V hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) v Ústeckém kraji se v červenci, srpnu a září roku 2020 ubytovalo 248 234 hostů. I z důvodu koronavirové epidemie to představuje ve srovnání se stejným obdobím předloňského roku pokles o 3 procenta.
Naprostou většinu hostů tvořili tuzemští turisté, kterých v kraji přespalo 201 243. Cizinců bylo 46 991. Turisté strávili v třetím čtvrtletí loňského roku v regionu 680 416 nocí, což je v meziročním srovnání o 6 procent méně. Za celý rok 2019 přijelo do kraje 659 902 turistů, což odpovídá nárůstu v hodnotě 4,4 procentního bodu.
Graf 1 – Podíl rezidentů/nerezidentů na počtu hostů a přenocování (v %)
Revitalizované jezero Most
Tab. 1: Návštěvnost HUZ v 3. čtvrtletí 2020 a za celý rok 2019
Období
Počet hostů
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
červenec
16 490
78 282
94 772
srpen
18 050
79 925
97 975
září
12 451
43 036
55 487
3. Q 2020
46 991
201 243
248 234
Podíl na ČR
4,5 %
4,1 %
4,2 %
rok 2019
222 988
436 914
659 902
Podíl na ČR
2,0 %
3,9 %
3,0 %
Období
Počet přenocování
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
červenec
36 724
226 817
263 541
srpen
42 595
233 689
276 284
září
30 164
110 427
140 591
3. Q 2020
109 483
570 933
680 416
Podíl na ČR
4,2 %
3,9 %
3,9 %
rok 2019
583 425
1 160 201
1 743 626
Podíl na ČR
2,1 %
3,9 %
3,1 %
Graf 2 – Obsazenost hotelových pokojů a lůžek za celý rok 2019 a v 3. čtvrtletí 2020 (v %)
Graf 3 – Průměrná délka pobytu rezidentů a nerezidentů ve dnech
Tab. 2: Meziroční změny v návštěvnosti HUZ
Období
Přírůstek/Úbytek hostů v %
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
červenec
−40,7
+17,3
+0,2
srpen
−36,2
+15,4
+0,4
září
−42,7
+2,2
−13,1
3. Q 2020
−39,7
+13,0
−3,0
rok 2019
+3,0
+5,1
+4,4
Období
Přírůstek/Úbytek počtu nocí v %
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
červenec
−55,3
+12,2
−7,3
srpen
−42,7
+13,5
−1,4
září
−43,4
+4,0
−11,9
3. Q 2020
−47,8
+11,0
−6,0
rok 2019
−1,6
+6,0
+3,3
Graf 4 – Struktura nerezidentů podle zemí v 3. čtvrtletí 2020
Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.