Vodní hrátky v Olomouckém kraji ve velkém stylu

Foto: Shutterstock.com Zámek ve Velkých Losinách Foto: Shutterstock.com

Prázdniny jsou ve finále, avšak léto jako takové snad ještě úplně nekončí. Pokud to počasí dovolí a vy vyrazíte k vodě za zábavou, odpočinkem, poznáním či adrenalinem, připravili jsme si pro vás tipy na vodní radovánky napříč Olomouckým krajem. Na své si přijdou nejen nadšenci do všelijakých skluzavek a tobogánů, ale i vodomilové bez plavek, zamilovaní či rodiny s dětmi. Výhled na třpytivou hladinu se zkrátka neomrzí!

Foto: Termální park Velké Losiny Termální park Velké Losiny Foto: Termální park Velké Losiny

Termální park v Losinách

Nejen pokud se počasí zblázní, slunce zahalí mračna a teploty spadnou dolů, zavítejte do podhůří Jeseníků, konkrétně do Velkých Losin. Určitě nevynechejte prohlídku renesančního zámku, který nechvalně proslul čarodějnickými procesy a také zamiřte do papírny, kde se papír vyrábí dodnes. Posilněni zážitky a poznatky udělejte něco pro tělesnou schránku a vyberte si z devatera, ať už vnitřních nebo venkovních bazénů s teplotou nad 33° C. Termální park Velké Losiny využívá termální sirné prameny a vaši návštěvu si zaslouží už proto, že se jedná o zcela unikátní komplex u nás. S celou rodinou si zadovádíte hned na dvou tobogánech i skluzavkách, rozpustíte starosti všedních dnů v divoké řece a zároveň si dopřejete relaxaci v jeskyni s tobogánem. Za zmínku stojí také panoramatický bazén s relax zónou, čtyři typy saun a samozřejmě nechybí masáže. Losinská termální voda vyniká příznivými účinky na pohybový aparát a také na prospívá při kožních potížích.

Plumlovská přehrada

Fandíte historii, s oblibou šlápnete do pedálů a plavání patří mezi oblíbenou náplň letních dnů? Vyrazte na Plumlov na Prostějovsku, kde nudu pošlete k šípku a prožijete (tý)den jako korálek. Plumlovská přehrada vybudována na řece Hloučele patří k vůbec nejstarším v ČR a lemují ji hned dvě pláže, na severní straně si rozděláte deku na travnatém terénu, kdežto na jihu se zaboříte do písku a navíc natrefíte na půjčovnu plavidel. Jakmile vás chytání bronzu na lehátku přestane bavit, prozkoumejte nově vybudované cyklotrasy, které vedou podél vody. Na vybraných specialitách si pochutnáte v nedaleké restauraci směrem na Mostkovice a po večeři můžete přátele vyzvat na partičku minigolfu. Pokud se tady rozhodnete prožít pár dní, rozhodně nebudete litovat. Dominantu plumlovského zámku a vodní plochu Podhradského rybníka s možností koupání budete mít z autokempu Žralok jako na dlani. V klidném zalesněném prostředí přenocujete v dřevěných chatkách, ve vlastním stanu nebo v obytném automobilu či karavanu. Stejně tak nocování pod širákem za doprovodu kytary může být na programu.

Foto: Shutterstock.com Zámek Plumlov Foto: Shutterstock.com

Piknikujte ostošest

Když na rande, tak rozhodně na nějaké romantické místo! Opuštěné zatopené lomy lákají na genius loci a tamní atmosféru nelze popsat slovy, ta se musí zažít. Vydejte se na Jesenicko do obce Vápenná, kde se nachází Vycpálkův žulový lom. Kromě pomníku určenému Janu Vycpálkovi a nadpozemských panoramat zde můžete objevit také tmavě červené granáty, konkrétně hessonity. Dost možná vás průzračná hladina bude vyzývat ke koupání, které je v tomto případě na vlastní nebezpečí. Úplně ale postačí zůstat na břehu a ruku v ruce koukat na tu krásu, chvílemi ji totiž střídá nádhera.

Foto: Shutterstock.com Koupání bez plavek si můžete dopřát třeba na olomouckém koupališti Poděbrady Foto: Shutterstock.com

Ráj nudistů

Přírodní koupaliště olomoucké Poděbrady s písečnou pláži a travnatými svahy sloužící k odpočinku se vyhřívá na vlně zájmu. Půjčte si plavidlo anebo paddleboard a vydejte se na objevnou projížďku. Milovnici nahatého koupání se tady cítí jako doma díky oddělené nudapláži. Jakmile vám začne kručet v břiše, postačí jen zajít na něco k snědku do bistra Terasa. V případě nevlídného počasí vyzkoušejte baňu alias parní ruskou saunu.

Dalším tip na přírodní koupání po vzoru Adama a Evy vás vezme k vodní nádrži Jadran v blízkosti vesničky Osek nad Bečvou, která vyniká nejenom bezproblémovým přístupem do vody, dobrou základnou služeb, ale i pláží pro nudisty v zádní části. Odhoďte stud i svršky a užívejte si letní den v sounáležitosti s přírodou.

Foto: Shutterstock.com Toulky Litovelským Pomoravím vás zavedou i do lužních lesů Foto: Shutterstock.com

Křížem krážem Litovelským Pomoravím

Nasedněte na kolo a vydejte se spletí cyklotras malebnou krajinou mokřadů, lužních lesů a také zajímavých historických památek v kombinaci s unikátní flórou a faunou. Zcela vás uchvátí meandrující řeka Morava, která si razí cestu hlavu nehlava. Mezi nevšední zážitky rozhodně patří nejen sjíždění řeky, ale i poznávání místních krás, a že jich tady není zrovna málo. CHKO Litovelské Pomoraví je předmětem ochrany od roku 1990 a rozkládá se mezi Olomoucí a Mohelnicí. Které místa rozhodně stojí za vidění? Město Litovel jako takové se rozkládá na 6 ramenech Moravy a svým návštěvníkům nabízí kolem 170 mostů, menších můstků či lávek, zkrátka a dobře moravské Benátky v celé své kráse. Vaší pozornosti neunikne třetí nejstarší kamenný most v České republice s názvem Svatojánský. Pokud milujete chmelový nápoj a zvuk harmoniky, jistě nepohrdnete návštěvou zdejšího pivovaru a zcela ojedinělého muzea harmonik. Z přírodních zajímavostí doporučujeme Mladečské a Javoříčské jeskyně. Proslulý Lednicko-valtický areál s vyhlášenými parkovými stavby zná téměř každý, zatímco areál Nových Zámků s nespočtem menších památek představuje pro spoustu návštěvníků spíše velkou neznámou.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více
Foto: Hradec Králové Region Convention Bureau

Královéhradecký kraj? Firemní akce od A do Z

Na pořádání konferencí, seminářů, workshopů, eventů či teambuildingů jsme tu my. A s námi v tom jede více než 50 partnerů z celého kraje! Společně vám vaši velkou i malou firemní akci připravíme na míru, a to včetně pestré nabídky doprovodných...

Číst více
Foto: Martin Peterka

Východní Morava – inspirující místo pro výjimečná setkání

Autentický region Východní Morava by se vám měl dostat do hledáčku míst, pokud hledáte opravdový zážitek pro své pracovní partnery. Jeho jedinečnost a pestrost pramení ze spojení oblastí – Kroměřížska, Slovácka, Valašska, Zlínska a Luhačovicka.

Číst více