Za stromy a za páchníkem vede Tour de aleje

Foto: Shutterstock.com Stromy v Poodří Foto: Shutterstock.com

Cestovnímu ruchu se občas vyčítá podíl na degradaci životního prostředí. Pokud se ale dobře uchopí, může naopak pomáhat. Jako třeba během těchto prázdnin v Poodří. Vydáte-li se pěšky či na kole na tamní Tour de aleje, nejenže se pobavíte a zřejmě poznáte i méně známé končiny, ale také přispějete k ochraně vzácného páchníka hnědého. A ještě můžete vyhrát zajímavé ceny.

„Ať už jste místní, nebo přespolní, přijeďte do Poodří, kde prověříte svůj důvtip, pozorovací talent, zručnost i fyzickou zdatnost. Po splnění úkolů můžete vyhrát krásné ceny a navíc podpoříte dobrou věc,“ láká koordinátorka akce Vendula Šmoldasová z ekologického sdružení Arnika. Díky své unikátní přírodě je Poodří nejen chráněnou krajinnou oblastí, ale dostalo se i na seznam evropsky významných lokalit.

Hráči se projdou nebo na kole projedou starými i nově vysazenými alejemi a dozví se při tom, jak důležité pro krajinu jsou. Například že snižují prašnost, teplotu a hluk, zadržují v krajině vodu a usnadňují orientaci při zhoršené viditelnosti. „Už třetí rok tady sázíme místní odrůdy stromů, hlavně hrušně, duby, vrby a černé topoly,“ přidává se vedoucí kampaně Zachraňme stromy! Marcela Klemensová a pokračuje: „Zároveň se snažíme uchovat staré stromy s dutinami, aby v nich zůstali ohrožení živočichové, jako je třeba brouk páchník.“ Právě na starých stromech je celá řada živočichů závislá.

Foto: Shutterstock.com Páchník hnědý Foto: Shutterstock.com

Trasa plná pamětihodností

Každý, kdo uhradí zápisné, dostane startovní balíček, herní plán a přístup k exkluzivnímu online obsahu, včetně originálního průvodce krajinou Poodří. Těšit se může i na videa, která ukážou neznámou tvář zdejší krajiny. Ten, kdo splní alespoň osm z dvanácti úkolů, bude zařazen do slosování o ceny.

Na herní trase hráči mohou navštívit Bartošovický zámekDům Přírody Poodří, Bernartické hlavaté vrby, Jeseník nad Odrou, Odry s naučnou stezkou k Flascharovu dolu a geologickou expozicí, Pasečný most ve Studénce, Letecké muzeum v Suchdolu nad Odrou, Vražné s rodným domem Johanna Gregora Mendela, rozhlednu Olšová nebo Kanihůra, suchdolský dub a mnoho dalších. U několika míst je připravena výzva – náročnější pro dospělé, zábavná pro děti, týmová pro skupiny.

Účastníci si můžou trasu naplánovat podle svých možností. Výlety je možné rozložit i do více dní a plnit výzvy kdykoliv během prázdnin. Hra trvá až do 5. září.

Foto: Shutterstock.com Příroda v Poodří Foto: Shutterstock.com

Vysadí se nové stromy

Účast v Tour de aleje je benefiční. Výtěžek ze zápisného pořadatelé využijí na nákup sazenic dubů a starých odrůd hrušní, výsadbového materiálu a ochrany proti okusu zvěří. Ti, kdo budou mít zájem, můžou přijet zakoupené sazenice na podzim sami zasadit.

Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více