×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

V Nevřeni na Plzeňsku zpřístupní turistům kaolinový důl

V Nevřeni na Plzeňsku se v polovině června otevře pro turisty starý důl na kaolin. Čeká ho ještě kolaudace a posouzení, zda splňuje všechny požadavky báňského úřadu na zprovoznění. Obec a místní Centrum Caolinum pevně věří, že po letech příprav se důl otevře 15. a 16. června, kdy se v Plzeňském kraji koná festival cestovního ruchu po technických památkách a výrobních firmách Industry Open. Během něj by mohlo za den při prohlídkách dolem projít až kolem 300 návštěvníků, řekla Adéla Homomichlová z nevřeňského Centra Caolinum.

V Nevřeni na Plzeňsku se v polovině června otevře pro turisty starý důl na kaolin

V Nevřeni vzniklo před lety Centrum Caolinum s interaktivní expozicí, kde se lidé seznamují s geologickou minulostí regionu a zjistí informace o těžbě a použití kaolinu. V Česku se surovina pro výrobu porcelánu těžila jen ve dvou podzemních dolech – na Plzeňsku a v Hosíně na jihu Čech. Oficiálně přístupný bude jen důl v Nevřeni. Jinak se kaolin získává povrchovou těžbou. Největší lom ve střední Evropě je rovněž na severním Plzeňsku, u Kaznějova.

V Nevřeni se kaolin těžil od roku 1870 do roku 1897. „Od té doby byl důl ponechán svému osudu. Byl zavřený, ale někteří lidé tam neoprávněně lezli,“ řekla Honomichlová. O zpřístupnění dolu usiluje podle ní obec asi pět let. „Je to poměrně velké, i lidé, kteří mají klaustrofobii, se u nás v pohodě pohybují,“ uvedla.

Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupí turisté po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno bude asi 300 metrů. Některé chodby jsou až osm metrů široké, největší podzemní sál měří na výšku zhruba jako čtyřpodlažní dům. Prohlídky potrvají 45 minut a lidé se kromě informací o kaolinu dozvědí také o samotném dole.

Obec vybudovala v dole osvětlení. Lidé budou muset mít pro vstup pod zem helmu a pevnou obuv. Musí se také tepleji obléct, neboť teplota v dole je kolem deseti stupňů Celsia. Po festivalu Industry Open bude důl zpřístupněn přes rezervační systém. Výchozím bodem bude Centrum Caolinum, odkud lidé přejdou asi desetiminutovou procházkou k dolu. Tuto trasu by měla časem obohatit naučná stezka.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj podpoří památky a turismus 16 miliony korun

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více