Všichni na stejné straně provazu?!

V rámci legislativní nouze byly přijaty dva zákony s přímým dopadem na cestovní ruch. Úprava zákona č. 159/1999 Sb., ohledně on-line zprostředkování, a současně dlouho ze strany cestovních kanceláří očekávaný zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, označovaného jako SARS-CoV-2, na odvětví cestovního ruchu. Všemu předcházelo bezpočet jednání a zejména nonstop elektronické a mobilní komunikace mezi snad všemi možnými i nemožnými aktéry z odvětví cestovního ruchu.

Ano, to vše kvůli „chřipce“, která k nám přišla z Číny. Letos v lednu jsme v médiích sledovali neprodyšně uzavřené čínské velkoměsto Wu-chan, nyní pozorujeme nejasné mediální výstupy české vlády, a to nejen pokud jde o délku uzavření našich hranic. V první linii je vždy cestovní ruch, budeme-li se držet cestování na dovolené či zábavou. Je to náklad, který během krizí většina škrtne. Cestovní ruch už přežil povodně, tsunami, teroristické útoky nebo výbuchy sopek, ale poprvé stojí tváří v tvář něčemu, co v podstatě není vidět a o čem rozhoduje politika.

Cestovní ruch si pokaždé musel pomoci sám, tentokrát to ale nepůjde. Bez významné pomoci státu je šance na rychlou obnovu velmi nízká. Nestačí být párkrát na zájezdu, aby člověk mohl řídit a obnovit cestovní ruch. V cestovním ruchu pracuje 240 000 lidí, jsou tu ale významné multiplikace na zaměstnanost. Pekařství, jež mimo svého prodeje peklo zejména pro hotely, nyní zavřené. Řidič autobusu, který vozil i zahraniční klienty nebo školy po zájezdech. A mnoho dalších. Nejde jenom o to, že náš obor primárně někoho zaměstnává, ale také o to, že dále spotřebovává služby a výrobky, které vytvářejí jiní. A celé toto soukolí se najednou zastavilo.

Říká se, že v krizi se charakter násobí. Z obyčejného poctivého člověka se stává hrdina, z „fiškuntálka“ lotr. Mají nějaký efekt lanovky bez lyžařů, kteří někde poblíž povečeří a přespí? Může existovat cestovní kancelář bez provizního prodejce, a obráceně? Má větší sílu samostatný ubytovatel, nebo ve spolupráci s ostatními? Chápe úředník, že nejen jeho daně, ale i jeho plat se tvoří z odvodů těch podnikatelů, kteří předtím v cestovním ruchu něco vytvořili, nabídli světu, prodali a výtěžek zdanili? Ano, všichni patříme na jednu stranu provazu! Šarvátky si nechme na jindy, protože tento restart bude bolet. A jen společně můžeme něčeho dosáhnout, protože v jednotě je naše síla.

www.ackcr.cz
www.facebook.cz/ackcr1

 

foto
Michal Vebervýkonný ředitel
michal.veber@ackcr.cz
Tel: +420224914543
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Praze

Turisté v Praze. Přiznejte si, že i vám toto slovní spojení evokuje opilé britské mladíky potácející se od baru k baru, německé turisty vysedávající nad orosenou sklenicí u Fleků nebo asijské návštěvníky mířící za neustálého cvakání fotoaparátů od Karlova...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na křídlech Vuelingu od prosince do Amsterodamu

Letecká společnost Vueling zavede od 3. prosince tohoto roku pravidelné spojení mezi Prahou a nizozemským Amsterodamem. Dopravce nabídne lety čtyřikrát týdně, a to vždy v úterý, pátek, sobotu a v neděli. V tiskové zprávě o tom včera informovalo Letiště Praha.

Číst více