Z Mošnova začne na jaře létat linka do Varšavy

Z ostravského letiště v Mošnově začne na jaře létat pravidelná linka do Varšavy. Provozovat ji bude polská společnost LOT. Linka bude zpočátku létat oběma směry pětkrát týdně, počet letů by se měl ale později zvýšit.

Z ostravského letiště v Mošnově začne na jaře létat pravidelná linka do Varšavy

„Myslím, že to je do jisté míry přelomový krok pro naše letiště, protože jsme našli skutečně silného partnera,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Z Varšavy budou moci pasažéři pokračovat do více než 110 destinací. „Odpolední časy umožňují výhodné přestupy do dalších destinací v Německu, Skandinávii, USA, Koreji i dalších míst v Asii,“ řekl za společnost LOT Robert Ludera. Linku budou obsluhovat letadla Bombardier Q400 a Embraer 170/175 s kapacitou 70 až 82 míst.

Na podporu nové linky chce kraj vyčlenit deset milionů korun ročně. Zastupitelé by to měli schvalovat v prosinci. Hejtman doufá, že do budoucna se linka obejde bez krajské podpory. „Po nějakou dobu budeme přispívat na provoz linky a očekáváme, že po pěti letech bude zisková v řádech sedm procent ročně,“ doplnil hejtmanův náměstek Jakub Unucka.

Kraj naopak ukončil hledání dopravce, který by provozoval linky do Mnichova a Vídně. Důvodem bylo, že se přihlásil jediný zájemce. „V tuto chvíli se soustředíme na linku do Varšavy, na to, aby se rozlítala, aby lítala úspěšně, a potom se uvidí,“ dodal Unucka. Spolupráce s LOT by se podle něj v budoucnu mohla rozšířit i na další destinace. LOT například buduje svůj druhý hub v Budapešti.

Na podporu linek do Mnichova a Vídně měl kraj připraveno 170 milionů korun. Unucka řekl, že tyto peníze kraj použije na rozvoj infrastruktury letiště a vybudování pojezdových stojánek u nákladních hangárů pro rozšíření nákladní přepravy. „Vznikne tam zhruba deset hangárů, které budou patřit jak letišti, tak soukromníkům. K těm hangárům bude přístup, aby tam mohla zajíždět letadla, aby letiště mohlo plnit svoji podstatnou úlohu, a to je nákladní cargo. Dneska tam máme jenom jeden stan, ten se velmi brzy změní,“ nastínil Unucka. Příprava hangárů je ve fázi projektové dokumentace.

Z mošnovského letiště nyní pravidelně létá linka do Londýna a v sezoně linky do turistických destinací. Loni Letiště Leoše Janáčka Ostrava odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377 936, tedy o téměř 54 tisíc více než v roce 2017.

Ředitel letiště Jaromír Radkovský řekl, že letos počet cestujících letišti klesl. Prvním důvodem podle něj bylo zrušení pravidelné linky do Prahy a druhým uzemnění letadel Boeing 737 Max. „Přesto ten pokles není znatelný. Proti loňskému roku, který byl extrémní, se jedná asi o deset až 15 procent, ale stále jsme přes 330 tisíc pasažérů, což je v podstatě druhé nejvyšší číslo za posledních 12 let,“ doplnil.

Společnost LOT loni přepravila rekordní počet cestujících – přes 8,9 milionu, což bylo o dva miliony více než v roce 2017. Letos plánuje přepravit deset milionů cestujících. LOT má každý den ve vzduchu téměř 90 letadel, v letovém řádu má 111 spojů na třech světadílech.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více