Začíná návrat k „novému normálu“?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Cestování je bezpečné.“ Tvrdí to alespoň výkonný ředitel European Travel Commission Eduardo Santander a potvrzují to například studie ECDC a EASA. Na základě průzkumu a vědeckých výsledků se ukazuje, že množství infikovaných při cestování je mnohem nižší než u běžné populace. Budeme tedy moci již brzy někde strávit relativně normální dovolenou?

Nalezení vakcíny a začátek očkování již každopádně podnítily zájem turistů o cestování. Dle lednového průzkumu ETC již 52 % Evropanů plánuje vyrazit v létě na dovolenou. To znamená nárůst o 5 % ve srovnání s prosincovými daty. Otázkou zůstává, jak se na měnící se podmínky připraví jednotlivé státy a průmysl cestovního ruchu. Dle UNWTO je nutný koordinovaný společný postup evropských zemí na harmonizaci nutných požadavků pro bezpečné strávení dovolené. Budeme potřebovat očkovací pasy, zdravotní certifikáty, zůstat v karanténě či prokázat se negativním testem? Ředitelka UNWTO pro Evropu Alessandra Priante doplňuje: „Praktické pragmatické řešení je nutné udělat co nejdříve, jinak již nebudeme počítat v našich statistikách počet rezervací, ale zvyšující se množství úmrtí.“

Jak se na měnící se podmínky musí přizpůsobit destinace? V tuto chvíli především jasně a zřetelně komunikovat aktuální data týkající se pandemie covid-19 a s tím související restriktivní opatření. Faktor bezpečí a zdraví nikam nezmizí a musí být dlouhodobě jedním z nejdůležitějších poselství v komunikaci destinace. Cestovní ruch je průmysl snů. Je založen na vzájemné důvěře. Ať již covid-19, teroristické činy či přírodní katastrofy, vše je reálné. Nebezpečí hrozí již na jakémkoliv místě na světě. Jestliže turista bude vybírat destinaci pro strávení své budoucí dovolené, bude bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Jasnou výhodu budou mít destinace, v kterých bude fungovat certifikace stvrzující zdravotní bezpečnost. Příkladem může být projekt „Clean & Safe“, za kterým stojí Turismo de Portugal a portugalské ministerstvo zdravotnictví. Výše uvedenou značku obdrželo od září 2020 již téměř 22 000 portugalských subjektů cestovního ruchu. Pokud se turisté cítí v destinaci bezpečně, mohou si svůj pobyt bezstarostně vychutnat. Ale pozor! To nemá nic společného s umělým prostředím, které má předstírat bezpečí, což potvrzuje i Barbora Czyzewska z prestižního švýcarského Glion Institut of Higher Education: „Turisté, pokud se již vydají na cestu a jsou ochotni utrácet v destinaci peníze, se tam nechtějí cítit jako v nemocnici. Zdravotní opatření jsou nutná, ale turistu nesmí omezovat.“

Současné dny jsou pro organizace destinačního managementu zároveň obdobím, kdy je potřeba potenciální návštěvníky co nejvíce inspirovat. Zajímavé příběhy, fotografie, videa, prostě aktivní multichannel interakce musí vyvolávat prozatím neuspokojenou potřebu a stimulovat nerozhodnutého turistu ke konkrétnímu činu. „Ano, tam po skočení pandemie pojedu!“ Smart destinace zároveň operativně reagují na měnící se preference cestovatelů směrem k udržitelnému cestovnímu ruchu. Například Finsko novou strategií zahrnující implementaci programu Sustainable Travel Finland do jednotlivých regionů, či vytvořením VisitFinland DataHub.  Mezi pilotní projekty již byly zvoleny Helsinky, Espoo či Posio v Laponsku.

Destinace, pokud chtějí být úspěšné, by měly změnit i žebříček hodnot úspěchu. Nejen zvýšení počtu příjezdů či navýšení příjmů… Je třeba poučit se z minulých let. Správně data používat a interpretovat. Koordinovat jejích sdílení. Zaměřit se také na kvalitativní údaje. Jak byl turista přijat v destinaci, jak se cítí, jak reaguje, jak byl spokojen či jaké má návrhy na zlepšení.  Je nutné být přizpůsobivý a operativně reagovat. Cestování bude méně časté, o to více, pokud již bude cestovatel v destinaci, si ji bude chtít náležitě užít. To je příležitost pro vás, nabídnout „once-in-a-lifetime-experiences“, které mu umožní prodloužit si původně plánovaný pobyt. Příkladem může být např. kampaň Švýcarska „Vyzkoušej tuto zimu něco nového“ zahrnující gurmánskou večeři v balónu s výhledem na Ženevu či noční paragliding z hory Metschstand. Buďte připraveni měnit své cíle. Tvořte partnerství. Zapojte místní komunity. Zaměřte se na zviditelnění místních produktů. Nezapomeňte ale i na realizaci preventivních opatření. Pokud již turisté v létě přijedou, buďte na ně připraveni. Strašák overtourismu, jak nám ukazují víkendové záběry ze „zavřených hor“, je stále tady.

A které národy jsou obzvlášť optimistické ohledně letního cestování? Podle již zmiňovaného lednového průzkumu ETC jsou to Poláci (74,1 procent), Italové (53,6 procent) a Francouzi (52,8 procent). Téměř 46,7 procent Poláků chce strávit dovolenou dokonce v jiné evropské zemi. Zlepšení je cítit i u Němců. Již téměř 50 procent uvažuje, že v létě vycestuje. To jsou pozitivní zprávy a příležitosti pro mnohé české destinace. Mějte ale na vědomí, např. němečtí turisté plánují dlouho dopředu. Přeji mnohou úspěchů!

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více