Zájem o domácí dovolenou je vyšší než loni

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zájem o dovolenou v tuzemsku je podle údajů rezervačních portálů a vyhledávačů ubytování vyšší než loni. Nejžádanější jsou termíny o letních prázdninách, některá místa už jsou obsazená nebo se blíží naplněnosti kapacity. V případě zahraničí se v souvislosti s pandemií koronaviru stále mění pravidla pro testování či karanténu, pro Čechy je tak jednodušší zajistit si dovolenou v Česku.

Na Slevomatu vzrostly prodeje cestování za poslední tři týdny na více než dvojnásobek proti březnu. „Taktéž se více než zdvojnásobilo množství hledání termínů a zájem je dokonce vyšší než loni touto dobou, kdy už byl znám plán rozvolňování,“ uvedl ředitel portálu Ladislav Veselý. Typ ubytování podle něj už není tak důležitý jako v minulosti, kdy lidé vyhledávali spíše menší provozy. „Zatímco loni byl největší zájem o vouchery nebo nákupy na poslední chvíli, tentokrát lidé plánují s předstihem a nebojí se rezervovat konkrétní termíny. V tom je asi nejzásadnější rozdíl proti uplynulému roku,“ doplnil Veselý.

Portál Amazing Places ve svém nedávném průzkumu zjistil, že na léto jsou už menší místa v Česku většinou obsazená. Největší zájem je podle zakladatele portálu Petra Kotíka o glamping. Zavedená místa už jsou v tomto případě plná. U chat a chalup je plně rezervovaných 65 procent, 85 procent jich má obsazeno přes polovinu kapacity. Chalupy si podle Kotíka vybírají nejčastěji rodiny s dětmi. Nejvíce volných míst je podle Amazing Places v hotelech, které zpravidla nejsou zaplněny ani z 50 procent.

I podle vyhledávače ubytování a zážitků pro rodiny Explorio.cz je v některých místech momentálně obtížné na červenec a srpen najít volný termín. Nejžádanější jsou dovolené v Krkonoších, Dolní Moravě, Beskydech, na Lipně a Šumavě. Za vysokou poptávkou zejména po prázdninových termínech je podle výkonného ředitele Explorio.cz Františka Peterky několik skutečností. Mnoho lidí si své zrušené zimní pobyty přesunulo na léto, někteří se obávají, že cesty do zahraničí budou komplikované a kvůli poplatkům za testy také drahé. „Třetím důvodem je pak marketing samotných hotelů, které hosty začínají lákat o několik měsíců dříve než jindy a vychází jim v podmínkách maximálně vstříc,“ řekl.

Ve vysoký zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku věří i ministerstvo pro místní rozvoj. Už loni se podle něj ukázalo, že oživení domácího cestovního ruchu nastalo velmi rychle po ukončení striktních opatření. „Očekáváme, že epidemická situace bude nadále do značné míry limitovat cestování do zahraničí, což přirozeně povzbudí poptávku v ubytovacích zařízeních v ČR,“ zmínil Vilém Frček z odboru komunikace resortu.

Hotely a penziony budou podle aktuálního plánu vlády moci otevřít, až počet nakažených klesne pod 75 na 100 tisíc obyvatel. Ubytovací zařízení budou smět využít jen 25 procent kapacity, hosté se budou muset prokázat negativním testem na covid-19, platit budou i další hygienická a bezpečnostní pravidla.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Za pivovarskou tradicí na Budějovicko

Oblast Budějovicka je dobře známá svou pivovarnickou tradicí, vždyť pivo se v Českých Budějovicích vařilo již od založení města v roce 1265 a také zde sídlí dva velké pivovary. Nejstarší budějovický Pivovar Samson založený v roce 1795 a o 100 let...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nejvyhledávanější turistický cíl? Lanovka na Petřín

Agentura CzechTourism zveřejnila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky roku 2020. V covidovém roce byla nejnavštěvovanějším místem Lanová dráha na Petřín, kterou využilo 1 014 tisíc návštěvníků. Na druhé příčce se umístila Zoo Praha s 851 tisíci návštěvníků,...

Číst více
Foto: Krkonoše - svazek měst a obcí

V Krkonoších se 29. května opět rozjedou cyklobusy

V Krkonoších se v sobotu 29. května do letní turistické sezony opět rozjedou speciálně upravené autobusy umožňující přepravu jízdních kol. V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září vždy ve čtvrtek, o víkendech a ve svátek, řekla...

Číst více