Z romantických zřícenin na odpočinek ve zlatavém moku 

Foto: Shutterstock.com Kostel svaté Máří Magdaleny na hradním vrchu nad Krasíkovem u Kokašic Foto: Shutterstock.com

Plzeňský kraj, to je mimo jiné krásná příroda Českého lesa a Pošumaví, jež v sobě skrývá nejednu pozoruhodnou zříceninu. K těm nejznámějších patří Přimda, Gutštejn či Radyně. Dnes vás ale pozveme na ty méně známé, které rozhodně stojí za návštěvu. A nabídneme také tipy na odpočinek, při kterém nejen ulevíte svým chodidlům, ale ještě se u toho dobře osvěžíte.

Na Vlčí horu za minerály i kamenným svědkem ze 14. století

Co může znít romantičtěji než název zříceniny hradu Volfštejn. Najdete ji na úpatí Vlčí hory, známé také jako Wolfsberg či u místních Vlčák. Tento dominantní kopec, který shlíží na město Černošín severozápadně od Stříbra, je sopečného původu. Na své si tu tak přijdou také sběratelů minerálů, kteří si mohou odnést bohatství v podobě temně černých lesklých krystalů augitu. Zdejší minerální naleziště údajně obdivoval i slavný německý básník Johann Wolfgang von Goethe. Na památku je po něm pojmenována jedna z vyhlídek, kterou můžete cestou navštívit a pokochat se tak pohledem na české pohraničí.

Foto: Shutterstock.com Hrad Volfštejn Foto: Shutterstock.com

Pozůstatky románsko-gotického Volfštejnu, dobře skryté mezi vzrostlými stromy, na sebe upoutají především hradní věží, která měří 22 metrů a je také nejzachovalejší částí hradu. Jeho historie sahá do 13. století. Prvním známým majitelem hradu byl Ctibor z Volfšteina, po kterém se zde vystřídali další hradní páni. Jako obydlí ale příliš dlouho nesloužil, opuštěn byl už ve 2. polovině 15. století. Pozůstatky hradních zdí ale návštěvníky přitahovat nepřestaly, což dokládají zmínky v dobových písemnostech. O zachování této zříceniny i pro další generace se dnes stará Spolek pro záchranu hradu Volfštejna.

Pokud vaše zpáteční cesta vede do města Černošín, můžete navštívit místní muzeum, ve kterém si mimo jiné prohlédnete maketu hradu Volfštejn. Kromě stálé expozice navíc muzeum chystá každý měsíc novou výstavu, a má tak své návštěvníky pokaždé čím překvapit.

 

Kokašice – hrad Švamberk, novorománská rotunda i mini Zoo

Vydáte-li se od Černošína zhruba 14 kilometrů směrem na sever, v těsné blízkosti obce Kokašice můžete navštívit zříceninu hradu Švamberk (známý také jako Krasíkov). Na vrchu Krasíkov tvoří dominantu okolní krajiny společně s kaplí svaté Máří Magdaleny, která byla postavena v předhradí a plně se dochovala do současnosti. Historie samotného hradu sahá opět do 13. století, kdy jej zakládají páni ze Švamberka.

 

Foto: Shutterstock.com Pozůstatky hradu Švamberka Foto: Shutterstock.com

Svého času byl hrad významným bodem západních Čech, který se mohl chlubit také vlastním pivovarem. O jeho důležitosti svědčí i fakt, že se o jeho dobytí v roce 1421 úspěšně pokusil Jan Žižka z Trocnova. Aktivní historie hradu skončila roku 1644, kdy na něm, údajně při smažení koblih, propukl požár, po kterém zůstaly pouze ohořelé zdi, a hrad už nikdy nebyl obnoven.

Dnes své návštěvníky láká mimo jiné vyhlídkou, která byla vybudována v roce 2012 na pozůstalých zdech bývalé hradní věže. Dohlédnete z ní i na protější Ovčí vrch s novorománskou rotundou a památníkem selského povstání. Pokud se rozhodnete na něj ze Švamberka vypravit, můžete se cestou zastavit ve Dvoře Krasíkov. Rozlehlý zemědělský areál se nachází přímo u silnice pod hradem a dnes kromě ubytování či bistra nabízí také ochutnávky domácích kozích a kravích sýrů nebo Amálčinu mýdlárnu, z níž si můžete odvést suvenýr v podobě ručně vyrobeného mýdla, domácí medoviny nebo levandulových sušenek. Děti budou jistě nadšené z místní mini ZOO, která se nachází uvnitř areálu a  ve které se potkáte například s kozami, nutriemi, lamami, jeleny a dalšími zvířecími obyvateli.

 

Pivo na žízeň i do koupele

Plzeňský kraj je krajem piva. Plzeňský Prazdroj ale není zdaleka jedinými pivovarem, který láká návštěvníky na nevšední zážitky. Například rodinný pivovar Chodovar v Chodové Plané vám nabídne prohlídky, ochutnávku i koupele ve zlatavém moku. S pivem to tu umí, vždyť rodina Plevkova, která dnes pivovar vlastní, navázala na pivovarnickou tradici sahající až do 16. století. Více vás s historií, a především pak s tím, jak se zde pivo vaří, seznámí na komentovaných prohlídkách. Trvají zhruba 45 minut, navštívíte pivovarnický provoz i sladovnu a budete mít možnost místní tekutý chléb také ochutnat. Pokud vám během prohlídky vyhládne, doplnit síly můžete ve stylové restauraci Ve Skále. Ta je zabudována do labyrintu 800 let starých skalních sklepů a kromě dobrého jídla a pití nabízí také prohlídku malého pivovarského muzea.

 

Foto: Shutterstock.com Zámek? Nikoli, rodinný pivovar Chodovar Foto: Shutterstock.com

Nevšední zážitek ale představují hlavně pivní lázně. Při nich dopřejete tělu odpočinek a regeneraci v koupeli z minerální vody, tmavého koupelového piva, živých kultur pivovarských kvasnic, chmelového mláta a směsi drcených bylin. Nechybí ani bílá čepice husté pivní pěny a sklenice čerstvě načepovaného, nepasterovaného piva Chodovar k osvěžení.

Pokud do Chodové Plané vyrazíte koncem června (přesně 26. 6.), stanete se svědky evropského mistrovství v koulení pivních sudů, které se zde pravidelně koná. V průběhu roku si můžete také některou z řady dalších akcí, jež Chodovar pořádá. Mezi ty nejnavštěvovanější patří například tradiční slavnosti piva.

 

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

https://www.chodovar.cz/

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více