Plumlov – tip na neotřelý výlet

Foto: Olomoucký kraj  Foto: Olomoucký kraj 

Když se řekne Plumlov, tak se každému jistě vybaví pohodové dny na přehradě, letní kino, koncerty, bohatý kulturní život, ale především neobvyklý zámek, který rozhodně patří k nejzajímavějším místům našeho regionu. Nejenže se zde během celého roku koná několik desítek kulturních akcí, ale za prohlídku rozhodně stojí samotná budova Vysokého zámku.

Jeho stavba započala v roce 1680 a dohlížel na ni kníže Jan Adam z Lichtenštejna. Podle původního projektu jeho otce Karla Eusebia měl mít čtyři křídla ve čtvercovitém půdorysu a mohl se stát jedním z nejkrásnějších zámků v zemích koruny české. Z různých důvodů však nebyl nikdy ani zdaleka dostavěn a dnes nám připomíná přílišné ambice Lichtenštejnů, kteří už jej nedostavějí. Nejcennější částí zámeckých interiérů je fresková a štuková výzdoba. Zámek jako takový nebyl nikdy plně vybaven a nikdy nesloužil svému účelu. Bylo zde zařízeno pouze pár pokojů pro stavitele, který přijel zámek zkontrolovat. Později zde už panstvo přespávalo pouze na svých cestách.

Po vstupu na nádvoří nelze přehlédnout skálu, která se tyčí uprostřed. Původně se zde nacházel hrad ze 13. století, který byl založen vévodou Mikulášem Opavským. V průběhu staletí se na něm vystřídali majitelé jako král Jan Lucemburský, pánové z Kravař, pánové z Kunštátu, knížata z Pernštejna a také Lichtenštejnové. Právě ti nechali hrad, který s novým zámkem sousedil ještě více než jedno století, zbourat. Důvodem byla vichřice, která oba dva objekty poničila, a tehdejší majitelé neměli peníze na opravu obou budov. Se zbouráním hradu opadl také definitivně zájem šlechty o Plumlov. Zámek začal od roku 1850 sloužit jako správní budova pro úředníky a nacházely se zde také byty úředníků a jejich rodin. Budova úředníkům sloužila až do roku 1931, kdy byl zámek Lichtenštejnům zabrán. Poté patřil státu, památkovému ústavu Brno, muzeu Prostějovska a Vojenským lesům Plumlov. Od roku 1994 je v majetku města Plumlova.

 Návštěvníci památky se mohou vydat na tři prohlídkové okruhy. Ten první představuje historii Plumlova, expozice nábytku, lidovou keramiku, trofeje, zbraně a obrazy. Na druhé trase si přijdou na své hlavně děti. Pro ty jsou připravena dvě podlaží sklepů s pohádkovými bytostmi a vyprávěním příběhů o Plumlově. Třetí trasa je tak trochu pro milovníky stavebnictví a adrenalinu. Tento speciální okruh vede po nikdy nedokončených patrech zámku, a dokonce i po zámecké půdě. Během celého roku se zde pak koná celá řada zajímavých výstav, které jsou součástí prohlídky, nebo je možné se na ně podívat samostatně. V letošním roce se mohou v letních měsících návštěvníci těšit například na výstavu Antonína Gavlase.

Zámek žije

Velkou předností zámku je i bohaté kulturní dění. Koná se zde několik desítek akcí během celého roku. Od koncertů přes divadla, módní přehlídky, balet pod širým nebem a workshopy až po šermířské akce. Posledních pár let se velké oblibě těší hrané a tematické prohlídky. Během celého roku nechybějí prohlídky s vánoční, velikonoční, čarodějnou nebo halloweenskou tematikou. Parta ochotníků, která prohlídky společně s vedením zámku připravuje, vždy sklízí velký úspěch a prohlídky jsou hojně navštěvované. Snad i letos v létě by akce měly proběhnout alespoň zčásti podle původních plánů. Veškeré aktuální informace o kulturním dění lze získat na webových stránkách zámku nebo na sociálních sítích.

Pokud jste na zámku již byli a nekoná se zrovna žádná akce, tak rozhodně stojí za to navštívit i zámecké nádvoří, které skrývá spoustu zákoutí k odpočinku, čtení či třeba posezení s přáteli. Ke čtení si mohou návštěvníci něco vybrat v naší knižní budce a k dispozici je občerstvení v Kamenném sále či Zámecké kavárně.

Brána do Drahanské vrchoviny

Výlet do Plumlova nabízí kromě zámku i další vyžití. U Podhradského rybníka a na plumlovské přehradě to během sezony opravdu žije. Kromě koupání a procházek po březích těchto vodních toků si mohou návštěvníci zapůjčit loďky a šlapadla. Nechybí ani možnost zahrát si minigolf nebo plážový volejbal. Břehy přehrady pak lemují restaurace a další stánky s občerstvením. Takže není nouze ani o gastronomické zážitky. Dalším místem, kde se dá skvěle občerstvit a pobavit, je autokemp Žralok. I zde se téměř každý víkend konají zajímavé kulturní akce. Řada lidí sem míří právě proto, že si zde mohou vychutnat kouzlo dob dávno minulých a užít si správnou dovolenou v chatce v blízkosti vody a s krásným výhledem na plumlovský zámek. Dalším velkým lákadlem bude od podzimu letošního roku nová cyklostezka, která povede po levém břehu přehrady a na své si zde přijdou nejen pěší, ale určitě také milovníci jízdy na kole, koloběžce či kolečkových bruslích.

Plumlov je označován jako brána do Drahanské vrchoviny. Právě Drahansko nabízí celou řadu míst k navštívení. Za zmínku rozhodně stojí malá vesnička Repechy, kde se nachází penzion Lada a nedávno zde otevřeli novou rozhlednu Kopaninka. Ze sedla kola mohou návštěvníci této lokality obdivovat krásy zdejší přírody a vychutnávat si čerstvý horský vzduch. Pokud by se vám nechtělo jet do kopce, v sezoně vás sem zaveze speciální cyklobus. S tím, kam do okolí vyrazit, vám rádi poradí v turistickém informačním centru, které na zámku také sídlí. Plumlov a jeho okolí má zkrátka co nabídnout. Nevěříte? Přijeďte se k nám přesvědčit. Moc rádi vás u nás přivítáme.

Foto: Olomoucký kraj

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více