v prodeji) naleznete na  www.360traveltrends.com

Foto: 360° TRAVEL TRENDS

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL...

Číst více