V hotelech v Praze nemá kdo uklízet, chybí i jiné profese

Foto: Shutterstock.com Pražské hotely čelí nedostatku personálu Foto: Shutterstock.com

Některým pražským hotelům navzdory nízké obsazenosti chybějí podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pracovníci na úklid. Potíž je i s přijímáním lidí na další pozice. Týká se to odborníků, jako je kuchař nebo recepční. ČTK to řekl prezident AHR Václav Stárek. V podobné situaci jsou ale hoteliéři i v dalších oblastech Česka.

Češi o úklidové práce nemají podle Stárka příliš zájem. Přijímali se na ně proto agenturní zaměstnanci, například z Ukrajiny nebo dalších zemí mimo Evropskou unii. Tito lidé ale mají nyní podle Stárka problém získat víza. „Máme například informaci, že Hilton nemá vůbec lidi na úklid,“ řekl Stárek.

Hrubá měsíční mzda na pozici uklízečka se podle portálu Platy.cz v České republice pohybuje v závislosti na regionu a zaměstnavateli od 15 000 do 24 000 korun. Průměrná mzda podle Českého statistického úřadu letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.

Problém je podle Stárka v hotelech a restauracích i s obsazením pozic, jako jsou kuchař, číšník nebo recepční. V důsledku pandemie a nuceného opakovaného uzavření provozů se z cestovního ruchu stal podle něj rizikový obor. Problém mají dle jeho slov podnikatelé v turismu v Praze a dalších městech, kde se potýkají v důsledku stále omezeného cestování s výpadkem zahraničních hostů. Potíže s obsazením míst v gastronomii a ubytovacích zařízeních mají například i zaměstnavatelé v Libereckém, Karlovarském, Středočeském nebo Pardubickém kraji, přitom některé hotely či restaurace nabízí kuchařům nebo číšníkům i ubytování a stravování zdarma. Problematická je personální situace i v dalších lokalitách, které jsou v létě oblíbenými místy pro trávení dovolené. „Máme zprávy, že je to problém v celé Evropě,“ dodal Stárek.

AHR minulý týden uvedla, že pokud vláda pro podnikatele v cestovním ruchu, alespoň v nejvíce zasažených regionech, rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, hrozí oboru v následujících měsících další kolaps.

Před vypuknutím pandemie koronaviru pracoval v turismu podle České unie cestovního ruchu každý 22. Čech. Odvětví tak zaměstnávalo kolem 250 000 lidí. Kvůli špatné perspektivě mnoho lidí obor opustilo. „Tento segment vyžaduje pracovníky 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a představuje službu lidem. Služby v cestovním ruchu nedisponují pevnou pracovní dobou, výhodami úřednického postu a stabilního platu. Na trhu práce chybí řada odborností a většina absolventů škol spojených s cestovním ruchem, hotelnictvím a gastronomií nekončí dlouhodobě v oboru,“ uvedla dříve unie. Je podle ní třeba ‚resuscitovat‘ vzdělávání v turismu a otevřít trh práce ze zahraničí.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Petr Manuel Ulrych

MMR: Incoming a městský turismus ožijí na podzim

Pokud jde o výjezdový a domácí cestovní ruch, letní turistická sezona se vydařila. Mimo jiné díky řadě podpůrných programů a zákonu „lex voucher“. Tak by se dalo lakonicky shrnout, jak se včera na tiskové konferenci za děním v cestovním...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V hotelech v Česku se v červenci ubytovalo o 15,5 % víc Čechů

Hromadná ubytovací zařízení v Česku přivítala v července 782 639 českých hostů, tedy o 15,5 procenta více než před rokem. Uvedla to agentura CzechTourism na základě nových dat Českého statistického úřadu. Ve srovnání s prvním prázdninovým měsícem roku 2019 počet...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ACK ČR: Statistika je nula

„Mám tady říct nějaké statistiky. To bude jednoduché. Statistika je nula,“ pronesl dnes na tiskové konferenci předseda sekce incomingu Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK ČR) Karel Výrut. Komentoval tím fakt, že současný obrat cestovních...

Číst více