Výzkum: Jak počasí ovlivňuje spokojenost turistů?

Čeští vědci z Mendelovy a Jihočeské univerzity prokázali, že počasí může významně ovlivnit spokojenost návštěvníků s pobytem v destinacích cestovního ruchu. Na příkladu dvou jihočeských měst zjistili, že návštěvníkům v letní sezóně vadí například vysoká teplota, která může ovlivnit jejich celkovou spokojenost s pobytem. Práci čtyř českých vědců, kteří na výzkumu spolupracovali s americkým kolegou, publikoval celosvětově druhý nejlépe hodnocený vědecký časopis v oblasti turismu Journal of Travel Research.

Čeští vědci z Mendelovy a Jihočeské univerzity prokázali, že počasí může významně ovlivnit spokojenost návštěvníků s pobytem v destinacích cestovního ruchu

„Na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se dlouhodobě se zabýváme spokojeností návštěvníků s pobytem v českých turistických destinacích, jak se vyvíjí a co ji ovlivňuje. Jako jeden z mála vědeckých týmů na poli turismu však také porovnáváme jednotlivé destinace z hlediska spokojenosti jejich návštěvníků,“ přiblížila téma výzkumu Ida Rašovská, vedoucí Ústavu managementu na Mendelově univerzitě.

Právě ve srovnávání spokojenosti v několika destinacích spočívá unikátnost tohoto výzkumu. „Z výsledků porovnání v jedné sezóně nám v jižních Čechách vyšla oproti ostatním významně nižší spokojenost u návštěvníků jedné z nejoblíbenějších destinací v jižních Čechách. Proto jsme pátrali, čím to může být a zjistili jsme, že dotazování respondentů právě v tomto místě probíhalo shodou okolností téměř vždy, když nebylo ideální počasí,“ vysvětlil jeden ze spoluautorů výzkumu Petr Štumpf z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Společně s Rickem McGrathem z americké univerzity z Jižní Georgie pak pomocí statistických modelů detailně zkoumali vliv teploty. K porovnání použili výsledky měření spokojenosti ze dvou jihočeských měst – Českých Budějovic a Písku. Výsledky byly v některých ohledech překvapivé. „Návštěvníci jsou v těchto městských destinacích více spokojeni při nižních průměrných teplotách. Můžeme tedy říct, že při velkých vedrech návštěvníci měst budou méně spokojeni s pobytem. Co se však dalo očekávat, je poznání, že návštěvníci jsou více spokojeni při slunečném počasí. V Českých Budějovicích už se tím intenzívně zabýváme a plánujeme například rozšíření mlžítek pro ochlazení obyvatel i turistů a další předcházení vzniku tepelných ostrovů ve městě,“ dodal Viktor Vojtko z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, který v Českých Budějovicích zároveň působí jako náměstek primátora.

Závěry výzkumu mohou mít významný dopad i na současný management destinací cestovního ruchu v Česku. „Pokud v současné době dochází k certifikaci destinačních společností a sleduje se jejich výkonnost, tak je potřeba brát ohled na to, co jsou tyto společnosti schopny ovlivnit svým působením. Pokud by například spokojenost návštěvníků v destinacích měla být jedním z ukazatelů výkonnosti těchto společností, právě vliv počasí by mohl výsledky zkreslovat,“ zdůraznila důležitost výsledků spoluautorka Kateřina Ryglová z Ústavu marketingu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vědecké práce českých autorů se v nejlepších třech žurnálech na světě v oblasti turismu vyskytují spíše svátečně. „Velmi mě těší, že jsme se dokázali s našimi výzkumy prosadit ve společnosti kolegů z celého světa, což není vždy jednoduché. Našemu týmu se to ale podařilo, a to navíc v absolutní vědecké špičce v našem oboru,“ doplnila Ida Rašovská.

 Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více