Zájem o domácí dovolenou je vyšší než loni

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Zájem o dovolenou v tuzemsku je podle údajů rezervačních portálů a vyhledávačů ubytování vyšší než loni. Nejžádanější jsou termíny o letních prázdninách, některá místa už jsou obsazená nebo se blíží naplněnosti kapacity. V případě zahraničí se v souvislosti s pandemií koronaviru stále mění pravidla pro testování či karanténu, pro Čechy je tak jednodušší zajistit si dovolenou v Česku.

Na Slevomatu vzrostly prodeje cestování za poslední tři týdny na více než dvojnásobek proti březnu. „Taktéž se více než zdvojnásobilo množství hledání termínů a zájem je dokonce vyšší než loni touto dobou, kdy už byl znám plán rozvolňování,“ uvedl ředitel portálu Ladislav Veselý. Typ ubytování podle něj už není tak důležitý jako v minulosti, kdy lidé vyhledávali spíše menší provozy. „Zatímco loni byl největší zájem o vouchery nebo nákupy na poslední chvíli, tentokrát lidé plánují s předstihem a nebojí se rezervovat konkrétní termíny. V tom je asi nejzásadnější rozdíl proti uplynulému roku,“ doplnil Veselý.

Portál Amazing Places ve svém nedávném průzkumu zjistil, že na léto jsou už menší místa v Česku většinou obsazená. Největší zájem je podle zakladatele portálu Petra Kotíka o glamping. Zavedená místa už jsou v tomto případě plná. U chat a chalup je plně rezervovaných 65 procent, 85 procent jich má obsazeno přes polovinu kapacity. Chalupy si podle Kotíka vybírají nejčastěji rodiny s dětmi. Nejvíce volných míst je podle Amazing Places v hotelech, které zpravidla nejsou zaplněny ani z 50 procent.

I podle vyhledávače ubytování a zážitků pro rodiny Explorio.cz je v některých místech momentálně obtížné na červenec a srpen najít volný termín. Nejžádanější jsou dovolené v Krkonoších, Dolní Moravě, Beskydech, na Lipně a Šumavě. Za vysokou poptávkou zejména po prázdninových termínech je podle výkonného ředitele Explorio.cz Františka Peterky několik skutečností. Mnoho lidí si své zrušené zimní pobyty přesunulo na léto, někteří se obávají, že cesty do zahraničí budou komplikované a kvůli poplatkům za testy také drahé. „Třetím důvodem je pak marketing samotných hotelů, které hosty začínají lákat o několik měsíců dříve než jindy a vychází jim v podmínkách maximálně vstříc,“ řekl.

Ve vysoký zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku věří i ministerstvo pro místní rozvoj. Už loni se podle něj ukázalo, že oživení domácího cestovního ruchu nastalo velmi rychle po ukončení striktních opatření. „Očekáváme, že epidemická situace bude nadále do značné míry limitovat cestování do zahraničí, což přirozeně povzbudí poptávku v ubytovacích zařízeních v ČR,“ zmínil Vilém Frček z odboru komunikace resortu.

Hotely a penziony budou podle aktuálního plánu vlády moci otevřít, až počet nakažených klesne pod 75 na 100 tisíc obyvatel. Ubytovací zařízení budou smět využít jen 25 procent kapacity, hosté se budou muset prokázat negativním testem na covid-19, platit budou i další hygienická a bezpečnostní pravidla.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více