Ústecký kraj v očekávání, nikoli v čekání na turisty

Rozhovor s radním Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeňkem Matoušem o zápisu Krupky, Žatce a Terezína na seznam světového dědictví UNESCO a o dalších aktivitách v cestovním ruchu nám dává jasně najevo, že tady se na turistu nečeká, ale vychází se mu vstříc.

 Zdeňkem Matouš Očekáváte zápis do seznamu UNESCO. Můžete nastínit, jakých památek v Ústeckém kraji se to týká?

Zápis „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ na světový seznam UNESCO dospěl do fáze, kdy bude na počátku roku 2018 podána přihláška do Paříže do Centra světového dědictví a já pevně věřím, že ICOMOS, tj. poradní orgán Světového výboru UNESCO, nebude mít žádné připomínky k podaným dokumentům, a začne samotné posuzování. V celkovém návrhu je to osm saských hornických oblastí a šest českých oblastí, které dokládají hodnotu krušnohorské hornické krajiny, tedy výjimečnou rozmanitost nerostných surovin, dlouhou hornickou historii a obrovské množství dochovaných montánních památek. V Ústeckém kraji jde o zápis Hornické kulturní krajiny Krupka, Hornické krajiny Vrch Mědník a Areál vápenky v Háji u Loučné pod Klínovcem, kdy zejména první z nich má obrovský turistický potenciál.

Krupka věří v zápis na světový seznam UNESCO. Co její hornickou krajinu představuje?

Krajinná památková zóna Hornická kulturní krajina Krupka zahrnuje celou místní městskou památkovou zónu, Horní Krupku se starou hornickou stezkou a okolní historické důlní revíry, tj. Knötel se středověkým rýžovištěm, Steinknochen včetně štoly Starý Martin, Komáří hůrka s Velkou pinkou, Preisselberg s preisselberskou pinkou a I, II a III, Klösenberg a Günter. Všechny tyto památky čekají na zapsání na světový seznam kulturního dědictví UNESCO.

Žatec a Terezín jsou také v očekávání zápisu?

Žatec je, dá se říci, z časového hlediska nejdále. Na základě zařazení Památek pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci na indikativní seznam kulturních památek České republiky, které jsou navrženy na zápis do UNESCO a již podané přihlášky, očekává v létě 2018 rozhodnutí, zda byl zápis proveden. Do té doby navštěvují Žatec komisaři ICOMOS a posuzují, zda území městské památkové rezervace s téměř stovkou památkově chráněných budov spojených s chmelařskou historií města vyhovuje nastaveným kritériím.

Pevnost Terezín je na indikativním seznamu od roku 2006 a město Terezín ve spolupráci se zájmovým sdružením právnických osob Terezín – město změny připravilo nominační materiály, které nakonec v roce 2009 nepodalo. V tomto případě tedy zápis na seznam památek UNESCO neočekáváme, ale věřím, že veškerá budoucí jednání a neustálé opravy na terezínských pevnostních památkách k tomuto kroku povedou.

Co spojuje žadatele o mezinárodní status památky UNESCO a co s sebou tento status přináší?

Žadatele o zápis spojuje především příkladná péče o kulturní památky, aby současný stav nebyl zhoršován, ale naopak zlepšován. Cílem je totiž uchovat dědictví našich předků pro další generace. Zapsání na tento seznam je především prestižní záležitostí. Očekáváme další všestrannou prosperitu měst, nové finanční zdroje určené speciálně pro péči o památky ze seznamu UNESCO a samozřejmě příliv turistů, který pomůže rozšířit podnikatelské a pracovní příležitosti v tomto oboru.

V rámci přeshraniční spolupráce se Saskem na podporu středověkého hornictví vznikly i další projekty. Jaké to jsou?

Po naučné stezce nazvané Po stopách horníků, která byla zpřístupněna na konci loňského srpna, bylo v Krupce v rámci projektu ArcheoMontan dosaženo dalšího velkého cíle. Jedná se o stavbu informačního centra Hornické krajiny Krupka. Rekonstrukce ruiny domu v Husitské ulici byla slavnostně zahájena 1. srpna 2016. Stavební práce probíhaly podle plánu a na místě, kde původně chátral jen zbytek obvodové zdi dnes najdeme krásnou budovu zcela zapadající do historické části Krupky. Slavnostní zahájení provozu proběhne na jaře letošního roku.

Mezi odborníky v cestovním ruchu, ale i laickou veřejností, jsou propagační tiskoviny Ústeckého kraje hodnoceny jako velice kvalitní, a to jak po obsahové, tak i po grafické stránce. Co nového jste vydali?

Vlajková loď mezi našimi materiály je magazín cestovního ruchu Brána, je to evergreen – připravujeme již sedmé číslo. Novinkou je Cestovatelský deník, tentokrát se jmenuje Sedm statečných v Krušných horách a opět se jedná o návod na trávení dovolené v jedné z turistických destinací Ústeckého kraje. Imaginární rodina cestuje zimní krajinou Krušných hor a doporučuje ji. Text je okořeněn vloženými QR kódy s autentickými zvuky z popisovaných míst. Co nevidět bude dokončena i letní verze Cestovatelského deníku z Krušných hor, název zatím tajíme na slavnostní křest.

Jak ještě lákáte turisty na dovolenou do Ústeckého kraje?

Základní portfolio jsou veletrhy cestovního ruchu, kde preferujeme formu B2B, tedy jednání s touroperátory, dále propagační materiály distribuované v informačních centrech i na akcích a prezentace na sociálních sítích. V poslední době přistupujeme i k prezentačním akcím v nákupních centrech v Praze, kde je velká koncentrace potenciálních turistů. Zde jim představujeme lyžařské areály, hotely apod.; sami provozovatelé na místě nabízejí slevy na skipasy nebo zvýhodněné pobyty. Formy propagace jsou různé a jsem přesvědčen, že úspěšné, nakonec o tom svědčí kladná čísla statistického úřadu.

Foto: Ústecký kraj, Krupka

www.branadocech.cz

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více